vitis vinifera seed oil inci

Vitis vinifera seed oil – INCI

,

vitis vinifera seed oil inci

Emolient tłusty, składnik bazowy i nawilżający.

Powstaje w wyniku tłoczenia na zimno pestek winogron, niekiedy chemicznie przy użyciu rozpuszczalników. Znajduje zastosowanie w kosmetyce, farmakologii oraz sztuce kulinarnej.

farmaceutka w aptece

Składa się z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, przede wszystkim kwasu linolowego, jednak zawiera również kwasy jednonienasycone, np. kwas oleinowy oraz nieco kwasów nasyconych.

Bezpieczny w stosowaniu, również dla dzieci i kobiet w ciąży, uznany za niealergizujący.

Vitis vinifera seed oil w kosmetykach

Jako emolient tłusty tworzy na powierzchni skóry powłokę ochronną. Ma właściwości renatłuszczające, dzięki czemu pomaga odbudować barierę hydrolipidową na jej powierzchni. Jest przy tym jednym z lżejszych olejów, dlatego nie pozostawia tłustej, wbrew swojej nazwie, warstwy. Co istotne, sam w sobie również wykazuje działanie nawilżające, dlatego doskonale nadaje się dla skóry i włosów wymagających przede wszystkim nawilżenia. Nie jest komedogenny i szybko się wchłania. Nie wywołuje uczucia ciężkości na powierzchni skóry.

Olej z pestek winogron jest bogaty w witaminę E i związki fenolowe, co sprawia, że posiada właściwości przeciwzapalne. Są one bardzo pomocne w zachowywaniu zdrowia skóry i przeciwdziałania szkodom wywołanym przez oksydanty. Do szkód takich należą m.in. te wywołane przez promieniowanie UV, przedwczesne starzenie się oraz podrażnienia.

W pielęgnacji włosów olej z pestek winogron jest szczególnie przydatny do stosowania w odżywkach i maskach. Ze względu na wysoką zawartość kwasu linolowego, który działa nawilżająco, a także ze względu na lekką strukturę, nadaje się szczególnie do włosów niskoporowatych. Z uwagi na swój bogaty skład dba o zdrowie ogólne włosów. Może wzmacniać cebulki, wzmacniając je. Podobnie, jak w przypadku skóry, warstwa olejku z pestek winogron może pomóc chronić włos przed stresem oksydacyjnym.

By zapewnić sobie maksimum pielęgnacyjnych właściwości, warto wybierać olej zimnotłoczony, nierafinowany. Jeżeli chcemy kupić kosmetyki z jego dodatkiem, powinniśmy upewnić się, że zawartość składników zbędnych jest zminimalizowana.

Olej z pestek winogron znajduje się m.in. w:

Olej z pestek winogron – właściwości zdrowotne

Związki przeciwzapalne zawarte w oleju z pestek winogron walczą z wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym komórek. W badaniach na zwierzętach wykazano pewne właściwości promujące produkcję kolagenu, choć było to widoczne w przypadku stawów. Może to jednak mieć wpływ na zdrowie i sprężystość skóry.

Wysoka zawartość kwasów nienasyconych pomaga zachować zdrowie układu sercowo-naczyniowego, w tym wspomóc walkę z wysokim cholesterolem. Przeciwutleniacze mają również działanie stymulujące układ odpornościowy do wytężonej pracy, a tych w oleju z pestek winogron nie brakuje. Wykazują również właściwości neuroprotekcyjne, co jest pożądane dla poprawy funkcji poznawczych.

Olej z pestek winogron – zastosowanie w kulinariach

Z uwagi na dużą zawartość kwasów nienasyconych, olej z pestek winogron doskonale nadaje się do tworzenia marynat i sosów oraz do krótkiego smażenia na średnim i małym ogniu. Nie jest odpowiedni do smażenia na wysokim ogniu z powodu swojego umiarkowanego punktu dymienia.

Olej z pestek winogron jest niewątpliwie bardzo zdrowy i z pewnością stanowi lepszą alternatywę dla tłuszczów nasyconych. Jednak z uwagi na sporą zawartość kwasów omega-6, które powinny być spożywane w odpowiednich proporcjach do kwasów omega-3, nie zaleca się stosowania wyłącznie tego oleju w swojej codziennej kuchni.