Ethylparaben – INCI
Konserwant należący do grupy parabenów, stosowany w celu eliminowania ryzyka zagrożenia mikrobiologicznego w produkcie. Szeroko stosowany do produkcji kosmetyków, niektórych wyrobów farmaceutycznych i preparatów narażonych na przeniesienie mikroorganizmów do wnętrza opakowania. Skutecznie zapobiega wzrostowi grzybów oraz bakterii.
Ethylparaben w kosmetykach
Ethylparaben znajdziemy zarówno w kosmetykach pielęgnacyjnych spłukiwalnych oraz pozostających na skórze, jak i w kolorówce. Pomaga utrzymać ich świeżość i przydatność do użycia przez cały okres wskazany na opakowaniu. Może to być zarówno data podana dla nieotwartego kosmetyku, jak i liczba miesięcy wskazana jako symbol PAO (czyli po pierwszym otwarciu).
Produkty kosmetyczne są bardzo podatne na zakażenia drobnoustrojami, zarówno na etapie produkcji, jak i podczas użytkowania. Szczególnie często może to mieć miejsce w momencie przenoszenia grzybów lub bakterii na palcach do kremów i balsamów oraz podczas nakładania preparatów do makijażu na oczy lub skórę. Z tego powodu etyloparaben znajdziemy m.in. w kosmetykach kolorowych mających bezpośredni kontakt ze skórą twarzy.
Ethylparaben ingeruje w funkcje komórkowe mikroorganizmów poprzez wniknięcie w ich błony komórkowe, czym zaburza ich integralność i przepuszczalność. Dzięki temu zakłóca ich procesy metaboliczne, ostatecznie powodując ich obumarcie bądź zahamowanie wzrostu. Tym samym składnik ten przedłuża trwałość produktów kosmetycznych, farmaceutycznych i chemii domowej, zapewnia bezpieczeństwo ich stosowania oraz wspomaga utrzymanie ich dobrej jakości.
Ethylparaben a bezpieczeństwo stosowania
Ethylparaben jest ogólnie uznawany za bezpieczny, jeśli wykorzystywany jest w określonym stężeniu. W Unii Europejskiej ściśle regulują je przepisy, dlatego wypuszczając taki preparat na rynek na jej terenie, producent zaświadcza o zastosowaniu się do nich. Budzi on jednak wciąż pewne kontrowersje z powodu jego zdolności do naśladowania estrogenu, czym może potencjalnie zakłócać funkcje hormonalne. W przypadku kosmetyków z dozwoloną ilością etyloparabenu nie zostało to jednak ponad wszelką wątpliwość udowodnione. Warto również pamiętać, że parabeny, nie tylko ten, są grupą związków, które są na szeroką skalę badane naukowo, zatem dość sporo już o nich wiemy i zgodnie z obowiązującą wiedzą, mogą one być dopuszczone do stosowania w kosmetyce, farmacji, a nawet w przemyśle spożywczym.
Podobnie jak wszystkie inne obecne w środowisku i przemyśle substancje, również etyloparaben może potencjalnie alergizować, jednak jest to stosunkowo rzadkie. Może on powodować reakcje uczuleniowe u osób ze skórą wrażliwą, skłonną do zaczerwienienia, swędzenia czy wysypek. Znane są jednak substancje, które pod tym względem wykazują większą aktywność, np. formaldehyd.
Etyloparaben znaleźć można m.in. w:
- emulsji Squamax
- piance oczyszczającej Vichy Purete Thermale
- kremie do rąk z mocznikiem Gehwol
- kremie przeciwzmarszczkowym Celyoung
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.