apteczka dla noworodka i mamy

Apteczka dla noworodka i mamy – co kupić jeszcze przed porodem?

,

apteczka dla noworodka i mamy

Każdy, kto w najbliższym czasie spodziewa się powitania na świecie nowego członka rodziny, zastanawia się, co powinno znaleźć się w jego apteczce. To samo dotyczy młodej mamy, która po powrocie do domu będzie potrzebowała kilku niezbędników. Co powinno znaleźć się w apteczce noworodka i świeżo upieczonej mamy, aby nie musieć w panice biegać do apteki czy drogerii, gdy zajdzie taka potrzeba?

Wyprawka apteczna dla noworodka

Apteczna wyprawka dla noworodka nie musi wcale zawierać zbyt wielu produktów. Odpowiednie zaplanowanie jej oraz wiedza, kiedy zgłosić się do szpitala powinny zapewnić nam spokój przez kilka pierwszych tygodni.

farmaceutka w aptece

Apteczka taka będzie mieć w swoim składzie zarówno leki, jak i suplementy diety oraz wyroby medyczne. Co jest absolutnym must-have dla takiego maluszka?

Leki dla noworodka

Lekiem, który powinien znaleźć się a apteczce jest na pewno paracetamol na gorączkę. Pamiętajmy, że leki na gorączkę dla noworodka nie mogą mieć w składzie ibuprofenu, ponieważ ten jest dozwolony dopiero od 3. miesiąca życia.

Paracetamol dla noworodka będzie oczywiście w formie zawiesiny, ale możemy postawić na produkt, który zawiera potrzebną dawkę w jak najmniejszej jej ilości, np. Pedicetamol. Taka forma jest na pewno wygodniejsza dla rodzica i łatwiejsza dla dziecka do przełknięcia. Bardzo wygodna pipetka pomoże odmierzyć odpowiednią ilość leku, co jest dużo bardziej komfortowe niż typowe strzykawki do zawiesin.

Powinniśmy przy tym mieć na uwadze, że gorączka u noworodka zawsze i bezwzględnie wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy się z gorączkującym maluchem udać do szpitala, w którym przyszedł na świat, a przynajmniej do lokalnej przychodni lub zadzwonić na nocną i świąteczną opiekę medyczną. Tam nas pokierują, gdzie zawieźć dziecko na badanie.

Produkty przydatne w apteczce mamy i noworodka

[show_products product=”230428, 263841, 262925, 180088 „]

Suplementacja u noworodka – czy jest niezbędna?

Przy prawidłowo prowadzonej diecie i suplementacji w czasie ciąży, dziecko powinno otrzymać wszelkie potrzebne mu składniki odżywcze. W momencie przyjścia na świat, funkcję dożywiania pełni mleko kobiece lub modyfikowane, które zawiera podstawowe, niezbędne do życia witaminy, minerały oraz kwasy. Jednak suplementacja w niektóre z nich może być niezbędna już od pierwszych dni życia, przede wszystkim ze względu na naszą szerokość geograficzną oraz dostępność niektórych składników odżywczych.

Witamina D

Lekiem bądź suplementem, który jest zalecany dla noworodków jest preparat z witaminą D. Nawet jeśli mama karmi piersią i sama przyjmuje jakąś formę kalcyferolu, nie będzie on przenikał do mleka w takim stopniu, w jakim chcielibyśmy to widzieć. Dawkę najlepiej skonsultować z pediatrą już na pierwszej wizycie w przychodni, ale dla większości zdrowych noworodków wynosi ona 400 iu na dobę.

Witaminę D u tak malutkich dzieci suplementujemy w formie zawiesiny. W zależności od produktu może to być 1 mała kropla (Vigantol w roztworze), którą wylewamy sobie na czysty malec, a następnie do ust dziecka, lub aerozol (np. D-Vitum).

DHA

Kolejnym suplementem zalecanym dla maluszków są kwasy DHA. Jako że nie potrafimy sobie ich samodzielnie produkować w organizmie, musimy je przyjmować z dietą. U noworodków jego jedynym spożywczym źródłem jest mleko modyfikowane lub naturalne, dlatego zaleca się ich suplementowanie u dzieci. W jakich ilościach?

Teoretycznie jeśli mama karmiąca naturalnie je dostateczną ilość ryb (tj. dwie porcje ryb i owoców morza tygodniowo) i sama przyjmuje suplementy, nie musi ich podawać noworodkowi czy niemowlęciu do 6. miesiąca życia. Kwasy DHA przenikają do mleka kobiecego, dzięki czemu dziecko jest dobrze w nie zaopatrzone. Jeśli zaś mama nie ma w zwyczaju spożywać tego typu produktów, powinna zaopatrzyć się w suplementy w ilości nawet 600 mg na dobę. Jest to ilość uznana za bezpieczną w badaniach (do 1 g), która wspomoże organizm dziecka oraz jej samej.

Zawartość kwasów DHA w różnych markach mleka modyfikowanego jest regulowana przepisami europejskimi, dlatego niezależnie od składu, mamy pewność, że pojawią się one w gotowym produkcie. Problem w tym, że ta ilość nie będzie porażająca. Dlatego warto wprowadzić suplementację, a dla wygody rodziców niektórzy producenci umożliwiają łączenie witaminy D z kwasami DHA w jednym preparacie, np. Neo vital D+DHA w kapsułkach. Takim maluszkom podaje się łatwą do połknięcia zawartość kapsułki, co minimalizuje ryzyko zakrztuszenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do suplementacji DHA możemy je z powodzeniem rozwiać w naszej przychodni.

Higiena i pielęgnacja

Oktenidyna

Chlorowodorek oktenidyny wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Dzięki temu sprawdza się do pielęgnacji kikuta oraz pępka po jego odpadnięciu. Octenisept w sprayu jest lekiem do stosowania już u noworodków, ale w zakresie wskazanym przez producenta.

Oktenidyna zastąpiła w zaleceniach alkohol etylowy czy fiolet gencjanowy, które owszem – zabijały bakterie i wirusy, ale nie były korzystne dla skóry i nadmiernie ją przesuszały.

Przeczytaj tutaj, jak uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry u dziecka i jak dobrać krem do pupy.

Wyprawka z apteki dla noworodka

Poza lekami i suplementami przyda się również kilka wyrobów medycznych do codziennej pielęgnacji i opieki zdrowotnej.

Niezbędnikiem na pewno jest termometr bezdotykowy. Pozwala szybko i higienicznie sprawdzić temperaturę dziecka w momencie, gdy jesteśmy zaniepokojeni.

Ampułki z solą fizjologiczną będą nam pomocne w przemywaniu oczek, noska czy pępka, gdy odpadnie kikut. Jest nieszkodliwa dla dziecka, a bardzo przydatna.

Jeśli będziemy stosować sól fizjologiczną, w apteczce znaleźć się też powinny jałowe gaziki. U noworodków i małych niemowląt nie używamy papieru toaletowego czy papierowego ręcznika do przemywania jakiejkolwiek części ciała.

Jeśli chcemy w domu ograniczyć chusteczki do pupy i przemywać ją przegotowaną wodą, na pewno przydadzą się waciki w różnych rozmiarach. Dzięki temu mamy pewność, że unikamy chemii tam, gdzie to możliwe, a chusteczki zostawiamy na wyjścia. Wacików możemy również używać do przemywania skóry w fałdkach, np. na szyi czy pod kolanami.

Apteczka dla nowej mamy

Apteczka dla nowej mamy będzie zawierała w zasadzie te same produkty, co przed rozwiązaniem ciąży, z kilkoma wyjątkami. U karmiących pań trzeba będzie też przemyśleć kilka kluczowych dla laktacji kwestii.

Przykładowo, gdy karmimy naturalnie, możemy stosować paracetamol i ibuprofen w umiarkowanych dawkach. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe mogą być nam szczególnie potrzebne w czasie połogu, gdy mięśnie i tkanki są obolałe, a temperatura ciała jest niestabilna i zdarza się jej podwyższenie. Paracetamol i ibuprofen, wg WHO, przenikają do mleka w stopniu na tyle nieistotnym, że mama może je stosować, gdy karmi naturalnie. Nieco inaczej jest z aspiryną.

Kwas acetylosalicylowy, zarówno w dawce wysokiej, jak i kardiologicznej, zaklasyfikowana jest do grupy leków prawdopodobnie bezpiecznych w kontekście karmienia piersią. Można go stosować po konsultacji lekarskiej w formie doraźnej, a więc okazjonalnej czy sporadycznej, jeśli lekarz uzna, że bilans korzyści do ryzyka przechyla się w stronę tego pierwszego. Należy jednak omówić ze specjalistą kwestię przewlekłego przyjmowania aspiryny kardiologicznej, np. Polocardu czy Acardu. Nie jest ona bowiem całkowicie zabroniona, a przyjmuje się ją z uwagi na poważne aspekty zdrowotne matki, jednak należy rozważyć kwestię godziny, w którym ten lek jest mamie podawany.

Jeżeli przyjmujemy jakiekolwiek leki przewlekle, np. metforminę czy leki przeciwpadaczkowe, musimy omówić sprawę i harmonogram karmienia dziecka z lekarzem. Podobnie jest z ziołami – niektóre z nich wpływają na zatrzymanie laktacji i powodują zmniejszenie wydzielania mleka.

Apteczka po porodzie naturalnym

W apteczce każda świeżo upieczona mama powinna znaleźć produkty pomocne jej w pierwszych tygodniach połogu. Organizm w tym czasie przechodzi wiele zmian w nieco przyspieszonym tempie, więc przyda się kilka aptecznych i drogeryjnych niezbędników.

Wkładki laktacyjne są potrzebne zarówno mamom, które karmią piersią, jak i tym paniom, które z jakiegoś powodu decydują się laktację zatrzymać. Nawały bowiem zdarzają się niemal wszystkim kobietom po porodzie, a wkładki uchronią nasze ubrania przed plamami i dyskomfortem.

A jeśli już o piersiach mowa, u kobiet, które próbują swoich sił w karmieniu naturalnym nader często zdarzają się poranione przez dziecko brodawki. Maść z lanoliną pomoże je zregenerować w szybkim tempie, a sól fizjologiczna – ta sama, której używamy do przemywania oczu dziecka – higienicznie przemyć.

W pierwszych dniach po porodzie naturalnym zapewne będziemy również używać majtek poporodowych, które umożliwiają szybsze gojenie i oddychanie skórze. Są one kompatybilne z podkładami poporodowymi. Na ten czas najlepiej zrezygnować z typowych podpasek, ponieważ ich siateczka może być nieprzyjemna w odczuciu i ciągnąć skórę oraz szwy. Są one też bielone chlorem, co nie jest korzystne dla organizmu w tym czasie. Można natomiast rozważyć kwestię używania podpasek wykonanych z ekologicznej bawełny, niebielonych.

Apteczka dla mamy po cięciu cesarskim

Apteczki dla mamy po porodzie naturalnym i po cięciu są w zasadzie takie same, z zaledwie kilkoma wyjątkami. Po cięciu bowiem mama musi szczególnie dbać o swoją gojącą się bliznę. Tutaj również przyda się oktenidyna w sprayu, która szybko upora się z dość często występującym stanem zapalnym.

Gdy zaś nadejdzie pora rozpoczęcia pełnej regeneracji blizny po cięciu, zastosować możemy maści i plastry wspomagające ten proces. W profilaktyce jednym z najbardziej popularnych na polskim rynku produktów jest maść Cepan, zawierająca wyciąg z cebuli, rumianku oraz heparynę sodową. Jest ona ceniona nie tylko przez pacjentki, ale i nieraz polecana przez fizjoterapeutów uroginekologicznych. Na bliznę możemy również zastosować maść lub plastry z silikonem.

Jeśli poród odbył się przez cięcie, majtki siateczkowe raczej nie będą potrzebne. Nadal jednak przydadzą się podkłady poporodowe oraz podkłady na łóżko. W zależności od naszego stopnia komfortu, mama może przejść na podpaski, pod warunkiem ich częstego zmieniania. Unikamy tamponów przez cały okres połogu.

Dowiedz się tutaj, jak spakować torbę do porodu. wiele z tych produktów przyda się również po powrocie do domu!

Kosmetyczka dla noworodka – co jeszcze się nam przyda?

Ochrona przeciwsłoneczna

Jeśli maluszek przychodzi na świat w lecie, gdy słońce operuje najsilniej, powinniśmy chronić jego skórę przed promieniowaniem UV przede wszystkim poprzez zapewnienie mu cienia. Do celu posłuży parasolka montowana na budzie wózka lub specjalne daszki. Parasolka jest bardzo praktycznym gadżetem, ponieważ jej rączka jest zbudowana w sposób umożliwiający jej wyginanie. Do pozwala dopasować kąt nachylenia do dziecka i kierunku jazdy.

Wbrew starej zasadzie, że „trochę słoneczka nie zaszkodzi”, powinniśmy wyposażyć dziecięcą kosmetyczkę w krem przeciwsłoneczny. Skóra noworodka jest niezwykle delikatna i należy ją chronić przed szkodliwym promieniowaniem przez te pierwsze miesiące życia. Kremy dla dziecka w takim wieku zawierają wyłącznie filtry mineralne – fizyczne i charakteryzują się wysokim współczynnikiem ochrony (przynajmniej 30). Kremy z jednym filtrem – dwutlenkiem tytanu lub tlenkiem cynku będą najczęściej posiadały SPF 30, zaś z dwoma – już od 50-ciu w górę. Tutaj bardzo dobrym wyborem będzie Linomag Sun oraz Emolium SunCare w sprayu.

kosmetyczka dla noworodka

Ochrona przeciw złej pogodzie

Jeśli dziecko rodzi się w okresie wzmożonego wiatru, deszczu, mrozu i śniegu, kosmetyczkę wyposażmy w specjalny krem mogący ochronić jego skórę przed ich wpływem. Co prawda noworodek jest opatulony w kombinezon, a budy gondoli z reguły mają zakładki, które stawia się podczas złej pogody, jednak krem zdecydowanie przyda podczas mroźnych spacerów. Tutaj również powinniśmy zastosować krem przeznaczony specjalnie dla najmłodszych, a więc z zaleceniami „0+” lub „od 1. dnia życia”. Taki kosmetyk nie tylko zabezpiecza skórę za pomocą naturalnych emolientów, ale i chroni przed podrażnieniami.

Kąpiel

Bardzo istotnym elementem każdego dnia jest z pewnością kąpiel. Daje ona dziecku możliwość wyciszenia i przygotowania do snu. Czy jednak dla noworodka potrzebne są jakiekolwiek kosmetyki?

Szkoły są dwie: jedna uczy, że do samej kąpieli nie powinno się stosować kosmetyków, ponieważ pozbawia to skórę naturalnego mikrobiomu. A ten w okresie noworodkowym jeszcze nie jest do końca ustabilizowany, wiec zmywanie go może zaszkodzić.

Inna szkoła uczy jednak, że odpowiednie kosmetyki (szczególnie zawierające emolienty) pomogą ten mikrobiom utrzymać, a także nie dopuszczą do przesuszenia skóry. Jeśli więc decydujemy się na stosowanie kosmetyków do kąpieli, upewnijmy się, że są one przeznaczone dla dzieci od pierwszych dni życia i zawierają wyłącznie niezbędne składniki.

Po kąpieli

Woda sama w sobie nie nawilża, dlatego po kąpieli musimy skórę zabezpieczyć przed utratą wilgoci. Naturalne masła i ekstrakty, wspomagane przez emolienty wspomogą nas w ochronie delikatnego naskórka noworodka. Pamiętajmy również o smarowaniu skóry twarzy oraz, jeśli jest potrzebne, kremie na ciemieniuchę.

Wyprawka dla noworodka z apteki – co kupić dodatkowo?

Tak naprawdę nasze dziecko poznajemy dopiero, kiedy jest już na świecie. Wtedy też zaznajamiamy się z jego indywidualnymi wymaganiami, a pomóc nam w tym mogą położne, lekarze i pielęgniarki na oddziale położniczym. Podstawową apteczkę i kosmetyczkę możemy z czasem uzupełnić o leki, suplementy czy kosmetyki bardziej dopasowane do naszego dziecka. Podobnie mama, gdy wróci do domu i pozna swój nowy tryb życia, będzie mogła lepiej i dokładniej zwerbalizować swoje osobiste potrzeby.