Cholesterol – INCI
Składnik bazowy oraz aktywny. W pierwszym przypadku działa jako emulgator, który ułatwia wytworzenie i utrzymanie przyjemnej konsystencji produktu. W drugim – emolient tłusty, który pozostawia warstwę ochronną na powierzchni skóry oraz włosów.
Bezpieczny w stosowaniu u alergików oraz kobiet w ciąży, karmiących naturalnie oraz dzieci, choć u osób szczególnie wrażliwych może wywoływać pewne reakcje podrażnienia. W dużych ilościach może działać komedogennie, ale nowoczesne formulacje ograniczają ten efekt.
Cholesterol w kosmetyce
Cholesterol z pewnością nie kojarzy się wyłącznie pozytywnie, głównie z uwagi na naszą wiedzę na temat działania różnych jego frakcji na układ sercowo-naczyniowy. Jest jednak cenionym składnikiem kosmetycznym, który możemy znaleźć niekiedy w składach naszych ulubionych produktów do pielęgnacji.
Warto pamiętać, że naturalny cholesterol znajdziemy chociażby w błonach komórkowych, w tym również w skórze. Jest niezbędny do prawidłowej pracy niektórych hormonów, chociażby hormonów płciowych (androgenów, estrogenów i progesteronu), glikokortykoidy, a także witamin, np. witaminy D.
Cholesterol jest jednym z ważnych składników warstwy rogowej naskórka, gdzie razem z ceramidami oraz kwasami tłuszczowymi tworzy barierę ochronną. Z tego względu cholesterol w kosmetykach jest dla niej korzystny, bo w dużym stopniu przypomina jej własną strukturę. Podobnie jak olej jojoba, jest dobre tolerowany w kosmetykach szczególnie przez osoby z mocno przesuszoną lub ulegającą podrażnieniom skórą.
Cholesterol w kosmetykach
Cholesterol pełni wiele istotnych ról w skórze, co stanowi o jego pożądanych właściwościach w kosmetykach. Wspomaga utrzymanie prawidłowej bariery lipidowej naskórka, dzięki czemu częściowo zapobiega przed jej odwodnieniem, ale również chroni ją przed podrażnieniami. Cholesterol jest również istotny z uwagi na procesy regeneracyjne skóry, dlatego znajdziemy go w preparatach przeznaczonych do skóry szczególnie narażonej na podrażnienia, np. kremie Linomag
Cholesterol pomaga również w przeciwdziałaniu starzeniu się skóry, szczególnie że ten proces w dużej mierze wywołany jest przez pogorszenie stanu bariery ochronnej, większą podatność na przesuszenie, a w rezultacie – utratę jędrności.
Składnik ten ponadto przyczynia się do ochrony skóry przed działaniem czynników zewnętrznych poprzez wzmacnianie bariery ochronnej. Do czynników, które mogą stanowić niekorzystne środowisko dla skóry należą m.in. zanieczyszczenie powietrza, bardzo suche powietrze o szczególnie niskich lub wysokich temperaturach, wiatr i mróz, czy promieniowanie UV przyczyniające się do transdermalnej utraty wilgoci. W produktach kosmetycznych, np. kremie nawilżającym Cerave, bywa łączony z ceramidami, dzięki czemu tworzy formułę kompleksowo otulającą skórę.
Cholesterol znajdziemy w takich preparatach, jak:
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.