Niewydolność ciałka żółtego – czym jest?
Czym jest niewydolność ciałka żółtego?
Zaburzenie zdrowia rozrodczego charakteryzujące się nieprawidłowym schematem fazy lutealnej – czasu pomiędzy owulacją a menstruacją. Trwa ona ok. 14 dni i jest kluczowym etapem w cyklu miesiączkowym, ponieważ to wtedy błona śluzowa macicy (endometrium) jest przygotowywana do zagnieżdżenia potencjalnej ciąży. Ciałko żółte, które powstaje z pęcherzyka uwalniającego jajeczko, produkuje progesteron przygotowujący macicę do zagnieżdżenia zarodka. W przypadku niedomagania ciałka żółtego, naturalne procesy zachodzące w drugiej połowie cyklu są zaburzone.
Niewydolność ciałka żółtego – objawy
U kobiety w miarę regularnie miesiączkującej, objawy niewydolności ciałka żółtego są dość łatwe do zauważenia. Może nastąpić np. skrócenie fazy lutealnej. Powinna ona trwać ok. 14 dni +/- 3 dni. Przy luteal phase defect, może ona być krótsza niż 10 dni, typowe jest wystąpienia okresu nawet tydzień przed spodziewaną datą.
Innym objawem są plamienia pomiędzy miesiączkami, szczególnie krótko przed spodziewaną datą. Niski poziom progesteronu prowadzi do rozpadu endometrium, a to powoduje zaplamienie śluzu.
Kiedy okres występuje przy LPD, może on być dużo lżejszy i krótszy, niekiedy panie zauważają, że ilość krwi jest wręcz minimalna. Oczywiście u niektórych kobiet okres jest naturalnie skąpy i wtedy ten właśnie objaw niewydolności ciałka żółtego może być trudniejszy do zauważenia.
Miesiączka jest ważnym wskaźnikiem zdrowia kobiety i zmian hormonalnych zachodzących w jej organizmie, dlatego warto uważnie obserwować jego reakcje. Powyższe objawy mogą również świadczyć o innych stanach zdrowotnych lub mogą być wywołane przez silny stres, dlatego nie warto samodzielnie się diagnozować, lecz zasięgnąć porady specjalisty ginekologa.
Niewydolność ciałka żółtego – przyczyny
Najczęstszymi przyczynami niewydolności ciałka żółtego są: silny, przedłużający się stres, zaburzenia odżywiania, stwierdzona otyłość a także zaburzenia odżywiania. Wszystkie te czynniki mogą wpływać na równowagę hormonalną. Do potencjalnych przyczyn LPD należy również zespół policystycznych jajników, zaburzenia tarczycy, a także choroby autoimmunologiczne. W diagnostyce niewydolności ciałka żółtego zbierany jest pogłębiony wywiad dotyczący między innymi tych schorzeń, a także zlecane są badania obejmujące hormony tarczycowe, morfologię krwi, hormony płciowe i markery cukrzycowe.
Niewydolność ciałka żółtego a ciąża
Jednym z objawów niewydolności ciałka żółtego mogą być trudności z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem, a także powtarzające się poronienia na różnych etapach ciąży.
Jeżeli ciałko żółte nie jest dość wydolne i progesteronu jest za mało, endometrium nie reaguje na nie i może to prowadzić do występowania trudności w zagnieżdżeniu zarodka. Zatem do zapłodnienia może dojść, ale nie zostanie on zaimplantowany w śluzówce macicy. Jest to więc dość poważny problem dla kobiet zmagających się z niewydolnym ciałkiem żółtym, a starających się o dziecko. Jednak przy obserwacji własnego organizmu i pogłębionej diagnostyce, po zauważeniu niepokojących nas objawów, zarówno zapłodnienie, jak i donoszenie ciąży jest możliwe.
Niewydolność ciałka żółtego może również wystąpić u kobiet w dojrzalszym wieku, co może dać poczucie fałszywej pewności o tym, że zapłodnienie nie jest możliwe. W przypadku chęci kontynuowania życia intymnego z partnerem najlepiej jest dodatkowo się zabezpieczać w sposób najbardziej komfortowy dla siebie, a nie polegać wyłącznie na fakcie, że ciałko żółte nie wytwarza dostatecznej ilości progesteronu. W razie wątpliwości, lekarz specjalista może pomóc dobrać odpowiednią formę antykoncepcji.
Sprawdź, jakie wyróżnia się etapy ciąży oraz jakie badania przed zajściem w ciążę warto wykonać.
Niewydolność ciałka żółtego – jak leczyć?
Leczenie niewydolności ciałka żółtego obejmuje zarówno poprawę stanu błony śluzowej macicy, jak również wyleczenie potencjalnych przyczyn, np. chorób tarczycy. Może obejmować suplementację progesteronu, którą ordynuje się na okres rozpoczynający się po owulacji – w ten sposób uzupełnia się poziom tego hormonu w momencie, gdy jest organizmowi kobiecemu najbardziej potrzebny. Jeżeli razem z LPD występują zaburzenia owulacji, lekarz może również zalecić stosowanie leków wspomagających ten proces. Ma to miejsce szczególnie u kobiet starających się o dziecko.
Bardzo ważnym elementem leczenia LPD, którego nie należy lekceważyć, jest zadbanie o swoje zdrowie i komfort psychiczny. Panie, które nieskutecznie podejmują próby powiększenia rodziny mogą mieć skłonność do obwiniania się, co z kolei napędza spiralę stresu. Tymczasem niewydolność ciałka żółtego nie jest ich winą i nie powinno być w takich kategoriach rozpatrywane, ponieważ zaburzenia tego typu nie są zależne od woli pacjentki.
Niewydolność ciałka żółtego – leczenie naturalne
Poza farmakologią zaleconą przez lekarza specjalistę, pacjentki cierpiące na zaburzenia wydolności ciałka żółtego mogą powziąć pewne kroki naturalnie wspomagające leczenie. Nie bez znaczenia będą np. zmiany lub dopasowanie poziomu aktywności fizycznej do właściwych potrzeb organizmu. Bardzo intensywna aktywność może nie być wskazana, ale panie o siedzącym trybie życia, jeśli ich zdrowie na to pozwala, mogą swoją aktywność zwiększyć. Ćwiczenia, chociażby wykonywane przy okazji, wpływają pozytywnie na stan ducha i wspomagają utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Zmiana diety na taką, która zawiera korzystne dla zdrowia związki, w tym kwasy omega-3, witaminy z grupy B oraz jak najmniej przetworzoną żywność odbywa się nie tylko z korzyścią dla zdrowia reprodukcyjnego ale również dla całego organizmu. Dlatego warto rozważyć konsultację z dietetykiem klinicznym, który posiada wiedzę w zakresie konstruowania jadłospisu bogatego w zdrowe składniki.
W modyfikowaniu stylu życia, szczególnie niwelowania poziomu stresu przydatne są techniki uważności, joga, a także medytacja. Pozytywne myślenie może pozytywnie wpływać na cykl menstruacyjny, chociaż oczywiście samo w sobie powinno być stosowane jako metoda wspomagająca, a nie jako wyłączne leczenie.
Może być również wskazane skorzystanie z porady psychologa czy innego specjalisty w zakresie zdrowia psychicznego, który pomoże ukierunkować sposób myślenia na pozytywne aspekty sytuacji oraz zniwelować negatywne schematy myślowe.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.