Puste jajo płodowe – co oznacza?
Puste jajo płodowe – przyczyny
Z pustym jajem płodowym, bądź ciążą bezzarodkową, mamy do czynienia, gdy zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w macicy, lecz nie rozwija się w nim embrion. W badaniu USG widoczny jest pęcherzyk ciążowy, jednak już na tym etapie ciąża nie postępuje prawidłowo. Puste jajo płodowe jest częstą przyczyną poronień w najwcześniejszych etapach ciąży, nawet kiedy kobieta nie wie jeszcze, że jest faktycznie w niej jest. Z tego względu trudno jest oszacować częstotliwość występowania tego zjawiska, chociaż wiadomo, że zdarza się ono często.
Najczęstszymi przyczynami pustego jaja płodowego są nieprawidłowości chromosomalne w zapłodnionym jaju, które wynikać mogą np. ze złej jakości spermy lub samego jaja, mutacji genetycznych lub czynników środowiskowych. Wiek matki może mieć na nie wpływ, podobnie kiepski stan zdrowia (np. niewyrównana niedoczynność tarczycy). Jakie są przyczyny wystąpienia pustego jaja płodowego w konkretnym przypadku trudno jest ocenić, ponieważ najczęściej ciąża kończy się na bardzo wczesnym etapie, aczkolwiek para może poradzić się lekarza w sprawie badań genetycznych.
Puste jajo płodowe – objawy
Z początku kobieta może odczuwać typowe dla zdrowej ciąży objawy – brak miesiączki w spodziewanym dniu, bóle podbrzusza, mdłości bądź tkliwość piersi. Test ciążowy do użytku domowego wychodzi pozytywny, ponieważ poziom hormonu gonadotropiny kosmówkowej rośnie. Komórki trofoblastu produkują go tak, jak działoby się to w każdym innym przypadku, z tą tylko różnicą, że poziom nie rośnie w takim tempie jak w zdrowej ciąży (w prawidłowej ciąży powinien się on podwoić co drugi dzień).
Puste jajo płodowe – kiedy dochodzi do poronienia?
Puste jajo płodowe powinno zostać całkowicie usunięte z organizmu kobiety, włącznie z zalążkami łożyska, pęcherzykiem i endometrium. Usunięcie ciąży nierokującej odbywać się może na kilka sposobów – za pomocą łyżeczkowania wykonanego w szpitalu, najlepiej w znieczuleniu ogólnym, po zastosowaniu leków wywołujących poronienie, które otrzymuje się w szpitalu (nie ma możliwości dokonania tej procedury w domu) lub poprzez poczekanie, aż organizm “zorientuje się”, że ciążę należy usunąć samoistnie.
Która z tych dróg jest najlepsza zależy przede wszystkim od stanu zdrowia kobiety w ciąży bezzarodkowej oraz stopnia zaawansowania tej ciąży. Obecnie wielu lekarzy zaleca, by w przypadku braku postępu naturalnego, zgłosić się na izbę przyjęć ze wszystkimi badaniami, w tym wynikami badań krwi, poprzednimi USG i pisemną opinią lekarza prowadzącego tę ciążę. W szpitalu wykonane zostaną dodatkowe badania w celu potwierdzenia tego stanu i zalecona najbardziej optymalna droga. Łyżeczkowanie jest szybkie i efektywne, ale niesie za sobą ryzyko powstania zrostów. Ponadto, po łyżeczkowaniu wielu lekarzy, by odczekać kilka cykli miesiączkowych z ponownym staraniem o ciążę. Jeśli w przypadku wywołania poronienia podane zostaną leki, pacjentka musi zostać w szpitalu 2-3 dni.
Puste jajo płodowe – czy samo się poroni?
Tak, ciąża bezzarodkowa może poronić się sama i tak się dzieje w większości przypadków. Organizm kobiety może stwierdzić nieprawidłowości w ciąży i doprowadzić do naturalnego poronienia. Po poronieniu, nawet naturalnym, należy udać się do lekarza w celu wykonania badania USG i potwierdzenia całkowitego usunięcia resztek. Jest to niezwykle istotne z uwagi na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wewnątrzmacicznego i sepsy. Badanie USG wykonane zostanie w każdym przypadku usunięcia ciąży bezzarodkowej – mechanicznego, farmakologicznego oraz naturalnego.
Jeżeli lekarz prowadzący ciążę stwierdza puste jajo płodowe i diagnozę tę potwierdzają badania krwi, lekarz doradzi pacjentce, ile czasu może poczekać na naturalne poronienie i kiedy powinna się zgłosić do szpitala, jeżeli nie wystąpi ono samoistnie.
Puste jajo płodowe – czy może się powtórzyć?
Puste jajo płodowe bardzo rzadko powtarza się w przypadku tej samej kobiety. Należy tutaj rozgraniczyć sytuację wystąpienia ciąży bezzarodkowej a ciąży nieprawidłowej, w której embrion, a potem zarodek się wytworzył, lecz obumarł bądź jego rozwój jest mocno opóźniony. Puste jajo płodowe i poronienie nie wyklucza przyszłych poronień ciąży zarodkowej, lecz ogranicza ryzyko wystąpienia kolejnej ciąży bezzarodkowej.
Jeżeli wczesne poronienia się powtarzają, kobieta powinna zgłosić się do poradni ginekologicznej w celu uzyskania porady specjalistycznej, np. w zakresie chorób genetycznych, jej problemów zdrowotnych, a partner może również mieć zalecone badania w kierunku jakości swojego nasienia lub badań krwi.
Puste jajo płodowe a kolejna ciąża
Puste jajo płodowe nie stanowi przeciwwskazań do starania się o kolejną ciążę. Często również staje się sposobem na wykrycie niektórych stanów chorobowych u kobiety ciężarnej, ponieważ przechodzi ona podstawowe badania krwi już na samym początku ciąży. Nierozpoznane wcześniej problemy z wysokim poziomem glukozy we krwi, niedoczynnością tarczycy bądź brakiem niektórych składników odżywczych mogą zostać wyrównane po poronieniu ciąży bezzarodkowej, co zwiększa szanse na sukces w staraniach o kolejną.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.