Histamina: czym jest jej nietolerancja?
Histamina to hormon z grupy amin biogennych, który pełni szereg istotnych dla organizmu funkcji. Przyspiesza gojenie ran, reguluje napięcie mięśni gładkich i współdziała z innymi hormonami. Magazynuje się w komórkach tucznych, a także w niektórych organach układu pokarmowego i przez większość czasu przechowywana jest w formie nieaktywnej. Uaktywnia się w określonych warunkach, tj. przy gwałtownej zmianie temperatury, uszkodzeniach skóry lub w przypadku pojawienia się substancji alergizującej.
Nietolerancja histaminy: co to jest?
Nietolerancja histaminy może objawić się zarówno u dzieci, jak i osób w wieku dojrzałym. W normalnych warunkach jej nadmiar jest rozkładany przez enzym DAO – diaminoksydazę. Dlatego, nawet jeśli spożywamy dużą ilość pokarmów bogatych w histaminę, nie odczuwamy żadnych negatywnych skutków ubocznych. Niekiedy obserwuje się zjawisko, w którym przyjmowanie leków zmniejsza aktywność diaminoksydazy, przez co nietolerancja histaminy jest bardziej odczuwalna. Jest to stan zmienny, tj. zależy od wielu czynników środowiskowych i diety.
Histamina: objawy nietolerancji
Nietolerancja histaminy jest bardzo trudna w zdiagnozowaniu. Często mylona jest z objawami typowymi dla niestrawności: biegunką, zgagą, zaparciami; alergią na pyłki lub niektóre pokarmy. Jedynym miarodajnym sposobem na określenie tego stanu jest badanie krwi, które oznaczy ilość enzymu DAO i tym samym pozwoli oszacować, czy wpływa on na przyjmowanie histaminy przez organizm. Do typowych objawów skórnych tego stanu zalicza się zaczerwienienie, świąd, obrzęk skóry twarzy, dekoltu i szyi.
Produkty bogate w histaminę
Często osoby, u których zdiagnozowano nietolerancję histaminy, zauważają u siebie objawy po spożyciu ulubionych produktów. Dzieje się tak dlatego, że aktywność enzymu DAO nie jest stała przez całe życie i ulega różnym czynnikom. Może się okazać, że po wielu latach spożywania swoich ulubionych produktów i napojów, pojawiają się objawy nietolerancji histaminy.
Produktami, które z natury bogate są w histaminę to m.in. dojrzewające i wędzone sery, niektóre gatunki ryby (również w postaci wędzonej), warzywa (pomidory, szpinak, awokado), alkohol, ocet (jabłkowy, winny czerwony), a także dojrzewające wędliny. Ich spożycie u osób z niskim poziomem DAO może wywoływać reakcje alergiczne.
Przykłady leczenia nietolerancji histaminy
Pierwszym krokiem zaleconym przez lekarza może być wyeliminowanie czynników, które wpływają na obniżenie diaminoksydazy lub pokarmów zawierających dużą ilość histaminy. Jeżeli nie jest to do końca możliwe, zaleca się częste spożywanie produktów maksymalnie lub w ogóle nieprzetworzonych (niewędzonych, niemarynowanych, tak świeżych, jak się da). Jeżeli dieta antyhistaminowa nie przynosi pożądanych rezultatów, lekarz może zalecić włączenie suplementacji witaminowej lub leków zawierających diaminoksydazę. Mają one za zadanie uzupełnienie naturalnego enzymu DAO i tym samym przyspieszenie rozkładu histaminy w jelitach.
• daosin • betacur kapsułki • preparat na nietolerancję histaminy • daosin kapsułki
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.