Olej arganowy – INCI

,

olej arganowy inci

Pozyskiwany z nasion drzewa arganowego Argania Spinosa rosnącego w Maroku. Jest to olej roślinny tłoczony na zimno, składnik bazowy i aktywny.

Uznany za bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią – jest składnikiem wielu kosmetyków dla pań ciężarnych zapobiegających rozstępom i nawilżających skórę.

farmaceutka w aptece

Rzadko alergizuje, raczej nie działa komedogennie.

Olej arganowy – właściwości kosmetyczne

Argania Spinosa Kernel Oil jest emolientem tłustym, co oznacza, że ma właściwości kondycjonujące skórę i włosy – tworzy na ich powierzchni ochronną warstwę, która uniemożliwia wyparowanie wilgoci. Jest bogaty w korzystne dla urody kwasy tłuszczowe: oleinowy (omega-9), linolowy (omega-6), palmitynowy, stearynowy, witaminę E oraz polifenole, sterole oraz wiele innych przeciwutleniaczy. Dzięki temu silnie nawilża oraz zmiękcza skórę.

Jego właściwości łagodzące podrażnienia są korzystne dla osób, których skóra ma tendencję do egzemy, atopii oraz łuszczycy, ponadto wspomaga on gojenie się podrażnień i ranek. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, pomaga niwelować stany zapalne.

Olejek arganowy można z powodzeniem stosować samodzielnie, dodawać odrobinę do ulubionego kosmetyku w celu jego wzmocnienia lub stosować w formie skoncentrowanej w połączeniu z innymi silnie regenerującymi składnikami, np. w serum olejowym Vis Plantis.

Olej arganowy – do jakich włosów?

Olej arganowy jest doskonałym kosmetykiem do pielęgnacji włosów, zarówno jako składnik złożonych preparatów, jak i w ramach zabiegów olejowania włosów w domu. Szczególnie dobrze sprawdza się przy włosach suchych, zniszczonych i łamliwych, kręconych i puszących się, które mają tendencję do przesuszania, a także w przypadku skóry głowy ze skłonnością do łupieżu i świądu.

Olej arganowy możemy stosować w ramach ciepłych kompresów, w których podgrzewamy niewielką ilość oleju (ale nie do wysokiej temperatury, by nie poparzyć skóry głowy i by nie stracił swoich właściwości), następnie smarujemy nim skórę głowy oraz włosy, owijamy ręcznikiem na min. pół godziny, a następnie myjemy szamponem jak zwykle. Można go również stosować na wilgotne końcówki w ramach odżywki bez spłukiwania, a także do masażu skóry głowy.

Olej arganowy pod oczy

Olej arganowy jest lekki, dobrze tolerowany i niekomedogenny, dlatego można nim smarować skórę bezpośrednio. Olej arganowy wykazuje działanie przeciwutleniające, wygładzające i łagodzące opuchliznę. Można stosować zarówno preparaty z jego dodatkiem, jak i sam olejek. Wystarczy kroplę bardzo delikatnie wmasować w skórę pod oczami, uważając, by nie dostał się on do samych oczu. Uważajmy przy zakupie olejku, by był on pozbawiony dodatków, szczególnie barwniących i zapachowych, oraz by był tłoczony na zimno, nierafinowany, bo wtedy mamy pewność, że zachował on pełnię swoich właściwości.

Olej arganowy na zmarszczki i cellulit

Olej arganowy wspiera produkcję kolagenu oraz elastyny – białek strukturalnych skóry, których synteza naturalna z czasem w organizmie się zmniejsza. Dlatego często znajdujemy go w kosmetykach do skóry dojrzałej w parze z wyciągami i ekstraktami roślinnymi, takimi jak olejek do skóry dojrzałej z wyciągiem z granatu Weleda.

Olej arganowy na paznokcie

Olej z Argania spinosa świetnie nadaje się również do pielęgnacji paznokci. Pomaga wzmocnić kruche paznokcie, zmiękcza suche, wrastające skórki, ale przede wszystkim przeciwdziała stresowi oksydacyjnemu. Nakładamy grubą warstwę olejku na paznokcie i skórki, następnie nakładamy bawełniane, cienkie rękawiczki na min. godzinę. Zmywamy i aplikujemy krem do rąk. Taki zabieg można stosować co wieczór lub co kilka dni przy odświeżaniu manicure, w zależności od potrzeb. Przy zaobserwowaniu poprawy stany i wyglądu okolic paznokcia częstotliwość zabiegu można zmniejszyć.

Olej arganowy – zastosowanie w kosmetykach dla dzieci

Olej arganowy często znajdujemy w kosmetykach dla dzieci, a nawet dla niemowląt. Pomaga wzmocnić barierę hydrolipidową skóry dziecka, która nie jest jeszcze w pełni dojrzała, a także działa kojąco, ochronnie i wspomaga regenerację. Dzięki zawartości kwasu linolowego i witaminy E, zmniejsza przezskórną utratę wody, a także zwiększa poziom ochrony przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi. Olejek arganowy doskonale sprawdza się też w kosmetykach do kąpieli czy pod prysznic, np. trójaktywnym żelu do mycia Emolium, by już na etapie oczyszczania skóry wspomagać ją w utrzymaniu nawilżenia.

Olej arganowy znajdziemy ponadto w: