co to jest spirytus salicylowy

Co to jest spirytus salicylowy?

,

co to jest spirytus salicylowy

Sprzedawany w aptekach w małych, poręcznych buteleczkach, spirytus salicylowy jest bardzo dobrze nam znanym lekiem odkażającym. Wykazuje bardzo szerokie działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Jest uniwersalny, prosty w składzie i tani. Czym się charakteryzuje, jak powstaje i do czego służy?

Spirytus salicylowy a kwas salicylowy

Spirytus salicylowy a kwas salicylowy nie są tym samym. Kwas salicylowy jest zawarty w spirytusie, ale rozcieńczony etanolem i wodą oczyszczoną. W wersji dostępnej w aptece bez recepty kwasu salicylowego jest 2 g na 100 g roztworu, a więc jest to roztwór 2-procentowy. Kwas salicylowy sam w sobie ma również szerokie zastosowanie. Jest betalfahydroksykwasem, który doskonale radzi sobie ze zmianami trądzikowymi, nadmierną produkcją sebum oraz wspomaga usuwanie kurzajek. Ma właściwości złuszczające, więc znajdziemy go często w produktach o charakterze peelingów do twarzy. Jest powszechnie stosowany w kosmetyce popularnej i dermatologicznej.

farmaceutka w aptece

Kwas salicylowy jest zawsze rozcieńczany i stosowany w formułach chemicznych, ponieważ sam w sobie jest zbyt silny, by nakładać go na powierzchnię skóry. Te stężenia są bardzo skrupulatnie ustalane i zatwierdzane przepisami prawa.

Spirytus salicylowy na twarz

Spirytusem salicylowym nie powinniśmy przemywać całej twarzy, bo nie tylko działać on będzie zbyt wysuszająco na zdrową tkankę, to również może naruszyć mikrobiom skóry. Jednak u osób uskarżających się na trądzik, może on być stosowany punktowo na zmiany. Poradzi sobie z patogenami biorącymi udział w ich wytwarzaniu oraz przesuszy te zmiany.

Spirytus salicylowy na trądzik

Dlaczego spirytus salicylowy jest tak skuteczny w walce ze zmianami trądzikowymi? Przede wszystkim z uwagi na wysoką zawartość etanolu, czyli alkoholu etylowego, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Eliminuje bakterie, które zaostrzają zmiany i wywołują punktowy stan zapalny. Stosując ten lek na miejsce zapalne, możemy przyspieszyć proces gojenia, bez nadwyrężania struktury prawidłowej tkanki.

Kwas salicylowy zawarty w leku działa złuszczająco, co jest bardzo przydatne w przypadku skóry nadmiernie produkującej sebum. Ma on zdolność przechodzenia przez warstwę tłuszczową, dzięki czemu dociera głęboko do porów skóry i je oczyszcza. Ponadto, usuwa martwy naskórek i może zapobiegać zatykaniu porów. Sam kwas salicylowy ma również właściwości przeciwzapalne, w czym wspomaga etanol.

Szczególną ostrożność zachować powinny osoby, które mają skórę wrażliwą, ponieważ w ich przypadku spirytus salicylowy może wywoływać nadmierne podrażnienie skóry. Pamiętajmy również, że spirytus salicylowy jest tak naprawdę rozwiązaniem doraźnym, leczenie trądziku powinno odbywać się z zastosowaniem leków zaleconych przez lekarza oraz odpowiednio dobranych kosmetyków. Spirytusu salicylowego nie mogą, ponadto, stosować osoby uczulone na salicylany

Spirytus salicylowy a woda utleniona

Spirytus salicylowy nie jest tym samym, co woda utleniona. Ten drugi roztwór jest mieszaniną nadtlenku wodoru w rozcieńczeniu 3-procentowym. Przyjęło się, że wodą utlenioną należy przemywać różnego rodzaju rany z powodu jej właściwości neutralizujących patogeny. W rzeczywistości jest jednak nieco inaczej, ponieważ woda utleniona nie wykazuje silnego działania bakteriobójczego, a do tego za jej pomocą możemy również naruszyć mikrobiom skóry. W rzeczywistości jej użycie może wręcz spowolnić proces regeneracji skóry.

Spirytus salicylowy na rany – czy powinien być stosowany?

Z drugiej strony spirytus salicylowy również nie jest polecany do odkażania ran, szczególnie tych o dużym rozmiarze i głębokich, ponieważ z uwagi na skład może jeszcze bardziej uszkodzić zdrową i chorą tkankę (pomimo świetnego działania odkażającego), a tym samym opóźnić regenerację. Dodatkowym przeciwwskazaniem jest fakt, że ranę spirytusem salicylowym trzeba moczyć przez dwie minuty, co wysusza skórę i może w rezultacie pogorszyć zdolność skóry do zagojenia. Sprawdzi się w niewielkich skaleczeniach i otarciach, ale nie w rozległym uszkodzeniu tkanki.

Czym zatem przemywać rany? W przypadku małych ran, najlepiej od razu przemyć ją bieżącą wodą, nie za zimną i nie za gorącą, lub solą fizjologiczną. Do ran większych bardziej zalecana jest sól fizjologiczna. Warto mieć jej zapas w domu i w podróżnej apteczce, by w razie czego być przygotowanym na otarcia, zadrapania czy skaleczenia, również u dzieci. Poza tym doskonale w przemywaniu i dezynfekowaniu ran sprawdzi się preparat z oktenidyną (np. Octenisept).

Spirytus salicylowy – zastosowanie w domu

Spirytus salicylowy ze względu na dużą zawartość alkoholu etylowego (min. 70% całego roztworu) znalazł również zastosowanie w sprzątaniu i dbaniu o czystość niektórych powierzchni domowych. Rozpuszcza tłuszcz, zatem sprawdzi się w przypadku długotrwałych plam, np. w kuchni. Możemy przemywać rozcieńczonym spirytusem np. kafle bądź szkło znajdujące się za kuchenką, baterie przy umywalce bądź zlewie czy wannie.

Spirytus salicylowy sprawdza się również przy usuwaniu różnego rodzaju plam o podłożu tłustym, należy jednak pamiętać, że nie każda powierzchnia kontakt z nim zniesie bez szwanku. Roztwór alkoholowy kwasu salicylowego świetnie, natomiast, poradzi sobie z zaschniętym klejem czy plamami po taśmach klejących. Można go również użyć do dezynfekcji pędzli i gąbek do makijażu, po uprzednim ich umyciu wodą z mydłem.