Jak zregenerować skórę na wiosnę?
Jak odżywić skórę twarzy po zimie?
Suche powietrze przyczynia się do odwodnienia skóry, nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia i przesuszenia. Wiatr oraz niska temperatura uszkadzają naturalną barierę hydrolipidową, powodując podrażnienia, pękanie naczynek (szczególnie w przypadku skóry wrażliwej) oraz nieestetyczne zaczerwienienia. Częste zmiany temperatury pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a ogrzewanymi pomieszczeniami dodatkowo osłabiają elastyczność skóry, a brak naturalnego światła słonecznego sprawia, że skóra jest poszarzała i pozbawiona blasku. Jeśli używamy zimą bardzo bogatych kremów o działaniu okluzyjnym, możemy borykać się z zatkanymi porami, brakiem równowagi w sekrecji ochronnego sebum, a nawet bliznami potrądzikowymi. Jak sobie poradzić z tymi wszystkimi trudnościami, gdy na dworze zrobi się nieco cieplej?

Z pomocą przyjdą nam odpowiednio dobrane do potrzeb naszej skóry kosmetyki, które nie tylko pomogą uzupełnić zawartość wody, lecz dogłębnie odżywią i sprawią, że z czasem skóra odzyska swój wigor.
Po pierwsze pamiętajmy, że skórę tak osłabioną powinniśmy oczyszczać dokładnie, ale delikatnie. Możemy gustować w mleczkach lub żelach i płynach micelarnych, jednak nie ma to większego znaczenia, jeśli kosmetyk jest skuteczny w swoim działaniu, jednocześnie nie odzierając skóry z jej naturalnej bariery. Raz w tygodniu warto postawić na odpowiedni peeling enzymatyczny, a unikać całkowicie peelingów mechanicznych. W przypadku skóry szorstkiej, podatnej na zanieczyszczenia, a także przetłuszczającej sprawdzi się żel oczyszczający, który zawiera odpowiednią ilość oczyszczających kwasów, ale nie narusza bariery hydrolipidowej skóry.
Jeśli poruszamy kwestię bariery, niektórzy z nas po zimie odczuwają jej uszkodzenie. Cechuje się ono tendencją do występowania podrażnień, rumieńców wynikłych z działania czynników zewnętrznych czy też uczuciem świądu, ściągnięcia i pieczenia. W takich przypadkach warto popracować nad wspomaganiem jej naturalnej odbudowy – bez niej stosowanie jakichkolwiek humektantów po prostu nie ma sensu, bo woda i tak od razu odparuje. Do regeneracji bariery sprawdzi się skwalan, ceramidy oraz lipidy. Ich rodzaj zależy od typu cery oraz efektów które chcemy osiągnąć. Jeżeli preferujemy bogatą lecz dobrze wchłaniającą się konsystencję, możemy zastosować krem Cerave który nadaje się zarówno do skóry twarzy, jak i ciała.
Skóra po zimie może być pozbawiona zdrowego kolorytu. Kusi nas więc, by beztrosko wystawiać twarz do słońca, ale pamiętać należy, by chronić ją przed promieniowaniem ultrafioletowym, dlatego jeżeli jeszcze w naszej kosmetyczce nie znajduje się krem przeciwsłoneczny, teraz powinien w naszych głowach rozdzwonić się ostatni dzwonek na zakup. By rozpromienić cerę możemy również zainteresować się kosmetykami z witaminą C, kwasem azelainowym i składnikami antyoksydacyjnymi.
Na wiosnę z reguły zmieniamy również konsystencję naszych codziennych kosmetyków. Przerzucamy się na lżejsze kremy i fluidy, czasem żelowe formuły, ale również mgiełki nawilżające. Odkładamy natomiast retinole, by nie wystawiać swojej skóry na interakcję tych silnych bądź co bądź składników razem ze światłem słonecznym.
Skóra przesuszona
Podstawową potrzebą skóry przesuszonej i odwodnionej po zimie jest przywrócenie jej nawilżenia i złagodzenie podrażnień, które mogły powstać w wyniku utraty bariery hydrolipidowej.
W oczyszczaniu przyda się kosmetyk niezawierający silnych środków myjących, by nie przesuszać dodatkowo skóry. Aminokwasowy żel do mycia twarzy jest bogaty w składniki nawadniające, takie jak pantenol, ale również kojącą alantoinę, regenerujące aminokwasy oraz ekstrakt z rabarbaru. Może być stosowany rano i wieczorem jako początek pielęgnacyjnego rytuału. By wzmocnić efekt nawilżenia polecany jest tonik do twarzy z kwasem hialuronowym oraz bakteriami wspierającymi naturalny mikrobiom skóry. Obydwa te kosmetyki, z uwagi na swój delikatny charakter, doskonale nadają się również do skóry wrażliwej. By zakończyć pielęgnację, zaaplikować możemy krem do twarzy przesuszonej, w którym znajdziemy oleje i masła roślinne, niacynamid oraz witaminę C i alantoinę. Krem jest odpowiedni na dzień i na noc.
Odżywienie skóry twarzy – cera mieszana
Cera mieszana to połączenie charakterystyk skóry suchej oraz przetłuszczającej się. Jej pielęgnacja może być kłopotliwa, ponieważ jeden kosmetyk powinien spełniać potrzeby obu tych typów. W strefie T skóra się przetłuszcza z tendencją do wytwarzania się niedoskonałości, podczas gdy policzki są przesuszone lub normalne, wrażliwe, a nieraz również skłonne do podrażnień. Ponadto, w strefie T widoczne często są rozszerzone pory, które też łatwiej się wypełniają łojem i zanieczyszczeniami, a na policzkach, szczególnie po oczyszczaniu, daje się we znaki uczucie ściągnięcia.
Mając to wszystko na uwadze, powinniśmy poszukać kosmetyków, które przeznaczone są konkretne dla skóry przetłuszczającej się i mieszanej. Ten typ skóry może potrzebować dokładniejszego oczyszczania z uwagi na przyblokowanie porów przez sebum, do czego doskonale sprawdzi się żel enzymatyczny z kwasami: glikolowym, mlekowym, winowym oraz cytrynowym. Służą one do delikatnego złuszczania martwego naskórka, podczas gdy niacynamid pomaga zmniejszyć wydzielanie sebum. Zawarta w nim gliceryna nawodni strefy przesuszone, by podczas mycia nie doszło do utraty wilgoci.
Następnym krokiem pielęgnacji skóry mieszanej jest jej tonizowanie kosmetykiem zawierającym składniki wspomagające odnowę skóry oraz łagodzące ewentualne podrażnienia. Tonik enzymatyczny Secret Garden jest bogaty w betainę, alantoinę i pantenol – substancje nawilżające oraz inulinę, która stanowi prebiotyk wspierający naturalny mikrobiom skóry. Tym kosmetykiem niejako „uspokajamy” cerę po oczyszczaniu. Ostatnim krokiem codziennego oczyszczania niech będzie zastosowanie kosmetyku pielęgnacyjnego do wchłonięcia, np. żelu-kremu Cerave do skóry przetłuszczającej się i mieszanej. Dzięki ceramidom i cholesterolowi pomaga odbudować strukturę skóry, wzmacnia jej barierę ochronną, lecz zawiera również składnik antybakteryjny, by przeciwdziałać powstawaniu zapalnych niedoskonałości. Kosmetyk jest jednocześnie lekki i odżywczy, tj. nie zapycha porów, przy czym delikatnie matowi cerę i reguluje produkcję sebum w strefie T. Nie wysusza skóry na policzkach.
Jak odżywić skórę wrażliwą i dojrzałą?
Chociaż szkodliwe czynniki środowiskowe nie są korzystne dla żadnego typu cery, skóra wrażliwa reaguje na nie wyjątkowo silnie. Co ważne, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne może współwystępować wraz ze skórą suchą, mieszaną czy przetłuszczającą się, a także trądzikową. Charakteryzuje ją częste zaczerwienienia, uczucie pieczenia i świądu, nadmierna skłonność do przesuszania się oraz skłonność do nadwrażliwości na wiele składników kosmetycznych.
Skóra wrażliwa powinna być oczyszczana bardzo delikatnym preparatem, najlepiej takim, który zawiera delikatnie myjące substancje bez drażnienia, oraz składniki redukujące obrzęki, łagodzące podrażnienia i nawilżające. Żel micelarny do twarzy i oczu z bławatkiem doskonale nadaje się do cery wrażliwej, pozostawiając ją przyjemnie czystą i nawilżającą. Krem kojący z rokitnikiem i niacynamidem zabezpiecza skórę przed odparowaniem wody, a witamina C wspomaga własną syntezę kolagenu. Dostarcza skórze nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz składników przeciwzapalnych, które walczą z działaniem wolnych rodników. Jeżeli szukamy odpowiedniego kosmetyku dla skóry dojrzałej, zwróćmy uwagę na składniki intensywnie nawilżające, wzmacniające zdolności regeneracyjne skóry a także antyoksydanty. Przeciwzmarszczkowy krem do skóry dojrzałej pomaga również rozjaśniać przebarwienia powstałe z wiekiem dzięki niacynamidowi.
Skóra pozbawiona blasku – kosmetyki do ciała
W pozimowej regeneracji liczy się odpowiednia pielęgnacja, ale to także okazja do skupienia się w większym stopniu na sobie i doborze odpowiednich kosmetyków nie tylko dbających o skórę, lecz wprowadzających w przyjemny stan. Żele pod prysznic bazujące na wspomagających skórę proteinach i ziołowych ekstraktach posiadają delikatnie oczyszczającą bazę, łągodniejszą od klasycznych składników oczyszczających, jednocześnie otulając skórę nawilżającymi: gliceryną, pantenolem, mocznikiem oraz odżywczą inuliną i witaminą E. Żel o zapachu lawendy idealnie nadaje się na wieczorny prysznic z uwagi na swoje kojące i relaksujące właściwości. Będzie idealny dla skóry zmęczonej i potrzebującej ukojenia. Żel z aloesem dodatkowo nawilża i wspomaga odbudowanie bariery hydrolipidowej, dlatego może być stosowany po domowych zabiegach pielęgnacyjnych, np. po goleniu. Jeżeli uskarżamy się na poszarzały odcień cery, wybierzmy żel pod prysznic różany, który poprawi jej elastyczność, pomoże odzyskać zdrowy koloryt oraz wspomoże naturalne procesy ochronne skóry przed działaniem wolnych rodników.
Regeneracja skóry suchej i atopowej
Wiele osób zmaga się z objawami nadmiernego wysuszenia skóry oraz atopii. Skóra tego typu wymaga szczególnej opieki, bardzo delikatnego oczyszczania oraz dostarczenia nie tylko odpowiedniej ilości wilgoci, lecz również emolientów, których zadaniem jest utrzymanie jej wewnątrz. Skóra bardzo sucha i atopowa jest szczególnie wrażliwa na gorącą wodę, silne środki myjące oraz peelingi z drobinkami mechanicznymi, dlatego osoby zmagające się z nią powinny tych czynników unikać.
Do mycia skóry ciała oraz włosów szukajmy zatem produktów bardzo delikatnie oczyszczających, które nie szkodzą barierze hydrolipidowej. Emulsja do mycia z humektantami oraz olejkiem babassu i ekstraktami roślinnymi regenerują i wzmacniają skórę, jednocześnie zapobiegając przesuszeniu oraz regenerując ją.
Skóra wokół oczu i na powiekach jest wyjątkowo cienka i narażona na podrażnienia. Ma mniej gruczołów łojowych, a przy atopii częściej można odczuwać ściągnięcie, pieczenie oraz swędzenie. Na tę partię skóry sprawdzi się łagodny krem specjalnie dla niej przeznaczony. W kremie na powieki i wokół oczu zawarty jest ekstrakt z bławatka znany ze swoich łagodzących właściwości, a także masło shea, alantoina i ekstrakt z brzozy. Jego lekka formuła osłania skórę warstwą ochronną, zabezpieczając ją przed ucieczką wilgoci.
Skórze całego ciała może brakować uczucia komfortu, gdy przebieramy się w nieco bardziej przewiewne ubrania. Skóra nóg i rąk często narażona jest na okresowe zapalenia skóry wynikające z nadmiernego wysuszenia, dlatego w swojej kosmetyczce warto mieć na podorędziu skoncentrowany krem do skóry suchej, w którym zawarta jest moc emolientów (np. masło shea oraz trójglicerydy kaprylowo-kaprynowe) oraz humektanty (mocznik, kwas hialuronowy i gliceryna), składniki silnie łagodzące podrażnienia (w tym: pantenol) oraz olej z nasion bawełny.
W przypadku atopii pamiętać musimy, że jeśli drogeryjne kosmetyki nie radzą sobie ze stopniem wysuszenia i pojawiają się zapalne wykwity, należy udać się do lekarza po poradę lekarską lub spróbować zastosować dermokosmetyki. Odpowiednie zarządzanie atopowym zapaleniem skóry jest szczególnie istotne w przypadku dzieci, które dużo się drapią i mają zdecydowanie niższy prób bólu niż osoba dorosła. Emolium Dermocare nadaje się dla maluchów już od pierwszego dnia życia, jest delikatny i skutecznie łagodzi dolegliwości bólowe związane z atopią u dzieci.
Sól do kąpieli
Jeśli uznajemy, że wiosna to czas odnowy skóry i regeneracji po zimie, a także mamy do tego warunki domowe, możemy wprowadzić do swojego rytuału sole do kąpieli. Sole wspomagają złuszczanie martwego naskórka bez konieczności stosowania drażniących peelingów, pomagają osiągnąć stan relaksu i odprężenie mięśni, a dodatki w nich zawarte nawilżają i odżywiają skórę. W zależności do potrzeb możemy wybrać preparat idealnie do nas dopasowany lub po prostu je wymieniać. Sól do kąpieli z czerwoną glinką idealnie nadaje się do łagodnego oczyszczania, ponieważ czerwona glinka pomaga regulować wydzielanie sebum. Idealnie nadaje się do skóry ciała z tendencją do niedoskonałości. Glinka biała działa nieco bardziej łagodząco, dlatego polecana jest dla skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Sól z białą glinką o zapachu białej frezji jest również przyjemnym dodatkiem do rytuału aromaterapeutycznego.
Ochrona przeciwsłoneczna
Jeżeli lubimy przebywać na słońcu i świeżym powietrzu lub wymaga tego od nas nasza praca czy obowiązki rodzinne, musimy pamiętać, że ochrona przeciwsłoneczna powinna na dobre wejść do naszej pielęgnacyjnej rutyny. Obecnie mamy do wyboru naprawdę wiele różnych formulacji kosmetycznych, dlatego każdy znajdzie taką, która mu będzie w danym sezonie najbardziej odpowiadać.
To, co warto wziąć pod uwagę, planując swoją regenerację i pielęgnację na wiosnę i lato, to fakt, że produkt przeciwsłoneczny nakładamy jako ostatni, tj. po swoim ostatnim kremie. Niezależnie od formy, preparat przeciw promieniowaniu UV ma niejako zablokować dostęp czynnikom zewnętrznym do skóry, dlatego stosowanie pielęgnacji po produkcie przeciwsłonecznym nie ma kompletnie sensu. Ponadto, wiele kremów na skórę twarzy zawiera już filtr, ale może on być niewystarczający na cały dzień. W takiej sytuacji sprawdzić się może mgiełka przeciwsłoneczna, która jest łatwa w aplikacji w ciągu dnia, można ją ze sobą zabrać w podróż czy do pracy.
Jak przyciemnić skórę bez opalania?
Gdy porzucamy swoje grube płaszcze i swetry na rzecz bardziej przewiewnych ubrań, piękna pogoda może kusić, by wystawić skórę do słońca i trochę się poopalać Specjaliści w dziedzinie medycyny zalecają, by stosować ochronę przeciwsłoneczną, a w razie chęci nadania naskórkowi ładnego kolorytu, zastosować kosmetyki o działaniu przyciemniającym lub opalającym, które jej nie zaszkodzą. Pianka brązująca So Flow jest rozwiązaniem na miarę potrzeb osób pragnących nadać blask swojej skórze bez narażania jej na szkodliwe promieniowanie. Dzięki wysokiej jakości humektantom nawilża, a ekstrakty roślinne wspomagają utrzymanie jej elastyczności i dobrej kondycji. Ekstrakt z marchwi, dzięki wysokiemu udziałowi beta-karotenu, pomaga utrzymać nowy odcień na dłużej. By efekt był zadowalający, przed aplikacją skórę warto zawczasu delikatnie złuszczyć, by stała się gładka, a pigment równo się rozkładał. Pianka nadaje estetyczny wygląd, jednak nie osiągniemy nią szybkiego efektu.

Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.