Czy witamina C wpływa na rozrzedzenie krwi?
Nie ma twardych, jednoznacznych danych naukowych mówiących o tym, że witamina C rozrzedza krew czy działa przeciwpłytkowo. Takie działanie może natomiast wykazywać witamina E, czyli tokoferol lub witamina K. Jeśli produkt jest złożony i zawiera obie te substancje, lub inne dodatkowe antykoagulanty, wtedy taki preparat może krew w pewnym stopniu rozrzedzać i należy stosować go ostrożnie z lekami typu heparyna czy kwas acetylosalicylowy lub choćby niektóre leki przeciwbólowe.
[show_products product=”263399, 263363, 191040, 179766 „]
Musimy pamiętać, że jeśli na stałe przyjmujemy jakiekolwiek leki mające wpływ na stopień rozrzedzenia krwi lub liczbę płytek, nie możemy sami decydować o tym, jakie suplementy będziemy spożywać, aby uzupełnić dietę. Analogicznie, jeśli mamy w zwyczaju stosowanie suplementów diety witaminowych i mineralnych lub ziołowych, przy przepisywaniu nam leku powinniśmy poinformować lekarza o nich, aby dopasował nam on dawkę lub ilość do spożycia. Niektóre połączenia leków i suplementów mogą być dla zdrowia bardzo niebezpieczne – nasilać wzajemnie swoje działanie lub mu przeciwdziałać.
Suplementami, które mogą wchodzić w interakcję z lekami rozrzedzającymi krew czy przeciwpłytkowymi są: preparaty z imbirem, pieprzem cayenne, czosnkiem, kurkumą, ginkgo biloba, a także olejem z pestek winogron, witaminą E oraz ekstraktem z grejpfruta i żurawiną.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.