panthenol w kosmetykach

Panthenol w kosmetykach i medycynie

,

panthenol inci

Panthenol – INCI

Humektant, stosowany w kosmetykach oraz innych wyrobach jako składnik bazowy i aktywny.

Ma pochodzenie syntetyczne lub naturalne – roślinne czy zwierzęce. Na to powinny zwrócić uwagę wegetarianie i weganie.

farmaceutka w aptece

Niekomedogenny, niealergizujący, bezpieczny dla kobiet w ciąży. Nie ma ograniczeń dotyczących stosowania: spotkamy go w produktach dla dorosłych, dla kobiet ciężarnych i dla dzieci, nawet bardzo młodych.

W składzie INCI znaleźć go można jako Panthenol, Dexpantenol, Panthotenol, D-panthenol.

Panthenol – działanie kosmetyczne

Jako składnik aktywny, jest to substancja silnie nawilżająca, hydrofilowa. Wiąże cząsteczki wody. Ze względu na swoje działanie wywołuje nie tylko efekt nawilżenia, ale również łagodzenia i wspomagania regeneracji. Dzięki temu ma bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w kosmetykach, ale i lekach oraz wyrobach medycznych.

Doskonale sprawdza się w kosmetykach do włosów, ponieważ ma drobne cząsteczki, które łatwo wnikają do wnętrza włosa. Nawilża go, nadaje mu blask i ułatwia rozczesywanie.

Pantenol w kosmetykach dobrze wchłania się w skórę, dzięki temu nie potrzebuje innych składników jako promotorów przejścia. Pozwala to znaleźć produkty z niewielką liczbą składników o maksymalnie nawilżającym i regenerującym działaniu. Jest jednym z najpopularniejszych produktów stosowanym na oparzenia słoneczne, od lat stosowanym w formie pianki.

Jako składnik bazowy, zapobiega wysuszaniu produktu przy ujściu produktu z opakowania, np. tuby.

Panthenol – właściwości w medycynie

Pantenol otrzymuje się z kwasu pantotenowego, czyli witaminy B5. Promuje aktywizację fibroblastów, komórek najliczniej występujących w tkance łącznej, dzięki czemu znajduje zastosowanie w wyrobach medycznych i lekach na regenerację naskórka. Łagodzi stany zapalne w chorobach skórnych, zaczerwienienia, wspomaga gojenie przy skaleczeniach i owrzodzeniach.

W produktach do nosa często występuje z kwasem hialuronowym – nawilża wtedy śluzówkę, dzięki czemu nie produkuje ona nadmiernej ilości wydzieliny. Zapobiega również trudno gojącym się podrażnieniom w przegrodach nosowych.

Podobne działanie wykazuje w produktach do gardła. Dzięki łagodzeniu podrażnień i nawilżeniu błony śluzowej gardła i krtani, umożliwia łatwiejsze wykrztuszenie wydzieliny.

Panthenol – zastosowanie w kosmetykach dla dzieci

Przy wyborze kosmetyków dla dzieci, szczególnie małych, rodzice najczęściej kierują się przede wszystkim składem. W szczególności zasada ta ma zastosowanie w przypadku kremów pod pieluchę na co dzień. Panthenol jest bardzo częstym składnikiem kremów ochronnych i barierowych, zapewniających nawilżenie i łagodzenie lekkich stanów zapalnych. Jest bezpieczny do stosowania nawet u noworodków.

Panthenol stosuje się również jako jeden z głównych składników do kąpieli oraz smarowania skóry u dzieci.

Panthenol znajdziemy między innymi w takich produktach, jak: