Jelitówka u dziecka – leczenie i objawy grypy żołądkowej u dzieci
Grypa jelitowa u dzieci przyczyny
Jelitówka jest bardzo zaraźliwa, ponieważ przenosi się drogą kropelkową. Wystarczy kontakt z chorą osobą lub przedmiotami, na których znajdują się cząstki wirusów, aby zostać zainfekowanym. Niestety, jeśli w otoczeniu dziecka znajdowały się osoby zarażone jelitówką, to istnieje duże ryzyko zakażenia się tą chorobą. Grypa żołądkowa najczęściej pojawia się u dzieci chodzących do żłobka lub przedszkola. Jej przyczyną są wirusy patogenne, które atakują układ pokarmowy dziecka i po rozmnożeniu się powodują ubytki w śluzówce. Zwykle jelitówkę u dzieci powodują rotawariusy, sporadycznie adenowirusy i norowirusy. Mimo że jelitówka jest często nazywana grypą żołądkową, to jednak wirus grypy jej nie wywołuje.
Jelitówka u dzieci objawy
Jelitówka u dzieci może przebiegać łagodnie lub wręcz przeciwnie. Pierwsze objawy mogą pojawić się do 3 dni od kontaktu z chorą osobą lub dotknięcia zainfekowanego przedmiotu. Do najczęstszych objawów jelitówki należą:
- Biegunka – stolec staje się płynny i obfity, zwiększa się też jego częstotliwość
- Częste wymioty i nudności
- Skurcze i ból żołądka
- Podwyższona temperatura ciała
- Osłabienie
- Apatia
- Brak apetytu
- Sporadyczne bóle mięśni lub głowy
Jelitówka — kiedy do lekarza?
Często objawem jelitówki u dzieci jest szybki spadek masy ciała – jest to spowodowane biegunką i obfitymi wymiotami, a także brakiem apetytu. Podczas grypy jelitowej należy dopilnować, aby dziecko piło odpowiednio dużo płynów, jest to niezwykle ważne, zwłaszcza dla niemowląt. W przeciwnym razie może dojść do odwodnienia, które jest groźne dla zdrowia, a nawet życia dziecka.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli:
- Dziecko przestaje oddawać mocz
- Płacze bez udziału łez
- Pojawi się suchość w ustach spowodowana brakiem śliny
- W wymiotach i stolcu zostanie zauważona krew
- Biegunka utrzymuje się powyżej 2 dni
- Dziecko często wymiotuje
- Temperatura ciała przekroczy 39°C
- Dziecko staje się nienaturalnie spokojne i senne
- Maluszek ma zapadnięte ciemiączko na głowie
Odwodnienie u dziecka w czasie grypy żołądkowej — jak go uniknąć?
Podczas grypy żołądkowej u dziecka należy obserwować stosunek wypijanych płynów do częstotliwości biegunki i wymiotów. Dobrze jest notować takie informacje, podczas konsultacji z lekarzem będą niezwykle pomocne. W przypadku niemowląt karmionych butelką można dokładnie zmierzyć co do mililitra ilość wypijanego mleka i zanotować to.
Co podawać dziecku, aby się nie odwodniło?
- Elektrolity
- Niegazowana woda
- Słaba herbata, można ją delikatnie posolić, aby uzupełnić sód w organizmie
- Lekka zupa o rzadkiej konsystencji, na przykład marchwianka
- Ugotowane i przetarte owoce
- Mleko mamy lub modyfikowane – najlepszy wybór dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia
Ważne, aby napoje miały temperaturę pokojową lub nieco niższą, dzięki temu nie podrażnią śluzówki i nie pobudzą nieprzyjemnych dolegliwości.
Jelitówka – ile pić wody?
Podczas leczenia grypy żołądkowej u dzieci, najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie. Jeśli dziecko obficie wymiotuje lub ma często biegunkę, zaleca się podawanie elektrolitów lub wody co kilka minut po 1 łyżeczce. Ilość płynów i częstotliwość ich podawania należy zwiększać wraz z poprawą stanu dziecka. Przy zaostrzonych objawach choroby zaleca się konsultacje z pediatrą.
Ile w sumie dziecko powinno wypić w ciągu dnia?
Na każdy kilogram masy ciała mały pacjent powinien wypić około 150-200 mililitrów płynów. Dzieciom, które nie ukończyły 6. miesięcy, nie podajemy wody, dla nich najlepsze jest mleko mamy lub modyfikowane.
Jelitówka ile trwa u dziecka?
Dziecko najciężej przechodzi przez pierwszą fazę grypy jelitowej, która zwykle trwa do 3 dni, następnie choroba samoistnie się wygasza. W ostrym przebiegu grypa żołądkowa u dziecka może jednak trwać maksymalnie 14 dni. U małych pacjentów obserwuje się wyraźną poprawę, od 5 do 7 dni licząc od zarażenia się.
Jelitówka u dziecka leczenie
Na grypę żołądkową nie ma konkretnego medykamentu. Podawanie leków dzieciom podczas jelitówki ogranicza się do minimalizowania jej nieprzyjemnych objawów. Podczas grypy jelitowej duży nacisk kładzie się na elektrolity, na przykład orsalit malinowy. Ciało dzieci do drugiego roku życia składa się z około 78% z wody, dlatego tak ważne dla ich zdrowia jest niedopuszczenie do odwodnienia. W przebiegu jelitówki może pojawić się podwyższona temperatura, wtedy wskazane będzie podanie leków na gorączkę.
Jelitówka u dzieci domowe sposoby
Podczas grypy żołądkowej u dzieci ważne jest odpowiednie nawodnienie. Należy często dziecku podawać elektrolity oraz wodę.
Po każdym epizodzie wymiotów lub biegunki należy zwiększyć ilość przyjmowanych przez dziecko płynów. Aby nie doszło do odwodnienia, należy poić dziecko często, ale małymi porcjami. Podczas podawania elektrolitów lub wody, przydatna może okazać się strzykawka z podziałką. Wtedy będziemy dokładnie wiedzieć, ile dziecko wypiło. W walce z odwodnieniem każdy mililitr przyjmowanego płynu jest na wagę złota, dlatego tak ważne jest notowanie takich informacji. Mogą się one później okazać niezwykle istotne podczas lekarskiego wywiadu.
Przygotowując posiłki, należy wybierać produkty, które naturalnie zawierają dużo wody. Istotna też jest sól, która jest naturalnym elektrolitem, na czas rekonwalescencji można jej dodawać nieco więcej do posiłków dziecka.
Dieta podczas jelitówki – co podawać?
Dieta podczas grypy jelitowej powinna być lekka i uboga w tłuszcze. Wraz z polepszeniem się stanu zdrowia można ją rozszerzać o kolejne produkty, aż powróci się do standardowego menu.
Poniżej zestawienie produktów, którymi można karmić dziecko podczas jelitówki:
- Przetarte jabłko – ugotowane lub upieczone
- Ugotowana marchew
- Posolone purée
- Ugotowana kasza jaglana, ryż oraz kleik ryżowy
- Gotowane mięso z kurczaka
- Chudy rosół
- Napar z czarnej suszonej borówki lub ze szczawiu końskiego – ma właściwości zapierające
- Chlebek ryżowy
- Sucharki niesłodzone
- Kisiel bez cukru
Podczas leczenia należy zrezygnować z surowych owoców i warzyw. Bezwzględnie należy unikać gazowanych napojów, soków owocowych i warzywnych, ponieważ ich spożycie może doprowadzić do zaostrzenia objawów choroby.
Jeśli dziecko jest jeszcze karmione mlekiem mamy bądź modyfikowanym można po konsultacji z lekarzem dodawać do niego elektrolity.
Jelitówka jest bardzo zaraźliwa, dlatego, należy pamiętać o częstym myciu rąk i o podstawowych zasadach higieny. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko zarażenia się pozostałych domowników.
Źródła:
1. CHOC, „Kids and the Stomach Flu“, https://www.choc.org/health-topics/kids-stomach-flu/#:~:text=Symptoms%20of%20the%20stomach%20flu,%2C%20fever%2C%20chills%20and%20stomachache.&text=%E2%80%9CThe%20most%20dangerous%20consequence%20of,is%20dehydration%2C%E2%80%9D%20says%20Dr, [Dostęp 14-12-2023 r.]
2. Mayo Clinic, „Viral gastroenteritis (stomach flu)”, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/viral-gastroenteritis/symptoms-causes/syc-20378847 [Dostęp 14-12-2023 r.]
3. The Children’s Hospital of Philadelphia, „How to Treat Dehydration from Stomach Bugs in Children“, https://www.chop.edu/video/how-treat-dehydration-stomach-bugs-children#:~:text=For%20children%206%20months%20to,or%201%20ounce%20of%20fluid [Dostęp 14-12-2023 r.]
4. Web med, „The Truth About Stomach Flu“, https://www.webmd.com/children/features/the-truth-about-stomach-flu [Dostęp 14-12-2023 r.]
Jestem miłośniczką świadomego odżywiania, ziół leczniczych i domowych sposobów na dbanie o zdrowie i urodę. Pasjonują mnie również tematy związane z prawidłową postawą ciała oraz zdrowiem i rozwojem dzieci. W tekstach, które przygotowuję dla Czytelników, zawieram merytoryczną wiedzę, popartą badaniami i materiałami źródłowymi. Dzielę się również swoim doświadczeniem, przepisami kulinarnymi i praktycznymi poradami. Zależy mi na tym, aby teoretyczna wiedza została „podana” w przystępny sposób i odnosiła się do naszego codziennego życia.