Sól bocheńska do kąpieli – domowe SPA po ciężkim dniu
Sól bocheńska – właściwości
Bocheńska sól lecznicza zawiera między innymi jodki, bromki i minerały w postaci wapnia, magnezu i sodu. Odpowiednie stężenie soli oraz ciepła woda sprawiają, że zawarte w niej minerały oddziałują na powierzchnię skóry, wspierając jej regenerację. Podczas takiej kąpieli powstaje na skórze „solny płaszcz”, który wykazuje działanie antyseptyczne oraz wspiera leczenie problemów skórnych. Kąpiele solankowe działają przeciwzapalnie oraz odkażająco. Dodatkowo łagodzą spięte mięśnie i poprawiają mikrokrążenie.

Sól bocheńska – działanie
Sól bocheńska ma szerokie zastosowanie. Dzięki swoim właściwościom relaksacyjnym może wspierać zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Zmniejsza efekty zmęczenia i napięcia nerwowego, co może przełożyć się na lepsze samopoczucie i poprawę odporności. Regularne kąpiele z dodatkiem soli bocheńskiej mogą złagodzić objawy reumatyczne. Zawarte w niej minerały działają na powierzchni skóry, wspierając jej regenerację. Przebywając w wannie z ciepłą wodą i solą bocheńską pośrednio dochodzi do inhalacji, w efekcie czego zalegająca wydzielina w układzie oddechowym może ulec rozrzedzeniu. W tym miejscu polecamy Państwa uwadze artykuł – Gorąca kąpiel na przeziębienie. Wracając do soli bocheńskiej, wykazuje ona działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, co łagodzi ból mięśni i stawów.
Sól bocheńska – zastosowanie
Wskazań do stosowania soli bocheńskiej jest wiele. Można ją dodawać zarówno do kąpieli, jak i inhalacji. Poniżej wymieniliśmy jednostki chorobowe, podczas których sól bocheńska może okazać się pomocna.
Kąpiele z solą bocheńską – wskazania:
- schorzenia reumatyczne
- bóle mięśni, stawów i ścięgien
- bóle kręgosłupa
- rekonwalescencja
- zapalenie korzonków
- bóle pourazowe narządu ruchu
- profilaktycznie podczas niedoczynności tarczycy
- zapalenie przydatków
- pomocniczo podczas: wyprysku przewlekłego, łuszczycy naczyniowej i rybiej łuski
- zaburzenia ukrwienia obwodowego kończyn
- zmęczenie
- łagodne choroby układu oddechowego i zatok obocznych nosa
Sól bocheńską można dodawać do inhalacji w celu złagodzenia objawów infekcji górnych dróg oddechowych.
Przeciwwskazania do stosowania soli bocheńskiej do kąpieli
Sól bocheńska nie jest zalecana podczas:
- ostrych stanów zapalnych
- niewydolności krążenia
- chorób i wad serca
- chorób nowotworowych
- gruźlicy
- nadciśnienia tętniczego
- nadczynności tarczycy
- ostrego przebiegu chorób układu nerwowego
W przypadku wątpliwości czy kąpiel solankowa jest dla nas odpowiednia, skonsultujmy się z lekarzem.
Korzyści ze stosowania soli bocheńskiej do kąpieli
Jak kąpiel solankowa wpływa na organizm? Może pomóc w redukcji stresu po ciężkim dniu i ułatwić zasypianie. Dodatkowo rozluźnia spięte mięśnie i stawy po wysiłku fizycznym oraz ułatwia regenerację organizmu. Może być pomocniczo stosowana podczas bólu kręgosłupa oraz dolegliwości reumatycznych. Ponadto sól bocheńska sprzyja detoksykacji organizmu i wspiera go w walce z infekcjami. To tani i prosty środek do stosowania w zaciszu domowym – zarówno w formie inhalacji, jak i kąpieli.
Jak stosować sól bocheńską?
Kąpiel solankowa
Zaleca się, aby woda w wannie miała temperaturę około 35 stopni Celsjusza.
Najczęściej stosuje się do kąpieli stężenie soli bocheńskiej od 1 do 3%. Co w praktyce oznacza, że do wanny wsypujemy od 1 do 3 kg soli na 100 litrów wody.
W niektórych chorobach skóry stosuje się wyższe stężenie soli, na przykład 6%. Wtedy do 100 litrów wody wsypujemy 6 kilogramów produktu. Należy zacząć od niższego stężenia soli, stopniowo je zwiększając, aż do 6%.
Kąpiel powinna trwać maksymalnie od 15 do 20 minut, ponieważ po tym czasie woda już ma zdecydowanie niższą temperaturę. Do domowego SPA możemy dodać inne sole kąpielowe, na przykład z ulubionymi olejkami.
Zalecamy, aby przed rozpoczęciem kuracji solankowej zasięgnąć opinii lekarza.
Inhalacje z soli bocheńskiej
W pierwszej kolejności przygotujmy litr ciepłej wody o temperaturze około 37 stopni Celsjusza. Następnie wsypmy do niej 3 łyżki (30 gramów) soli bocheńskiej i całość dobrze wymieszajmy. Tak przygotowany roztwór jest gotowy do użycia przy pomocy inhalatora lub tradycyjnej „parówki”. Polecamy artykuł – Jak zrobić domową inhalację?
Peeling z soli bocheńskiej
Domowy peeling do ciała możemy stworzyć poprzez wymieszanie szklanki soli bocheńskiej z połową szklanki oleju kokosowego lub innego ulubionego. Całość możemy wzbogacić o olejek eteryczny, na przykład z relaksującą lawendą lub nawilżającym słodkim migdałem.
Peeling nakładamy na oczyszczoną skórę i pozostawiamy na około 15 minut. Następnie dokładnie spłukujemy go i aplikujemy nawilżające kosmetyki.
Jak stosować sól bocheńską – podsumowanie
Po ciężkim dniu w pracy lub intensywnym treningu zachęcamy do przygotowania odprężającej kąpieli z solą bocheńską i ulubionymi olejkami. Całość można uzupełnić relaksującą muzyką.
Taka kąpiel jest wskazana przy dolegliwościach reumatycznych oraz bólach mięśni i stawów. Sól bocheńska może stać się elementem rytuałów pielęgnacyjnych i zdrowotnych.
Źródła:
Charakterystyka produktu leczniczego, Rejestry Zdrowia Gov, https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/19315/characteristic Dostęp dn. 28-02-2025 r.
N. Michalak, „Sól bocheńska – właściwości, zastosowanie, gdzie kupić, cena”, Wylecz to, https://wylecz.to/leki-i-suplementy/sol-bochenska/, Dostęp dn. 28-02-2025 r.
„Właściwości terapeutyczne Bocheńskiej Leczniczej Soli Jodowo-Bromowej”, Leki.pl, https://leki.pl/produkty/bochenska-lecznicza-sol-jodowo-bromowa/wskazania/, Dostęp dn. 28-02-2025 r.

Jako copywriter specjalizuję się w popularyzacji wiedzy o profilaktyce zdrowia, chorobach, metodach leczenia i fitoterapii. Od lat zgłębiam właściwości ziół i ich praktyczne zastosowanie. Tworzę również treści o pielęgnacji dzieci i dorosłych, opierając się na publikacjach naukowych oraz sprawdzonych źródłach. Jestem autorką poradnika „Bez marnowania. Kuchnia zero waste”, w którym promuję świadome podejście do odżywiania i codziennych wyborów. Moim celem jest przekazywanie rzetelnych informacji w przystępny sposób, by wspierać Czytelników w świadomym dbaniu o zdrowie.