kwas glikolowy

Kwas glikolowy – właściwości w kosmetyce

,

kwas glikolowy

Nieodzowny składnik kosmetyków o charakterze złuszczającym. Pielęgnuje i leczy niektóre skórne problemy. Ale jego działanie jest dużo bardziej złożone i wiele osób, gdy raz użyje kosmetyku z jego dodatkiem, już nie może się bez niego obejść. Kwas glikolowy – właściwości, pochodzenie i praktyczne wskazówki.

Kwas glikolowy w kosmetykach

Na opakowaniu ze składem INCI znajdziemy go pod nazwą „glycolic acid” i jest on z pewnością jednym z największych hitów kosmetycznych. Jego dodatek w odpowiednim stężeniu zapewnia dogłębne działanie w skórze. Wynika to z faktu, że ze wszystkich alfa-hydroksykwasów ma on najmniejszą masę cząsteczkową, przez co wnika głębiej niż inne tego typu składniki. I tam właśnie rozwija pełnię swoich właściwości.

farmaceutka w aptece

Kwas glikolowy – działanie

Kwas glikolowy rozbija wiązania strukturalne pomiędzy komórkami naskórka (w tym również martwymi) oraz głębszymi warstwami skóry. To właśnie to sprawia, że kwas glikolowy tak skutecznie złuszcza naskórek i powoduje efekt wygładzenia. Złuszczanie martwej warstwy rogowej pomaga również odkryć jaśniejszą warstwę skóry.

W głębszych warstwach kwas glikolowy wykonuje nie lada pracę. Może on stymulować fibroblasty – komórki w tkance łącznej, do syntezy kolagenu i szybszej regeneracji. To kolagen jest niezbędny do wypełniania zmarszczek i bruzd. Można więc powiedzieć, że kwas glikolowy jest składnikiem przeciwzmarszczkowym. Rozjaśnia również przebarwienia oraz plamy pigmentacyjne.

Kwas glikolowy stosowany może być w kosmetykach do całego ciała, nie tylko twarzy. Popularne stało się stosowanie kosmetyków do stóp z zawartością kwasu glikolowego. Na przykład skarpetki złuszczające skutecznie usuwają zrogowaciały naskórek w domowym zaciszu, a efekt jest podobny do pozabiegowego z salonu kosmetycznego. Wśród nowoczesnych kosmetyków znaleźć można produkty do codziennego oczyszczania, np. Linola mleczko do stóp, dzięki któremu ogranicza się potrzebę tarcia pięt pumeksem.

Kwas glikolowy – właściwości dla skóry trądzikowej

Osoby uskarżające się na skórę trądzikową lub łatwo zatykającą się korzystają z kosmetyków z kwasem glikolowym właśnie ze względu na jego właściwości oczyszczająco-złuszczające. Kwas nie dopuszcza do nadmiernego zatykania się porów skóry. Istotą jego działania jest również wspomaganie regeneracji naskórka i jego odnowy. Zwęża pory, dlatego hamuje ponowne ich blokowanie przez zanieczyszczenia z zewnątrz.

Ze względu na właściwości stymulujące regenerację, kwas glikolowy wzmacnia skórę, uelastycznia ją i wspomaga jej odbudowę. Ale to nie wszystko, bo w odpowiednim stężeniu działa również silnie nawilżająco. Jest to szczególnie istotne dla osób z trądzikiem, gdyż wiele innych środków na ten problem skórny działa wysuszająco.

Kwas glikolowy – przeciwwskazania

Jak każdy składnik kosmetyku, również kwas glikolowy nie dla wszystkich jest zalecany. W przypadku zabiegów w salonach kosmetycznych, doświadczony kosmetolog będzie w stanie określić, czy u klienta istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania kwasu glikolowego.

  • Z pewnością unikać go powinny kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ich układ hormonalny może sprawiać, że skóra zareaguje inaczej nawet na dobrze znane im kosmetyki z kwasem glikolowym.
  • Nie powinno się go również stosować w przypadku aktywnej opryszczki twarzy oraz w przypadku osób z reakcjami alergicznymi na kwasy.
  • U tych z nas, którzy mają skłonność do bliznowców kwas glikolowy może niestety wyrządzić więcej szkód niż przynieść korzyści.
  • W przypadku chorób autoimmunologicznych jak kolagenozy, kwas glikolowy nie jest zalecany.
  • Właściwości rozjaśniające kwasu powinny wziąć pod uwagę osoby z ciemniejszą karnacją.
  • Skóra podrażniona, przetarta czy z otwartymi rankami jest przeciwwskazaniem do stosowania zabiegów z kwasem glikolowym.

Kwas glikolowy – praktyczne wskazówki

Należy pamiętać o kilku istotnych aspektach w pielęgnacji po zabiegach z zastosowaniem kwasu glikolowego w salonie. Po zabiegu może na skórze pojawić się rumień, który znika w ciągu kilku dni.

Niedopuszczalne jest zdrapywanie złuszczającego się naskórka.

Kosmetolog poradzi swojej klientce, kiedy może zacząć ponownie nakładać makijaż.

Nie stosujemy w domu dodatkowych peelingów, za to oczyszczamy delikatnymi, neutralnymi dla skóry kosmetykami.

Po zabiegu należy stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym w celu ochrony skóry przed promieniowaniem. W innym wypadku musimy się liczyć z pojawieniem się nowych przebarwień i uszkodzenia nawet głębokich warstw skóry.