Sposoby na odparzenia u dzieci – jak im zapobiegać i co zrobić, kiedy się pojawią?
Odparzenia pupy u noworodka i niemowlęcia – skąd się biorą?
Wbrew pozorom o odparzenia u noworodka i starszego dziecka nietrudno. W wilgotnym środowisku pieluszki to wręcz idealne warunki do ich powstawania. Do najczęstszych czynników ryzyka należą m.in. uczulenie na stosowaną markę pieluszek, zbyt rzadka zmiana pieluchy, niedostateczne wietrzenie pupy, biegunka lub rzadkie stolce, gorączka, upały i ząbkowanie. Wynika z tego, że nawet przy bardzo dobrej pielęgnacji i higienie, odparzenia u dziecka mogą się pojawić. Oczywiście najlepiej postawić na profilaktykę, a więc stosować krem nawilżający i lekko natłuszczający (np. Bepanthen Baby maść). Często zawierają one dodatkowo dekspantenol, działający silnie nawilżająco, czym koi zmęczony naskórek.
Odparzeń nie należy w żadnym wypadku lekceważyć. Przy pierwszych oznakach – tkliwości skóry i zaczerwienieniu, opuchliźnie i podwyższonej temperaturze skóry trzeba koniecznie zacząć działać. W przypadku pojawienia się nadżerek czy sączących się ranek, konieczna będzie wizyta u pediatry lub położnej. Szczególnie uważni powinni być rodzice dziewczynek, ponieważ jeśli odparzenie przeniesie się w strefy intymne, łatwiej dojdzie do zakażeń cewki moczowej lub pęcherza. Leczenie infekcji układu moczowego nieraz wymaga stosowania antybiotyków, maści ze sterydami lub nawet wizyty w szpitalu.
Sposoby na odparzenia u dzieci
Dlaczego dziecko reaguje zaczerwienieniem na skórze na jeden krem, podczas gdy inny działa na nią bardzo dobrze? Diabeł może tkwić w szczególe, mianowicie w składniku aktywnym kremu. Stosowanie na co dzień kosmetyków z zawartością tlenku cynku może powodować odparzenia, dlatego polecane one są raczej na sytuację, kiedy potrzebne jest leczenie już zapalonej skóry. Dlaczego? Zgodnie z zasadą „po co leczyć to, co zdrowe”, nie ma potrzeby używania środków przeciwzapalnych, jeśli to zapalenie nie występuje. Na co dzień warto wybrać krem, maść lub balsam o właściwościach nawilżających i natłuszczających, które powleką delikatną skórę dziecka ochronnym filmem. Preparaty z tlenkiem cynku, takie jak Sudocrem Expert, lepiej zostawić na czas, kiedy faktycznie będą one konieczne, a ich działanie – naprawdę skuteczne.
Drugą rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest fakt, że wybór kremu do pielęgnacji lub leczenia skóry pupy u dziecka zawsze może się zmienić. Nie istnieje jeden dobry i uniwersalny krem na wszystko i dla wszystkich. Niektóre mamy stosują niezmienne te same kosmetyki dla dzieci przez cały okres niemowlęctwa, podczas gdy maluch innej wymaga regularnej zmiany kosmetyku. Produkty przeznaczone dla dzieci to temat rzeka, dlatego najważniejsze, aby wsłuchiwać się w potrzeby swojego malucha i uważnie go obserwować.
Trzecim aspektem, na który należy zwrócić uwagę, są chusteczki do przewijania. Długi i skomplikowany skład najczęściej oznacza wiele niepotrzebnych składników, które mogą niestety uczulać bardzo wrażliwą skórę malucha. Przy pierwszych tego typu oznakach należy zmienić produkt do mycia pupy i uważnie obserwować reakcje niemowlęcia na przewijanie. Może się okazać, że przez pierwszy tydzień wystąpi konieczność mycia skóry wyłącznie ciepłą wodą.
Domowe sposoby na odparzenia u dzieci
Nawet przy doskonałej pielęgnacji pupy dziecka odpieluszkowe zapalenie skóry może wystąpić. Mamy często je obserwują podczas choroby oraz ząbkowania. Dzieje się tak dlatego, że kiedy zaczynają wychodzić pierwsze mleczaki, towarzyszy temu biegunka i stan podgorączkowy. Częste i luźne stolce, których rodzic nie nadąża usuwać, mają kwaśny odczyn, przez co szybko podrażniają one skórę.
Jeżeli stan nie wymaga interwencji lekarza, warto spróbować i postawić na domowe sposoby na odparzenia u dzieci. Jednym z nich jest częstsze wietrzenie pupy. Po umyciu dziecka można pozwolić mu poleżeć w łóżeczku lub na przewijaku, upewniając się, że jest całkowicie bezpieczne. Dostęp świeżego powietrza działa kojąco na skórę. Można również wtedy zrezygnować z chusteczek do przemywania, a zastosować waciki nasączone ciepłą (nie gorącą!) wodą. W ten sposób minimalizuje się ilość niepotrzebnych substancji chemicznych.
Często polecanym przez mamy sposobem są nasiadówki z dodatkiem nadmanganianu potasu. Dostępny w postaci proszku lub kryształków, rozprowadza się w kąpieli dziecka. Wykazuje działanie antyseptyczne oraz pomaga w leczeniu odparzeń. Jak zwykle jednak, co za dużo to niezdrowo i tak też jest w tym przypadku. Nadmanganian potasu na odparzenia u dzieci nie powinien być stosowany za często ani w zbyt dużej ilości. Najlepiej, aby rodzic, który nie miał z tym związkiem jeszcze do czynienia, skonsultował się z pediatrą lub położną, którzy doradzą, czy jest on potrzebny, oraz ile kryształków należy użyć do przygotowania kąpieli. Zastosowany prawidłowo może znacznie przyczynić się do zmniejszenia lub wyleczenia odparzeń.
Wreszcie, znany naszym babciom sposób na odparzenia pieluszkowe – krochmal. Jedne mamy zapewniają o jego skuteczności, podczas gdy inne walczą z mitem mąki ziemniaczanej. Jaka jest prawda? Jak zwykle leży gdzieś pośrodku. Kąpiel w krochmalu, a więc w wodzie z rozpuszczoną skrobią roślinną może, choć nie musi, łagodzić silne zmiany zapalne, szczególnie te sączące. Nie powinna ona jednak być za długa ani za ciepła, ponieważ stan zapalny może się nasilić. Nie jest natomiast dobrym pomysłem zasypywanie miejsc intymnych skrobią ziemniaczaną, szczególnie u dziewczynek. W kontakcie z wilgocią, a więc moczem lub potem, wytworzy na powierzchni skóry nieoddychającą warstwę, która może znacznie zaszkodzić. Po kąpieli lepiej skórę posmarować kremem z witaminami jak Linomag bobo krem, który będzie ją chronił od wilgoci i pielęgnował.
• penaten krem • emolium krem przeciw odparzeniom • linomag bobo krem • dermifant krem • alantan plus krem
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.