domowe sposoby na kaca

Domowe sposoby na kaca – jak sobie pomóc zdrowo i skutecznie?

, , ,

domowe sposoby na kaca

Najlepszym sposobem na kaca jest niewątpliwie do niego nie dopuszczać, jednak jeśli już mamy z nim do czynienia, możemy starać się z nim radzić w sposób zdrowy i jednocześnie skuteczny. Co warto zrobić przed, w trakcie oraz po imprezie, by zminimalizować szkodliwy wpływ alkoholu na nasze samopoczucie?

Typowe objawy kaca

Nie u każdego występują takie same objawy i w takim samym nasileniu – jest to bardzo indywidualna sprawa, która zależy od ogólnego stanu zdrowia, stylu życia czy choćby masy ciała. Do typowych objawów kaca należą bóle głowy i mięśni, zawroty, mdłości i wymioty. Zmęczenie i osłabienie są bardzo powszechne, podobnie jak silne pragnienie. Pojawiają się również nadwrażliwość na światło i dźwięk, a u niektórych drażliwość, czy nawet stany lękowe. Świadomość przyczyn ich występowania może zapobiec ich pojawieniu się, dlatego warto pamiętać, z czego wynikają.

farmaceutka w aptece

Bóle i zawroty głowy, a także uczucie pragnienia spowodowane są najczęściej odwodnieniem, czyli utratą elektrolitów i płynów, a także rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Mdłości i wymioty oraz bóle brzucha spowodowane mogą być podrażnieniem śluzówki żołądka lub jelit. Zmęczenie oraz osłabienie wynikać mogą z niedostatecznej ilości odpoczynku oraz zbyt gwałtownych spadków poziomu cukru po sutym posiłku i kaloriach zawartych w alkoholu. Objawy psychiczne, jeśli pojawiają się lub nasilają po spożyciu procentów, mogą wskazywać na interakcje lekowe pomiędzy przyjmowanymi preparatami leczniczymi i alkoholem oraz wymagać konsultacji ze specjalistą zdrowia psychicznego.

Co pomaga na kaca – domowe sposoby przed i podczas imprezy

Zminimalizować ryzyko wystąpienia kaca lub nasilenia jego objawów można jeszcze przed wyjściem z domu. Nie tak dawno temu uważało się, że przed przyjęciem należy zjeść suty, tłusty posiłek, bo wtedy alkohol „lepiej się rozkłada”. O ile rzecz jasna nie powinniśmy pić na tak zwany pusty żołądek, o tyle lepszym wyborem będzie racjonalne odżywianie się w ciągu dnia i niezajadanie alkoholu nadmiernie podczas biesiadowania. Zatem warto zadbać o wszystkie potrzebne nam składniki odżywcze i nie zapominać o warzywach, które dostarczają nam witamin oraz minerałów.

Kolejnym ważnym aspektem jest wypijanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia oraz podczas przyjęcia. Można przyjąć zasadę, by spożywane przez siebie jednostki alkoholu popijać wodą, ponieważ alkohol odwadnia. Woda w tym przypadku będzie dużo lepszym wyborem niż picie soków czy napojów gazowanych przez całą noc.

Spożywając alkohol, pamiętajmy, że chociaż nie jest on zdrowy dla organizmu, dawka też świadczy o nasileniu jego toksyczności. Można bawić się rozsądnie, wypijając małe jego ilości z niewielkich kieliszków, ograniczając jego ilość w koktajlach lub wymieniając je w pewnej części z bezalkoholowymi alternatywami. Wymieniając część napojów np. na piwo lub drinki bezalkoholowe drinki, możemy w dużym stopniu zmniejszyć wpływ alkoholu na nasze samopoczucie następnego dnia.

co pomaga na kaca

Domowy sposób na kaca – następnego dnia

Jeśli okazało się, że tego alkoholu jednak podczas biesiady było za dużo i objawy kaca są odczuwalne, można poradzić sobie z nimi na kilka sposobów. Nie są one szybkie i nie przyniosą ulgi natychmiastowo, ale są efektywne i łagodne dla organizmu.

Sok pomidorowy na kaca

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by pić sok pomidorowy, mając kaca, chyba że występują reakcje nadwrażliwości i alergiczne. Sok pomidorowy zawiera dużą ilość potasu, witaminy C oraz wiele przeciwutleniaczy, dlatego doskonale nadaje się do regeneracji w dzień po wypiciu jakiejkolwiek ilości alkoholu.

Herbata na kaca

Dla niektórych herbata czarna lub zielona pomaga na kaca, szczególnie w zakresie zwalczania uczucia zmęczenia. Nie powinniśmy jednak polegać wyłącznie na napojach kofeinowych, a zbyt duża ilość kofeiny może z czasem jeszcze bardziej nas znużyć. To samo odnosi się do kawy – jeśli nie podrażnia ona żołądka czy jelit, w niewielkiej ilości nie powinna zaszkodzić, a może pomóc stanąć na nogi, jeśli jest nam to w danej chwili potrzebne.

kac domowe sposoby

Woda z cytryną na kaca

Czysta woda jest zdecydowanie zalecana na kaca, ponieważ pomaga uzupełnić elektrolity. Nic nie stoi na przeszkodzie, by okrasić ją plastrem cytryny czy listkami mięty, jeśli tak nam ona bardziej smakuje.

Rosół na kaca

Dobry rosół, gotowany kilka godzin z jakościowych składników, może pomóc nam zwalczyć niektóre objawy kaca, szczególnie te płynące ze strony układu pokarmowego. Ponadto zawiera on bardzo dużo białka oraz elektrolitów, dlatego jest polecany na kaca dla wielu osób. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że domowy rosół nie jest tym samym, co szybkie zupy w proszku, które w sytuacji kaca mogą nam jedynie zaszkodzić.

Kefir na kaca

Jeśli doszło do zatrucia organizmu alkoholem i następnego dnia odchorowujemy jego skutki, kefir może okazać się dla niektórych pomocny. Zawiera on bardzo dużo bakterii probiotycznych, które wspierają mikroflorę i śluzówkę jelit. Zawiera również bogactwo witamin z grupy B, które są kluczowe dla procesów syntezy energii. Należy jednak uważać, ponieważ u wielu osób kefir wywołuje reakcje w postaci częstszych wizyt w toalecie.

Woda z ogórków na kaca

Tradycyjnym domowym sposobem na syndrom dnia poprzedniego jest wypicie pewnej ilości wody z ogórków lub kapusty kiszonej. Jest ona pełna bakterii kwasu mlekowego, zatem działa podobnie do kefiru, a także elektrolitów. Osoby o wrażliwym żołądku powinny jednak mocno rozważyć tę opcję, podobnie osoby, które muszą ograniczać sód w swojej diecie. W wodzie z kiszonek jest go naprawdę dużo.

Sen na kaca

Jeżeli mamy taką możliwość, kaca warto po prostu odespać lub wyleżeć. Chociaż my bawiliśmy się przednio, nasz organizm mocno się wymęczył trawieniem alkoholu i najlepszym, co możemy dla niego zrobić, jest po prostu wypocząć. Spacer na świeżym powietrzu może dodać nam energii do działania w ciągu dnia, ale nie powinniśmy się przemęczać.

Czy klin jest dobry na kaca?

Powszechnie uważa się, że klin jest najlepszym sposobem na wszelkie dolegliwości kacowe, dlatego osoby uskarżające się na niego sięgają po napoje niskoalkoholowe, np. piwo. Tymczasem jest kompletnie odwrotnie. Dodając sobie alkoholu następnego dnia tym bardziej obciążamy te organy, które najbardziej ucierpiały podczas biesiady (żołądek, głowa, wątroba, jelita), a objawy niwelujemy wyłącznie symbolicznie. Jeśli w wyniku spożycia alkoholu czujemy się źle następnego dnia, istnieje wiele zdrowszych sposobów.