czy angina sama przejdzie

Czy angina sama przejdzie?

,

czy angina sama przejdzie

To zależy przede wszystkim od podłoża anginy: bakteryjnego lub wirusowego. Większości chorób górnych dróg układu oddechowego wywoływanych przez wirusy nie leczy się z użyciem leków przeciwwirusowych, a terapia ma charakter wzmacniający i objawowy. Polega na zwiększonym nawadnianiu, wzmacnianiu błon śluzowych jamy ustnej i gardła oraz zwiększonej podaży witaminowej. W ramach kuracji przeciwbólowej można również zastosować przeciwbólowe tabletki do ssania, np. Strepsils lub Cholinex. Powlekająco często zaleca się również sytopy i pastylki z porostem islandzkim, które ułatwiają regenerację śluzówki.

Inaczej rzecz ma się z anginą bakteryjną. Ta wymaga antybiotykoterapii, bo sama ani nie przejdzie, ani nie odczujemy złagodzenia objawów jedynie stosując leczenie objawowe. Bakteria wywołująca anginę, paciorkowiec, jest na nie odporny.

farmaceutka w aptece

Polecane produkty

Skąd jednak mamy wiedzieć, z jakim rodzajem zakażenia mamy do czynienia? Najlepiej, oczywiście, byłoby spotkać się z lekarzem, który dokładnie obejrzy stan naszych migdałków i oceni czy występuje na nich charakterystyczny dla paciorkowca biały nalot. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, możemy w aptece zakupić test do użytku domowego, który może nam wskazać, czy jest to faktycznie angina bakteryjna. Jeśli tak, bez wizyty lekarskiej już się nie obędzie, bo leczenie jest dostępne na receptę.

Rozpoznanie anginy oraz jej typu od innych schorzeń gardła, krtani i jamy ustnej nie jest łatwe, bo wiele z nich ma bardzo podobne objawy, przynajmniej na początku. Jeśli wiemy, ze doskwiera nam angina wirusowa, musimy sobie po prostu dać kilka dni na odpoczynek i wzmocnienie. Gdy do czynienia mamy z anginą bakteryjną, leczenie antybiotykiem należy przeprowadzić do końca opakowania lub tak długo, jak zaleci to lekarz. W żadnym wypadku nie możemy go przerywać tylko dlatego, że czujemy się lepiej i ból ustąpił.