czego nie jeść przy braniu antybiotyku

Czy w ciąży można brać leki przeciwbólowe

,

czy w ciąży można brać leki przeciwbólowe

Tak i nie.

Jest grupa leków przeciwbólowych uznanych za bezpieczne dla kobiet w ciąży, pod warunkiem braku przeciwwskazań oraz alergii na składniki czynne lub uzupełniające.

farmaceutka w aptece

Przede wszystkim, kwestię tego ile i jakie środki przeciwbólowe powinna brać ciężarna powinien rozstrzygnąć lekarz lub położna prowadząca. Wynika to z faktu, że niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ketoprofen, ibuprofen, diclofenak czy aspiryna nie są ogólnie wskazane w tym okresie życia. Z drugiej strony, jeśli istnieją przesłanki, a stan ciężarnej na to pozwala, lekarz może je przepisać w określonych przypadkach.

Ciężarna na pewno nie powinna sięgać samodzielnie po tę grupę leków bez wcześniejszej porady lekarskiej. W ulotce leku przeciwbólowego z ibuprofenem czytamy np. że leku tego nie należy stosować w trzecim trymestrze ciąży, gdyż zwiększa to ryzyko powikłań okołoporodowych dla mamy i dziecka, zaś w pierwszych sześciu miesiącach się tego nie zaleca. Jest również informacja o tym, że jeśli pani jest w ciąży lub ją podejrzewa, przed zażyciem powinna zawsze skonsultować się z lekarzem.

Lekiem ogólnie uznanym za bezpieczny w ciąży w niewielkiej dawce, okazjonalnie i przez ograniczony czas jest paracetamol. Lekarze zalecają, aby w miarę możliwości unikać leków przeciwbólowych w czasie ciąży. Jeżeli zaś ból staje się nie do zniesienia lub występuje gorączka, po konsultacji lekarskiej można go zażyć.

O ile u osób dorosłych i dzieci łączenie paracetamolu oraz ibuprofenu jest niekiedy zalecane, odradza się to paniom w ciąży i karmiącym piersią.

Pamiętajmy, że przed zażyciem każdego leku należy uważnie przeczytać ulotkę lub skonsultować z lekarzem.