czy zapalenie spojówek przejdzie samo

Czy zapalenie spojówek przejdzie samo?

,

czy zapalenie spojówek przejdzie samo

Sezon na infekcje w pełni i niestety dotyczy to również zakażeń okolic oczu. Jednym z częściej obecnie występujących stanów jest zapalenie spojówek.

Czy zapalenie spojówek przejdzie samo zależy przede wszystkim od typu zakażenia. Jeśli jest to infekcja wirusowa, zapalenie spojówek u wielu osób przechodzi samo poprzez mechanizmy obronne i oczyszczające, w które wyposażone jest oko. Chodzi m.in. o łzawienie – naturalny proces „pozbywania się” z aparatu wzroku wszelkich zanieczyszczeń. W tym czasie jednak trzeba trzymać się restrykcyjnie zasad higieny i bezpieczeństwa, aby nie nadkazić własnej infekcji oraz nie „podarować” jej innym. Chodzi m.in. o:

farmaceutka w aptece
  • nieużywanie wspólnych ręczników, chusteczek do okularów, pojemników na soczewki.
  • odstawienie soczewek do czasu wyzdrowienia
  • niestosowanie dwa razy tego samego wacika czy gazika przy przemywaniu oczu
  • przemywanie oczu wyłącznie przegotowaną wodą lub sterylnym roztworem soli fizjologicznej
  • unikanie kontaktu osób zdrowych z zakażoną, szczególnie w przypadku dzieci.

Na zapalenie spojówek na tle wirusowym nie ma w aptekach skutecznego leku.

Jeśli zapalenie spojówek występuje na tle bakteryjnym, w aptece znajdziemy ratunek w postaci leków – maści lub kropli z antybiotykiem na receptę. W czasie zakażenia bakteryjnego należy stosować te same zasady higieny, jak podczas infekcji wirusowej, w szczególności unikać soczewek kontaktowych i higienicznie przemywać oczy. Przy wystąpieniu pierwszych objawów zapalenia spojówek warto udać się do lekarza, aby ocenił, z jakiego typu zakażeniem mamy do czynienia.

Dzieci, które chorują na zapalenie spojówek powinny zostać w domu, a nie uczęszczać do placówek edukacyjnych. Wspomoże to ich leczenie oraz zapobiegnie ponownemu zakażeniu.