Jak odróżnić anginę od zapalenia gardła?
Wydaje się, że wraz z przyjściem wiosny i lata, skończył się sezon na infekcje górnych dróg oddechowych. Nic bardziej mylnego, niektóre patogeny nie przestają operować tylko dlatego, że na zewnątrz zrobiło się cieplej. Ponadto:
- przebywamy w silnie klimatyzowanych pomieszczeniach
- spożywamy więcej bardzo zimnych napojów
- częściej dochodzi do szoku termicznego
- zdarza nam się przebywać w mokrym ubraniu na wietrze (np. w kostiumie kąpielowym).
Najczęściej pojawiającymi się w sezonie wiosennym i letnim infekcjami górnych dróg oddechowych (poza przeziębieniem) są zapalenie gardła i angina ropna. Są one również często ze sobą mylone. Jak je odróżnić?

Po pierwsze, najlepiej za nas zrobi to lekarz. Angina ma pewne bardzo charakterystyczne objawy fizyczne, które są widoczne gołym okiem. Możemy również zastosować test Strep A, który pozwoli potwierdzić diagnozę anginy, aczkolwiek, powinien on zostać wykonany w odpowiednim momencie. Jakie są różnice pomiędzy obydwoma typami infekcji?
Przyczyna
Anginę, czyli ostre paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków powoduje bakteria Streptococcus pyogenes grupy A (Strep A). Zapalenie gardła jest infekcją o podłożu wirusowym i wywołują go m.in. afenowirusy, koronawirusy, RSV, enterowirusy czy rinowirusy, etc.
Charakterystyczne objawy
Angina rozpoczyna się nagle bardzo silnym bólem gardła i zdecydowanie utrudnionym przełykaniem. Brakuje w niej kaszlu lub jest on sporadyczny, często pojawia się również wysoka gorączka. Migdałki są obrzęknięte i silnie zaczerwienione, znajduje się na nich ropny nalot. Osoba chora ma problem z pełnym otwarciem jamy ustnej.
Wirusowe zapalenie gardła rozpoczyna się łagodniej, często pojawia się kaszel wraz z innymi objawami typowymi dla przeziębienia, brakuje w nim ropnych nalotów. Ból gardła, chociaż doskwiera, jest łagodniejszy niż w anginie. Gorączka nie występuje lub jest to raczej stan podgorączkowy.
Diagnostyka
Anginę diagnozuje się za pomocą wymazu gardła testem antygenowym, aczkolwiek przy obserwacji białego nalotu na śluzówce może on nawet nie być konieczny.
Zapalenie gardła diagnozuje się objawowo, nie ma testów przeznaczonych konkretnie pod tę przypadłość.
Leczenie
Anginę każdorazowo leczy się antybiotykiem, do którego przyjmuje się również probiotyki. Niestety, na anginę nie można się uodpornić, a w sezonie zwiększonej zachorowalności na nią może dochodzić do wielokrotnych zakażeń, np. pomiędzy członkami rodziny czy w większych grupach dzieci (np. w przedszkolu czy w szkole). W przypadku powtórnych zakażeń niestety konieczne jest ponowne zastosowanie antybiotyku, który również osłabia organizm. Dlatego tak istotne jest, by w razie zachorowania na anginę, samemu odpoczywać i wyleczyć ją do końca (w tym: nie przerywać farmakoterapii tylko dlatego, że objawy ustąpiły) i, jeśli to tylko możliwe, izolować się od innych. Można przyjmować przeciwbólowo paracetamol.
Wirusowe zapalenie gardła leczy się objawowo: paracetamolem, ibuprofenem, a także wspomagająco witaminami, płukankami, tabletkami do ssania. Antybiotyki nie tylko nie wyleczą zapalenia gardłą na tle wirusowym, ale wręcz mogą zaszkodzić, bo osłabią organizm.
W obu przypadkach zaleca się spożywać dużą ilość wody, można stosować pastylki z prawoślazem czy porostem islandzkim. W anginie objawy powinny zacząć ustępować po 24 godzinach przyjmowania antybiotyku i wtedy też łatwiej jest osobie chorej jeść i pić.

Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.