cholina występowanie

Cholina – występowanie, znaczenie dla zdrowia

,

cholina występowanie

Witamina B4 jest bardzo ważnym dla zdrowia składnikiem, a jednak rzadko się o nim mówi. Odpowiednie skomponowanie diety umożliwia pokrycie dziennego zapotrzebowania, ale trzeba również wiedzieć, że przesada w drugą stronę może być dla nas równie niekorzystna. Czym jest ten związek, jak go uzupełniać i dlaczego jest nam niezbędny?

Witamina B4 – właściwości i działanie

Cholina pełni kilka bardzo istotnych funkcji w organizmie, a jedną z najważniejszych jest wspieranie rozwoju oraz funkcjonowania mózgu i funkcji poznawczych. Dzięki zapewnieniu odpowiedniego poziomu syntezy neuroprzekaźników, przede wszystkim acetylocholiny oraz ułatwianiu komunikacji neuronalnej, poprawiać może różnorodne funkcje poznawcze, w tym pamięć i koncentrację, a także regulację emocji. Z tego powodu cholina znajduje się w niektórych suplementach witaminowych przeznaczonych dla kobiet w ciąży, np. Prenatal.

farmaceutka w aptece

Cholina jest ważnym czynnikiem procesów metylacji, czyli naprawiania oraz syntezy DNA. Jest też elementem funkcji i struktury błon komórkowych.

Witamina B4 jest również bardzo ważna dla układu wydzielniczego, szczególnie dla wątroby, ponieważ pomaga zapobiegać akumulacji tłuszczu poprzez transfer i usprawnienie metabolizmu lipidów. Wraz z innymi czynnikami wpływającymi na dobrą kondycję tego gruczołu, może zatem pośrednio przeciwdziałać niealkoholowej chorobie stłuszczeniowej wątroby, chociaż pamiętać należy przede wszystkim o prawidłowej diecie, unikaniu nadmiernej ilości używek oraz aktywności sportowej. Warto również wziąć pod uwagę, że u osób już cierpiących na schorzenia wątroby, metabolizm tej witaminy może być zakłócony.

Przy okazji sportu, warto wiedzieć, że cholina może usprawniać pracę mięśni dzięki wspomaganiu przekazywania do nich impulsów nerwowych. Pomaga również regulować poziom homocysteiny, dzięki czemu przyczynia się do prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego.

Witamina B4 – gdzie występuje?

Organizm jest w stanie syntetyzować pewną ilość choliny samodzielnie, ale jej głównym źródłem nadal pozostaje odpowiednio skomponowana dieta. Do produktów, które są w nią najbardziej bogate, należą żółtka jaj, wątróbka wołowa, drób oraz ryby. Osoby spożywające głównie produkty roślinne powinny zaopatrzyć się w soję, brokuły, brukselkę oraz quinoa, ale znajdziemy ją również w produktach mlecznych, oraz w orzechach i nasionach.

Polecane produkty

Jeżeli nie jesteśmy w stanie pokryć naszego dziennego zapotrzebowania w cholinę za pomocą diety, można rozważyć suplementację, ale muszą one być właściwie dobrane pod względem zalecanej ilości. W różnych krajach spotkać można produkty spożywcze już wzbogacone w ten związek – to również należy wziąć pod uwagę przy planowaniu suplementacji.

Witamina B4 – nadmierne spożycie

W przypadku choliny, zarówno jej niedobór, jak i nadmierne spożycie może być niekorzystne dla zdrowia. Stosowanie zbyt wysokich ilości witaminy B4 w postaci suplementów może skutkować np. wydzielaniem nieprzyjemnego zapachu ciała, problemami z układem pokarmowym, w tym wymiotami, a także obniżeniem ciśnienia krwi. Może być to szczególnie odczuwane u osób już żyjących z niedociśnieniem. Jednak cholina stosowana w nadmiernej ilości może być również szkodliwa dla układu sercowo-naczyniowego, ponieważ może zwiększać krzepliwość krwi poprzez zwiększenie poziomu N-tlenku trimetyloaminowego.

W przypadku osób, które chcą suplementować cholinę na własną rękę, ale zażywają już jakieś preparaty witaminowe czy leki, należy pamiętać o omówieniu tej kwestii z lekarzem. Witamina B4 może bowiem wpływać na metabolizm i działanie niektórych związków, co potencjalnie może stanowić o powodzeniu różnego rodzaju kuracji. Podobnie kobiety w ciąży, które stosują preparaty cholinowe, powinny uważać na inne suplementy z jej zawartością, by nie przekroczyć zalecanej im ilości i nie zaszkodzić zarówno sobie, jak i dziecku. W przypadku witaminy B4 więcej nie zawsze oznacza lepiej.

Przyczyny i objawy niedoboru choliny

Niedostateczna ilość spożywanej witaminy B4 może mieć niekorzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu, wątroby oraz całego układu sercowo-naczyniowego. Na niedobór są narażone w szczególności osoby niespożywające mięsa lub produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak nabiał mleczny i jaja. Zwiększone zapotrzebowanie jest również często obserwowane u osób regularnie i/lub intensywnie uprawiających sport oraz kobiet w ciąży, chociaż w drugim przypadku ewentualną suplementację szczególnie należy omówić z lekarzem prowadzącym.

Niedobory mogą także występować u osób ze specyficznymi mutacjami, które uniemożliwiają lub zmniejszają zdolność organizmu do syntezy choliny. Na jej prawidłowe wchłanianie wpływa również nadmierne spożycie alkoholu oraz choroby wątroby, np. marskość.

Do objawów niedoboru choliny należą m.in.: nadmierne zmęczenie, wahania nastroju oraz większy niż standardowy dla danej osoby poziom lęku. Są to objawy bardzo niespecyficzne, dlatego w pierwszej kolejności należy omówić je ze specjalistą.