Maść końska chłodząca czy rozgrzewająca – kiedy stosować?
Maść końska co to?
Pod nazwą maść końska kryje się specyfik o długiej tradycji stosowania. Naturalnie nie jest to preparat dla koni, tylko dla ludzi. Może mieć formę: żelu – wtedy zwykle jest pakowana w tuby; lub maści – zamkniętej w odkręcanym pojemniku z szerokim otworem. W medycynie ludowej stosowano ją do łagodzenia bólu mięśni, stawów i kręgosłupa. Współcześnie jest również wykorzystywana do łagodzenia skutków urazów, zmniejszenia uczucia bólu i poprawy mobilności. Wyróżniamy dwa rodzaje maści końskiej – chłodzącą i rozgrzewającą. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, czym się różni maść końska chłodząca od rozgrzewającej.
Maść końska – zastosowanie
Maść końska jest ziołowym preparatem, służącym do stosowania miejscowego z pominięciem uszkodzonej skóry. Jej nazwa ma przywodzić na myśl moc, z jaką działa specyfik. Zastosowanie maści końskiej, jest szerokie – od łagodzenia uczucia tak zwanych „ciężkich nóg” po zmniejszenie bólu mięśni i stawów w wyniku napięcia lub zmęczenia fizycznego.
Maść końska – właściwości
Preparat, jakim jest maść końska, kryje w sobie szereg właściwości prozdrowotnych. A ich źródłem są substancje czynne zawarte w składnikach maści. W zależności od tego, czy specyfik jest chłodzący, czy rozgrzewający wykazuje odmienne działanie.
Maść końska chłodząca – właściwości
W składzie maści końskiej chłodzącej najczęściej jest mentol i mięta, które redukują stany zapalne i zmniejszają obrzęki. Do tego aktywują receptory zimna w skórze, przez co dają przyjemne uczucie chłodu i zmniejszają miejscowo ból. Olejek eukaliptusowy także działa chłodząco i przeciwbólowo, dzięki czemu przynosi ulgę po nadmiernym wysiłku fizycznym. Łagodzi również stłuczenia, obrzęki i ból mięśni. Kamfora zaś zmniejsza stany zapalne i wspiera procesy regeneracyjne. W składzie produktu może się również pojawić arnika górska, która między innymi pozytywnie oddziałuje na przepływ krwi i pomaga zmniejszyć uczucie zmęczonych nóg oraz obrzęki. Aloes cechują właściwości przeciwzapalne i regeneracyjne. Tymianek działa przeciwbakteryjnie, a lawenda odprężająco.
Maść końska rozgrzewająca – właściwości
Wyciąg z owoców ostrej papryki często znajduje się w składzie maści końskiej rozgrzewającej. Zawarta w nim kapsaicyna poprawia krążenie krwi i pomaga rozluźnić się obolałym mięśniom. Dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym redukuje także zakwasy. Kolejnym składnikiem wartym uwagi jest kamfora, która również rozgrzewa i poprawia krążenie. Owoce kopru włoskiego zmniejszają stany zapalne. Mentol, mimo że jest znany ze swoich właściwości chłodzących, to w maści końskiej rozgrzewającej wspiera proces wnikania ciepła do tkanek. W tego typu preparatach może się również pojawić ekstrakt z rumianku, który działa kojąco na skórę. A ekstrakt z szyszek chmielu lub melisy sprzyja rozluźnieniu.
Czym się różni maść końska chłodząca od rozgrzewającej?
Niektórzy z nas mogą zastanawiać się czym się różnią od siebie maść końska chłodząca i rozgrzewająca. Mają one nie tylko odmienne nazwy, ale i właściwości wynikające z ich składu.
Maść chłodząca odpręża i działa miejscowo przeciwbólowo. Jest polecana podczas stanów zapalnych. Może być pomocna podczas uczucia tak zwanych „ciężkich nóg”, żylaków czy stłuczeń. Znajduje swoje zastosowanie także podczas nerwobóli, drobnych kontuzji, opuchlizny i urazów.
Maść rozgrzewająca rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu miejscowo zwiększa przepływ krwi. Znajduje swoje zastosowanie podczas bólu kręgosłupa i rwy kulszowej. Jest również używana podczas dolegliwości reumatycznych. Maścią końską rozgrzewającą można również posmarować mięśnie przed intensywnym wysiłkiem. Innym zastosowaniem jest rozgrzanie zimnych dłoni lub stóp. Może być również używana do masażu.
Maść końska rozgrzewająca – na co pomaga?
Nasze ciało może potrzebować preparatów rozgrzewających do rozluźnienia. Dlatego maść końska rozgrzewająca przynosi ulgę spiętym mięśniom po znaczącym wysiłku fizycznym. Można również nią posmarować ciało przed treningiem, aby rozgrzać mięśnie. Naturalnie nic nie zastąpi solidnej rozgrzewki przed ćwiczeniami, ale w takiej sytuacji można potraktować maść rozgrzewającą jako dodatkowe wsparcie. Do urazów, które powodują ból fizyczny bez stanu zapalnego, rekomenduje się, użycie maści rozgrzewającej. Taki produkt to również wsparcie dla naderwanych lub nadwyrężonych mięśni pleców. W przypadku bólu kręgosłupa zastosowanie może mieć zarówno maść końska rozgrzewająca, jak i chłodząca, ale przed jej użyciem zalecamy kontakt z lekarzem bądź fizjoterapeutą. Leczenie kręgosłupa to długotrwały i skomplikowany proces, samo uśnieżenie bólu nie rozwiąże problemu.
Maść końska chłodząca – na co pomaga?
Specyfik, jakim jest maść końska chłodząca, jest polecany do łagodzenia bólu i zmniejszania obrzęków. Może być pomocniczo używany podczas urazów mięśni i stawów. W przypadku kręgosłupa zastosowanie znajduje zarówno maść rozgrzewająca, jak i chłodząca – przed jej wybraniem skonsultujmy się z lekarzem. Maść końska chłodząca jest także rekomendowana w przypadku uczucia „ciężkich nóg” i żylaków.
Maść końska jak stosować?
Przed rozpoczęciem aplikacji maści końskiej należy oczyścić skórę. Nie nakładamy produktu na uszkodzoną lub podrażnioną skórę ani błony śluzowe. Obrzęku nie należy masować, aby nie wzmocnić jego skutków. W przypadku urazów można wcześniej przyłożyć do obolałej części ciała kostki lodu lub zimny kompres i dopiero w kolejnym kroku posmarować ciało maścią końską chłodzącą. Z kolei maść końska rozgrzewająca może stanowić dodatek do rozluźniającego masażu. Po nałożeniu produktu na skórę należy odczekać, aż się wchłonie, a następnie umyć dłonie. W zależności od potrzeb maść końską można stosować dwa do trzech razy dziennie.
Podsumowanie
Maść końska, zarówno chłodząca, jak i rozgrzewająca cieszy się dużym powodzeniem wśród osób uprawiających sport lub mających problemy z mobilnością. Jej chłodzące właściwości są wykorzystywane do miejscowego znieczulania i zmniejszenia stanu zapalnego. Co warto podkreślić, podczas stanu zapalnego nie używamy maści końskiej rozgrzewającej, bo może to zaognić nasze objawy. Za to jej rozgrzewające właściwości są wykorzystywane do rozgrzania mięśni przed treningiem. W przypadku problemów z kręgosłupem zalecamy konsultacje z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania maści końskiej. Wszelkie pytania i wątpliwości co do prawidłowego używania tego specyfiku najlepiej rozwiać podczas rozmowy z farmaceutą, medykiem lub fizjoterapeutą. Wybór odpowiedniej maści jest niezwykle istotny, ponieważ źle dobrany produkt może nawet pogorszyć stan naszego zdrowia.
Źródła:
1. M. G. Vecchio, C. Loganes, C. Minto, „Beneficial and Healthy Properties of Eucalyptus Plants: A Great Potential Use“, The Open Agriculture Jurnal, https://openagriculturejournal.com/VOLUME/10/PAGE/52/, Dostęp. Dn. 20-11-2024 r.
2. „Maść końska chłodząca czy rozgrzewająca – która lepsza?”, Leki.pl https://leki.pl/poradnik/masc-rozgrzewajaca-czy-chlodzaca-ktora-wybrac/, Dn. 20-11-2024 r.
Jestem miłośniczką świadomego odżywiania, ziół leczniczych i domowych sposobów na dbanie o zdrowie i urodę. Pasjonują mnie również tematy związane z prawidłową postawą ciała oraz zdrowiem i rozwojem dzieci. W tekstach, które przygotowuję dla Czytelników, zawieram merytoryczną wiedzę, popartą badaniami i materiałami źródłowymi. Dzielę się również swoim doświadczeniem, przepisami kulinarnymi i praktycznymi poradami. Zależy mi na tym, aby teoretyczna wiedza została „podana” w przystępny sposób i odnosiła się do naszego codziennego życia.