kwas azelainowy

Jak stosować kwas azelainowy? Czym jest AZA?

,

kwas azelainowy

W kosmetyce stosowany głównie w środkach na skórę trądzikową i z przebarwieniami. Kwas azelainowy jest pomocny w wielu problemach skórnych, a przy tym ma mniej przeciwwskazań do stosowania od innych kwasów. Jak stosować kwas azelainowy, na jakich partiach ciała i kto powinien go unikać?

Kwas azelainowy na twarz

W kosmetykach ten kwas dikarboksylowy działa przede wszystkim przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie (np. w Acne Derm). To jest szczególnie dobra informacja dla osób z cerą trądzikową oraz normalną ze skłonnościami do występowania niedoskonałości. Poprawia stan cery z trądzikiem różowatym. Hamuje aktywność bakterii chorobotwórczych mogących wywoływać stany zapalne. To, w połączeniu z działaniem regulującym sebum i złuszczającym sprawia, że kwas azelainowy jest kosmetykiem wręcz stworzonym dla cery wymagającej. Jest ogólnie lepiej tolerowany niż stosowany często w kosmetykach do cery trądzikowej nadtlenek benzoilu. W składzie INCI znaleźć go można jako azelaic acid lub AZA.

farmaceutka w aptece

Kwas azelainowy nie działa od razu, dlatego nie należy się poddawać, jeśli po kilku zastosowaniach nie widać wielkiej poprawy i redukcji plam pigmentacyjnych. Ponadto nie zaleca się palenia podczas stosowania profesjonalnej pielęgnacji – nikotyna i związki zawarte w papierosach odkładają się na skórze, potęgując stres oksydacyjny i niwelując efekty, które mogłyby przynieść kosmetyki z kwasem azelainowym.

Kwas azelainowy a słońce

AZA jest inhibitorem tyrozynazy – melanoenzymu glikoproteinowego odpowiadającego za pigmentację. Zapobiega powstawaniu plam po usunięciu zaskórników oraz innych niedoskonałości. W kosmetykach często łączony jest w kwasem glikolowym (np. Ducray Melanoscreen emulsja na przebarwienia), który rozjaśnia i pozwala AZA wniknąć głębiej w skórę.

Co istotne, kwas azelainowy może być stosowany przez cały rok. Nie działa fotouczulająco, więc nie ma ograniczeń pogodowych do jego stosowania. Wykazuje właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu zwalcza wolne rodniki powodujące starzenie się i niszczenie komórek skóry. Nie zapominajmy jednak o kremach z wysokim faktorem, ponieważ słońce samo w sobie może wywoływać plamy pigmentacyjne na skórze.

Kwas azelainowy – przeciwwskazania

Przede wszystkim osoby, które wykazują nadwrażliwość na ten składnik nie powinny stosować go w żadnym stężeniu. Ponadto, ze względu na działanie rozjaśniające przebarwienia, ludzie o ciemniejszej karnacji mogą zauważyć zmiany w kolorycie swojej skóry.

W badaniach na zwierzętach nie wykazano działania toksycznego kwasu azelainowego na skórę kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Jednakże zastosowanie ich w tym stanie mimo wszystko powinno być skonsultowane z dermatologiem lub doświadczonym kosmetologiem.

Osoby o wyjątkowo delikatnej i wrażliwej skórze przede wszystkim powinny wykonać test tolerancji na kwas azelainowy zanim zainwestują w profesjonalną pielęgnację. W innym wypadku mogą osiągnąć cel odwrotny od zamierzonego: wystąpią u nich plamy, a skóra będzie swędzieć i piec.

Jak stosować kwas azelainowy?

Sam AZA nie działa komedogennie. Wręcz przeciwnie, oczyszcza pory i złuszcza martwy naskórek, jednak niektóre dodatki do kosmetyków niestety mogą wykazywać takie właściwości. Dlatego przy wyborze produktów do pielęgnacji skóry należy postawić na takie, które uzupełniać będą działanie kwasu azelainowego, a nie mu przeciwdziałać.

Kwas azelainowy jest częstym składnikiem kosmetyków z praktycznie każdej półki cenowej. Można go jednak również kupić samodzielnie i stosować po rozcieńczeniu z innymi składnikami kosmetycznymi albo dodawać do swoich ulubionych kremów.

AZA można również dodawać do szamponów, których zadaniem jest regulowanie łoju wydzielanego przez skórę głowy. W ten sposób potęguje się jego działanie.

Nie zaleca się samodzielnego łączenia kwasu azelainowego z kwasami alfa-hydroksylowymi (AHA) i beta-hydroksykwasami (BHA), ponieważ niektóre z nich działają nieco wysuszająco.