Jak objawia się zaćma?
Zaćma to podstępna choroba, a jej pierwsze oznaki mogą zostać łatwo zbagatelizowane lub zrzucone na karb długiej pracy przed komputerem bądź zmęczenie. Zwykle zaczyna rozwijać się około 50. roku życia, a jej objawy stają się widoczne w okolicach 70 urodzin.
Jakie są pierwsze objawy zaćmy?
- Niewyraźne lub zamglone widzenie – mamy wówczas wrażenie patrzenia na świat przez mgłę bądź brudne okulary.
- Zmniejszona ostrość widzenia i częstsze mrużenie oczu, które pomaga nam skupić wzrok na danym obiekcie.
- Większa wrażliwość na ostre światło – zwłaszcza słoneczne, samochodowych reflektorów i odblasków. Może dojść do sytuacji, że światło nadjeżdżającego w nocy auta chwilowo nas oślepi.
- Występowanie efektu halo wokół źródeł światła, takich jak: lampy, odblaski, czy samochodowe reflektory. Zwłaszcza w nocy możemy dostrzec zjawisko „aureoli” wokół źródeł światła.
- Dotychczasowa moc żarówek w mieszkaniu zacznie być dla nas niewystarczająca. W związku z tym będziemy potrzebować mocniejszego światła do pracy, czytania czy gotowania.
- Częstsza wymiana okularów korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych, bo ich aktualne parametry przestaną spełniać nasze potrzeby.
- Zmiana w postrzeganiu kolorów – kolory mogą wydawać się wyblakłe, a nawet mogą pojawić się kłopoty z odróżnieniem barw z tej samej rodziny.
- Podwójne widzenie, szczególnie zauważalne w jednym oku.
- Szary lub biały nalot na oku, który sami dostrzeżemy we własnym odbiciu w lustrze.
Zalecamy, aby w sytuacji, gdy zauważymy któryś z powyższych symptomów, jak najszybciej zgłosić się do okulisty. Wczesne wykrycie zaćmy pozwoli nam dłużej cieszyć się zdrowym wzrokiem.
Jestem miłośniczką świadomego odżywiania, ziół leczniczych i domowych sposobów na dbanie o zdrowie i urodę. Pasjonują mnie również tematy związane z prawidłową postawą ciała oraz zdrowiem i rozwojem dzieci. W tekstach, które przygotowuję dla Czytelników, zawieram merytoryczną wiedzę, popartą badaniami i materiałami źródłowymi. Dzielę się również swoim doświadczeniem, przepisami kulinarnymi i praktycznymi poradami. Zależy mi na tym, aby teoretyczna wiedza została „podana” w przystępny sposób i odnosiła się do naszego codziennego życia.