witaminy liposomalne

Witaminy liposomalne – czy zmienią oblicze suplementacji?

,

witaminy liposomalne

W dziedzinach takich jak zdrowie czy zdrowe odżywianie, dążenie do optymalnego samopoczucia jest nieustanną podróżą. Witaminy, niezbędne dla naszego zdrowia, niewątpliwie odgrywają w niej kluczową rolę. Z tego powodu nieraz sięgamy po suplementy diety, które nie zawsze są tak skuteczne, jak byśmy sobie tego życzyli. Nie dziwi więc coraz większe zainteresowanie witaminami liposomalnymi. Czym one są, jak działają i czy faktycznie lepiej się wchłaniają?

Liposomy

Aby zrozumieć mechanizm działania witamin liposomalnych, kluczowe jest poznanie ich budowy. Liposomy są de facto dwuskładnikowymi kulami wykonanymi przede wszystkim z fosfolipidów. Struktury te są podobne do błon komórkowych, dzięki czemu stwierdzono, że nadają się do transportowania witamin przez układ trawienny, jednocześnie chroniąc je przed degradacją.

farmaceutka w aptece

Liposomy są wykorzystywane w wielu różnych branżach, również farmaceutycznej i kosmetycznej, ze względu na swoje unikalne właściwości. Część hydrofilowa – przyciągająca wodę to warstwa zewnętrzna, a hydrofobowa – o działaniu odwrotnym – znajduje się wewnątrz. Ta struktura umożliwia enkapsulację różnorodnych związków i ich transport. Nie dość, że nie ulegną one degradacji w żołądku, chronimy również sam żołądek przed podrażnieniem przez suplement, co niestety zdarza się u osób regularnie przyjmujących ich nieliposomalną wersję.

Witamina liposomalna

Witaminy liposomalne mają stanowić przełom w dostarczaniu składników odżywczych do organizmu. Idea ta polega na zamykaniu samej witaminy w maleńkiej cząsteczce lipidowej zwanej liposomem. Te niejako ochronne pęcherzyki służą zwiększeniu wchłaniania i biodostępności witaminy, zapewniając dotarcie jej do zamierzonych miejsc w organizmie.

Witamina D w liposomie

Witamina D jest zalecana w suplementacji przynajmniej od jesieni do wiosny, a niektórym osobom radzi się ją zażywać nawet przez cały rok. Jest nam niezbędna do prawidłowego wzrostu, właściwej pracy mięśni i układu nerwowego oraz do zachowania dobrego samopoczucia psychicznego. Wybierając liposomalną witaminę D możemy zwiększyć jej biodostępność i tempo wchłaniania. Mówi się też o tym, że dzięki większej skuteczności witaminy w tej formie, możemy łatwiej uniknąć przedawkowania związku witaminowego, gdyż de facto potrzebna nam jest jej mniejsza ilość.

Witaminy B liposomalne

Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie, bardzo rozpowszechnione w produktach spożywczych roślinnych i zwierzęcych. Są kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu, w tym mięśni, mózgu i układu nerwowego. Zdarza się jednak, że w określonych warunkach słabo się wchłaniają. Suplementy z liposomalną witaminą B mają teoretycznie rozwiązywać ten problem, dzięki czemu poprawie ma ulec mechanizm produkcji energii, wsparcia procesów poznawczych i funkcjonowanie zakończeń nerwowych.

Witamina C liposomalna – co to znaczy?

Kwas askorbinowy znamy przede wszystkim z jego właściwości wzmacniających układ odpornościowy, przeciwutleniających i wzmacniających ściany naczyń włosowatych. Witamina C liposomalna ma poprawiać biodostępność tego związku, dzięki czemu może wykazywać większe działanie przeciwzapalne, wzmacniać produkcję kolagenu i bardziej skutecznie zwalczać stres oksydacyjny.

Liposomalne suplementy – czy działają?

Suplementy witaminowe w wersji liposomalnej stają się coraz bardziej popularne i są pewne naukowe dowody na skuteczność ich działania. Należy jednak pamiętać, że nauka nie znosi próżni, wciąż się rozwija i każda nowa teoria, lek czy suplement jest wciąż testowany. Określono jednak, że witaminy liposomalne faktycznie:

  • lepiej się wchłaniają
  • ich stopień wchłaniania jest ogólnie stabilniejszy w czasie
  • mają inny stopień klirensu, a więc oczyszczania się z nich przez organizm oraz
  • dłużej pozostają we krwi.

Jeżeli przyszłe badania naukowe potwierdzą bardziej skuteczne działanie witamin i suplementów liposomalnych, będzie to z pewnością odpowiedź na potrzeby osób, których organizmy z powodów medycznych nie wchłaniają naturalnych związków odżywczych z pożywienia. Póki co, jednak, powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na jakość stosowanych suplementów – liposomalnych lub nie, i stosować je zgodnie z zaleceniami lekarskimi.

Warto ponadto pamiętać, że u osób niemających problemów z wchłanianiem witamin i minerałów, dostarczanie ich do organizmu powinno odbywać się przede wszystkim poprzez dietę i zbilansowane odżywianie. Dopiero w sytuacji poważnego niedoboru lub zagrożenia nim powinno się sięgać po dodatkowe preparaty apteczne.