domowy peeling do stóp

Domowy peeling do rąk i stóp – jak wykonać?

, ,

domowy peeling do stóp

Wiosna dla wielu z nas oznacza nowe początki, regenerację skóry i dbanie o zdrowie. Nasza skóra łaknie słońca, świeżego powietrza i chętnie pozbędzie się martwych komórek z e swojej wierzchniej warstwy. Jak wykonać domowymi sposobami peelingi do skóry stóp i rąk, jednocześnie relaksując się i ciesząc tym procesem?

Domowy peeling na dłonie – czy jest trudny w wykonaniu?

Zdecydowanie nie. Do wykonania peelingów potrzebujemy tak naprawdę najprostszych i najbardziej popularnych składników, które większość z nas ma w kuchni lub kupi w najbliższym sklepie. Pomocne mogą również nam będą nasze standardowe kosmetyki: mleczka, balsamy lub żele pod prysznic. Cały proces jest bardzo uniwersalny i pozwala na dużą dowolność w doborze składników.

farmaceutka w aptece

Przygotowując scrub do skóry rąk pamiętajmy, że może ona łatwo ulec uszkodzeniu, szczególnie jeśli nasz domowy kosmetyk będzie zbyt ostry. Tutaj przyda się mielona sól i cukier, ponieważ ich kryształki pod wpływem ciepła i wilgoci się rozpuszczają, a więc stają coraz delikatniejsze.

Do wykonania domowego kosmetyku peelingującego potrzebować będziemy, w zależności od naszych potrzeb, olejków, oliwy, soli, cukru, miodu i zwykłej ciepłej wody. Jeśli chcemy, możemy wykorzystać również olejki eteryczne, ale pamiętajmy, że są one mocno skoncentrowane i mogą podrażniać. Jeśli posiadasz skoncentrowane serum w domu, np. z kwasem hialuronowym lub z witaminą C, nie ma powodu, by również go nie użyć do sporządzenia mikstury. Przyda się też nasz standardowy żel, olejek lub płyn pod prysznic.

Najprostszą formułą do wykonania peelingu jest połączenie olejków/olejów, a więc emulgatora, z granulkami. Mamy tu nieskończenie dużo możliwości. Możemy np. wykonać połączenie:

  • olejku kokosowego z porządnie zmielonym brązowym cukrem lub kakao i odrobiną olejku waniliowego – dla iście relaksującego rytuału pielęgnacji wieczornej
  • miodu naturalnego z solą morską, Epsom lub himalajską
  • olejku jojoba, kropli serum z witaminą C oraz drobno zmielonego cukru – witamina C działa rozjaśniająco
  • miodu, odrobiny soku z cytryny, drobno zmielonego cukru i oleju.

Polecane produkty

Domowy peeling do stóp

Na początek – wymoczenie stóp. Do miski z wodą dodaj 0,5 szklanki octu, np. winnego białego lub jabłkowego. Mocz stopy w roztworze przez 10-15 minut. Ocet ma właściwości oczyszczające i przeciwbakteryjne – nie bez powodu wykorzystywany jest w produkcji domowej chemii. Odświeża stopy, pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Przepis na peeling 1

Lubisz piec różnego rodzaju ciasta i ciasteczka? W takim razie zapewne masz w domu zapas sody oczyszczonej. Wymieszaj jej dwie łyżki stołowe z niewielką ilością wody – taką, by utworzyć średnio gęstą pastę. Masuj nią stopy, szczególnie pięty. Spłucz bieżącą wodą i osusz, wmasuj w stopy krem lub balsam do stóp.

Przepis na peeling 2

W większych drogeriach lub aptekach znajdziesz czysty olejek jojoba. 2 łyżki olejku wymieszaj z połową łyżki drobnej soli morskiej lub kamiennej. Dodaj tyle wody, by powstała pasta. Olejek jojoba jest niemal identyczny z naturalnym ludzkim sebum, dzięki czemu jest kompatybilny ze skórą i dobrze przez nią tolerowany. Sól jest bogata w minerały, które są szczególnie polecane w pielęgnacji skóry, bo wzmacniają jej barierę ochronną.

Peeling 3

Olej kokosowy ostatnimi czasy szturmem wdarł się na kosmetyczny rynek ze względu na jego silnie emolientowe właściwości. Chociaż stosowany samodzielnie do wchłonięcia może działać komedogennie, w kosmetykach do spłukania sprawdza się doskonale. Co więcej – jest naprawdę łatwo dostępny, bo znajdziemy go w zasadzie w każdym sklepie spożywczym czy aptece internetowej.

Domowy peeling na suche pięty

Z pewnością jedną z części ciała wymagającą regeneracji po zimie najbardziej są pięty. Zanim zaczniemy wkładać buty z odkrytymi palcami i piętami, warto zawczasu zadbać o ich stan i estetyczny wygląd. Pamiętajmy, że skóra spierzchnięta i nadmiernie przesuszona nie tylko nie wygląda pięknie, ale też powodować może dyskomfort i dalsze uszkodzenia. Tylko skóra elastyczna i miękka może się bronić przed wpływem czynników środowiskowych. Odłóżmy zatem pumeksy w kąt i delikatnie wejdźmy w sezon wiosenno-letni.

Peeling 4

Lubisz płatki owsiane? Są bardzo zdrowe, ale przydatne nie tylko w dbaniu o mikrobiom jelitowy, lecz również w pielęgnacji. Co prawda peelingi mechaniczne nie są polecane do skóry twarzy i szyi, ale do stóp nadadzą się idealnie. Zatem zblenduj ¼ szklanki płatków owsianych górskich, aż powstanie z nich proszek. Wymieszaj z kilkoma łyżkami naturalnego miodu, najlepiej z europejskich pasiek. Możesz dodać do mieszanki kilka kropli soku z cytryny lub pomarańczy. Zaaplikuj na twardą i suchą skórę pięt i podbicia i delikatnie masuj. Miód działa przeciwbakteryjnie i łagodząco, natomiast płatki owsiane zmiękczą skórę w mechaniczny i jednocześnie delikatny sposób.

Poza cukrem, kakao czy płatkami owsianymi, do peelingu wykorzystać możemy mielone siemię lniane oraz zaparzone (ostudzone) fusy z kawy.

Domowy peeling do pięt i rąk – o czym pamiętać?

Nawet w produkcji domowych kosmetyków najważniejsze jest bezpieczeństwo i higiena. Jeżeli chcemy zrobić scrub na więcej niż jedną aplikację, powinniśmy przechowywać go w czystym, szczelnie zamykanym opakowaniu, najlepiej szklanym. Zwykły, niewielkich rozmiarów wyparzony słoiczek nada się do tego idealnie.

Nakładając preparat domowy, róbmy to czystą łyżeczką, nie palcami, które już dotykały skóry. Domowe kosmetyki pozbawione są konserwantów, więc stwarzają idealne środowisko do rozwoju dla bakterii i grzybów. Domowym peelingiem, jeśli zawartość opakowania miała kontakt ze skórą, nie powinniśmy się dzielić. Do aplikowania kosmetyku użyć zwykłej łyżeczki kuchennej lub dedykowanej szpatułki.

Świeży peeling powinniśmy przechowywać w lodówce. Niska temperatura przedłuża trwałość nie tylko żywności, ale i kosmetyków. Ponadto, chłodny scrub przyniesie ulgę zmęczonym stopom po ciężkim dniu.

Pamiętajmy, by nie korzystać z peelingów zbyt często. Raz w tygodniu w zupełności wystarczy, a skórze trzeba dać chwilę na zregenerowanie. Po peelingu zastosujmy odżywczy i/lub nawilżający krem czy balsam.

Witamina E fantastycznie działa na skórę, nazywana bywa witaminą młodości. Jej dodatek do domowych kosmetyków może być doskonałym sposobem na wzmocnienie bariery hydrolipidowej skóry i wzmocnienie jej. Skąd ją wziąć? Można wykorzystać apteczne kapsułki do spożycia – przekłuć otoczkę i wycisnąć do mikstury.