Sucha skóra po basenie i słonej wodzie – jak o nią dbać?

, , , , ,

sucha skóra po basenie

Pływanie należy do najzdrowszych aktywności fizycznych, jest odpowiednie dla osób w każdym wieku. Może ono jednak mieć niekorzystny wpływ na skórę, dlatego u osób regularnie pływających wymaga ona specjalnej pielęgnacji. Jak dbać o skórę, by była nawilżona, elastyczna i pełniła swoje funkcje nawet, jeśli często korzystamy z basenu lub kąpieli w naturalnych akwenach?

Swędzenie skóry po basenie – dlaczego występuje?

W wodzie basenowej znajdują się związki chloru, których zadaniem jest neutralizowanie najczęściej występujących w takich warunkach bakterii, wirusów i grzybów. Chlor ponadto ma zapobiegać rozwojowi pleśni, o którą nietrudno byłoby w tak wilgotnym środowisku. Na basenie stosuje się również ozon, który działa na nieco innej zasadzie (utleniając patogeny, wobec których chlor bywa nieskuteczny), choć ostateczny efekt jest taki sam – możemy bez strachu przed chorobami skóry (i nie tylko) korzystać z pływalni. Ponadto, niekiedy powierzchnie basenowe dezynfekuje się za pomocą promieniowania UV, ale nie jest to rozwiązanie częste.

farmaceutka w aptece

Polecane produkty

O ile nie mamy wątpliwości, że woda basenowa powinna być czysta i bezpieczna, dlatego akceptujemy fakt, że stosowane są środki zapobiegające rozwojowi patogenów, nie można zaprzeczyć, że przy mniej lub bardziej regularnym korzystaniu z pływalni, skóra wymaga nieco bardziej skoncentrowanej na nawilżaniu pielęgnacji. Woda chlorowana może bowiem prowadzić do uszkodzenia bariery hydrolipidowej. Usuwa on naturalnie produkowane przez skórę oleje, przez co staje się ona bardziej podatna na czynniki zewnętrzne. Wywołuje to uczucie ściągnięcia, przesuszenia oraz szorstkości. Podwyższone pH wody basenowej w interakcji z raczej kwaśnym pH skóry przyczynia się do dalszego przesuszenia, a to zwiększa ryzyko infekcji. Osoby z istniejącymi problemami skórnymi, takimi jak atopowe zapalenie czy dermatozy odczuwają te efekty jeszcze silniej.

Choroby skóry po basenie – jak często i które występują?

Teoretycznie, w związku z zastosowaniem chloru, ozonu i promieni UV do dezynfekcji wody, po interakcji z nią nie powinny występować choroby skóry. Jednakże taka woda mocno osłabia skórę, przez co jest ona bardziej podatna na różne stany chorobowe. Ponadto, nie wszystkie powierzchnie basenowe mają ciągły kontakt z chlorem, co oznacza, że na tych powierzchniach istnieje ryzyko złapania patogenów. Tak jest w przypadku np. grzybicy stóp. Ponadto można mieć do czynienia z zapaleniami mieszków włosowych, zaostrzaniem dermatoz (łuszczycy, AZS), i brodawkami wirusowymi. Wiele kobiet po wizytach na pływalni ma problem z infekcjami intymnymi.

choroby skóry po basenie

Pływanie w akwenach naturalnych a stan skóry

Osoby często pływające w naturalnych akwenach, szczególnie w sezonie wakacyjnym, również narażone są na niekorzystne działanie wody naturalnej wobec skóry. W morzach i oceanach mamy do czynienia z wysokim zasoleniem. Z jednej strony woda taka zawiera bardzo dużo minerałów, które mogą pozytywnie wpływać na stan skóry, z drugiej jednak sól może przyczyniać się do przesuszenia i podrażnień. Należy ponadto zwracać uwagę na informacje dostępne w tablicach informacyjnych dotyczących stopnia zanieczyszczenia wody morskiej patogenami, np. sinicami. W sytuacji, gdy ich obecność została określona na wysoki poziom, kąpiel jest wykluczona.

Woda słodka stojąca, jaką znajdujemy w jeziorach i stawach, jest cieplejsza niż morska, ma zdecydowanie niższe stężenie soli, a więc jest bardziej podatna na zakwity glonów oraz patogenów. Z jednej strony, po kąpieli w wodzie słodkiej stojącej skóra nie przesusza się w takim stopniu jak w basenie czy w morzu, z drugiej jednk występuje wyższe ryzyko zakażeń grzybiczych i bakteryjnych.

Woda w rzekach bywa czystsza niż w jeziorach, ponieważ nie stoi, mogą w niej jednak występować zanieczyszczenia ściekowe i przemysłowe. Kąpiel w rzekach może więc nieść ze sobą ryzyko częstszych zanieczyszczeń chemicznych niż patogennych. Niestety, nadal jesteśmy narażeni na zakażenia np. gronkowcem czy paciorkowcem w sytuacji, gdy kąpiemy się z otarciami czy ranami na skórze.

Kosmetyki dla pływaków i pływaczek

Dla osób regularnie pływających w basenach czy naturalnych akwenach kosmetyki mogą pełnić funkcję nie tylko pielęgnacyjną, ale również ochronną. Poprzez działanie wzmacniające wobec bariery hydrolipidowej, może stanowić dodatkowe wsparcie przed przesuszeniem i podrażnieniami.

Kosmetyki do mycia powinny zawierać delikatne surfaktanty (substancje oczyszczające), warto przy tym w miarę możliwości unikać SLS i SLES, które mogą przyczyniać się przesuszenia skóry.

Już na etapie oczyszczania po kąpieli w wodzie basenowej czy w naturalnych akwenach możemy zadbać o regenerację skóry. Olejek do mycia Bioderma Atoderm zawiera nawilżającą glicerynę oraz naturalne cukry oraz prebiotyki wzmacniające mikrobiom skóry. Znajdziemy w nim również antyoksydacyjną witaminę C w formie palmitynianu askorbylu, witaminę E, a także lecytynę i niacynamid. Jest to doskonały wybór dla osób pływających nie tylko w wieku dojrzałym, lecz również dla dzieci.

W preparatach dla osób regularnie pływających nie powinno zabraknąć lekkich emolientów. W pielęgnacji po oczyszczaniu sprawdzi się olej jojoba i skwalan, które swoją budową przypominają naturalnie produkowane przez skórę oleje. Olej z awokado zawiera witaminy rozpuszczalne w tłuszczach a olej ze słodkich migdałów jest dobrze tolerowany przez skórę wrażliwą.

kosmetyki dla pływaków

Jednym z najlepszych emolientów, o silnym działaniu regenerującym, jest masło shea (Butyrospermum Parkii Butter). Sprawdza się w przypadku osób w każdym wieku, znajdziemy go często w kosmetykach dla dzieci. Przyczynia się do odbudowy bariery ochronnej skóry, jest wręcz stworzony dla osób wymagających bardziej skoncentrowanej pielęgnacji. Poza witaminami A i E, zawiera kwas stearynowy i oleinowy, które zmiękczają skórę. Balsam La Roche-Posay zawiera nie tylko masło shea jako swój główny składnik, lecz również nawadniającą glicerynę i mannozę, kojący niacynamid i tokoferol, a także nawilżającą maltodekstrynę. Preparat nadaje się nawet dla niemowląt oraz osób ze skłonnością do podrażnień.

Składnikami, które doskonale odbudowują nawet najbardziej przesuszoną skórę są ceramidy. Są to cząsteczki, które już w skórze występują i odpowiadają za szczelność jej bariery ochronnej. Nawilżający krem do skóry suchej jest nie tylko w nie bogaty, ale również zawiera składniki aktywnie przyczyniające się do intensywnej regeneracji: kwas hialuronowy, cholesterol, trójglicerydy i witaminę E. Kosmetyk doskonale nadaje się dla wszystkich członków rodziny.

Kosmetyki dla osób z atopią

Atopia przejawia się przewlekłą suchością i nadwrażliwością w starciu z czynnikami zewnętrznymi. Dużo częściej i łatwiej ulega podrażnieniom. Atopowe zapalenie skóry to choroba autoimmunologiczna, która nie dyskryminuje ze względu na wiek: może dotknąć osoby bardzo młode (również bardzo małe dzieci) i starsze oraz współistnieć z alergią pokarmową.

Skóra atopowa charakteryzuje się uszkodzoną barierą ochronną nawet przed pływaniem, wysokim stopniem utraty wilgotności, a także skłonnością do silnego świądu i pieczenia. Osoby z atopią mogą zauważyć u siebie oznaki wznowienia stanu zapalnego jeszcze zanim zetkną się z wodą basenową. Tym bardziej nie mogą one więc zaniedbać pielęgnacji skóry i codziennie ją natłuszczać oraz nawilżać. Kosmetyki dla nich przeznaczone powinny być pozbawione sztucznych barwników, środków zapachowych oraz drażniących środków powierzchniowo czynnych. Wskazane są preparaty myjące na bazie olejków, takie jak nawilżający olejek do mycia Emolium Dermocare zawierający olej z orzechów makadamia, alantoinę, pantenol oraz glicerynę. Pozbawiony jest przy tym silniejszych substancji myjących, które mogą u osób z atopią wywołać podrażnienia.

U osób z silną atopią wskazane jest stosowanie preparatów okluzyjnych uniemożliwiających utratę wilgoci z naskórka. Dla osób z atopowym zapaleniem skóry dostępne są kosmetyki doskonale sprawdzające się po kontaktach ze środowiskiem chlorowanym lub ozonowanym – są one także odpowiednie dla dzieci. Krem do skóry bardzo suchej Oilatum zawiera masę emolientów, które ograniczają transdermalną utratę wody, regenerują film ochronny, a także koją i przywracają prawidłowe pH skóry.