Glyceryl stearate – INCI
Jest to emolient tłusty oraz emulgator. Pokrywa skórę i włosy warstwą okluzyjną oraz ułatwia wytwarzanie przyjemnej w użyciu konsystencji.
Jest estrem kwasu tłuszczowego powstającym z glicerolu i kwasy stearynowego. To dzięki tej właśnie budowie jest tak często używany do formułowania emulsji.
Jest ogólnie uznany za bezpieczny dla użytkowników, jeśli stosowany jest w rekomendowanych ilościach, również dla kobiet w ciąży i dla dzieci.
Generalnie nie alergizuje i nie powinien podrażniać skóry, pod warunkiem, że jest rozcieńczony innymi składnikami.
Stearynian glicerolu w kosmetykach
Jest to jeden z najczęściej stosowanych komponentów kosmetycznych z uwagi na jego bardzo korzystne dla przemysłu właściwości. Jego główną funkcją jest emulgacja, tj. pomaganie w łączeniu różnych składników na bazie tłuszczów i wody ze sobą. Zasadniczo woda i olej nie łączą się ze sobą na dłużej, a stearynian glicerolu to umożliwia. Zapewnia to stabilność konsystencji i przez to też bezpieczeństwo kremów, balsamów i kosmetyków do makijażu. Stabilizując konsystencję i nie dopuszczając do jej rozwarstwienia, hamuje pośrednio możliwość namnażania się chorobotwórczych drobnoustrojów. Jest to więc pewnego rodzaju działanie konserwujące. Co więcej, glyceryl stearate zagęszcza konsystencję, zapewniając komfort użytkowania.
Pośrednio działa on również jako emolient tłusty, który utrudnia utratę wilgoci przez włosy i skórę, wygładza je, poprawia ich elastyczność i miękkość. Robi to poprzez wypełnianie przerw w powierzchni skóry, dzięki czemu staje się ona gładsza. Tym samym pośrednio nawilża.
Glyceryl stearate znaleźć można w:
- kremie mocznikowym z AHA Cerkoderm 30
- kremie do rąk La Roche Posay Cicaplast
- pomadce na pękające kąciki ust Lefrosch Candi
- kremie nawilżającym Cetaphil
- balsamie ceramidowym z mocznikiem Pilarix
Umiejętność rozpoznawania składników INCI
Znajomość przynajmniej niektórych składników w nomenklaturze INCI (International Nomenclature Cosmetic Ingredient) pozwala umiejętnie i rozsądnie podchodzić do wyboru kosmetyków oraz wyrobów medycznych. Wokół składów kosmetyków laboratoryjnych narosło przez ostatnie dekady wiele mitów, które w pewnym sensie szkodzą środowisku kosmetycznemu i medycznemu poprzez niesprawdzone i nienaukowe teorie. Składniki, które są dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej w danym stężeniu, uznane są za bezpieczne, niekiedy z zastrzeżeniami dla poszczególnych grup odbiorców. Są to przepisy bardzo restrykcyjne, a wraz z rozwojem nauki – regularnie aktualizowane. Warto więc uzbroić się w wiedzę na temat najczęściej stosowanych składników kosmetycznych, by zapewnić sobie zdrowie i komfort skóry bez strachu o bezpieczeństwo.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.