Ketamina – działanie przeciwdepresyjne
Kto może cierpieć na depresję?
Tak naprawdę na depresję może zachorować każdy. Niezależnie od statusu społecznego, sposobu wychowania czy poziomu wykształcenia bądź wykonywanego zawodu – depresja może doprowadzić do ruiny nawet najbardziej pozornie szczęśliwą i dobrze funkcjonującą osobę.
Do wystąpienia depresji przyczyniać się może szereg czynników, jest to schorzenie niezwykle złożone. To, że któryś z nich, lub kilka, występuje u jednostki nie determinuje wystąpienia depresji na jakimkolwiek etapie życia, lub ich brak nie daje pewności, że nie ona nie zachoruje. Utrudnienie stanowić może również leczenie, które bywa nieskuteczne u wielu osób, co wywołuje potrzebę poszukiwania innowacyjnych rozwiązań.
Do czynników ryzyka występowania depresji należeć mogą:
- Czynniki biologiczne: zaburzenia genetyczne i historia depresji w rodzinie, zaburzenia równowagi neuroprzekaźników (serotoniny i dopaminy) oraz zaburzenia równowagi hormonalnej (dojrzewanie, połóg).
- Czynniki psychologiczne: niektóre cechy osobowości (np. niska samoocena, tendencja do nadmiernego zamartwiania się), historia doznawania przemocy (seksualnej, psychicznej i fizycznej), przewlekły stres, trauma lub żałoba.
- Czynniki środowiskowe: środowisko, w którym się dorastało, izolacja społeczna i brak wsparcia we wspólnocie, czy poważne zmiany zachodzące w życiu (najczęściej mające negatywne konsekwencje).
- Czynniki medyczne: choroby przewlekłe, przewlekły ból, niepełnosprawność, przyjmowanie niektórych leków (np. niektórych leków na migrenę).
- Nadużywanie niektórych substancji, w tym narkotyków i alkoholu.
Ketamina na depresję – kiedy jest zalecana?
Ketaminę klasyfikuje się jako lek znieczulający dysocjacyjny, który działa poprzez blokowanie receptorów N-metylo-D-asparaginianu (NMDA) w mózgu. Znana była jako lek znieczulający już w latach 60. dwudziestego wieku z uwagi na działanie relaksujące i niwelujące ból przy jednoczesnym nie blokowaniu czynności oddechowej. Nie zwiotcza mięśni. Jako lek znieczulający zalecana była osobom z bólem ostrym, jak i przewlekłym, np. w bólu nowotworowym.
Z uwagi na efekt wywoływania swoistego transu zaczęto ją przepisywać osobom z lekooporną depresją. Podaje się ją w formie zastrzyków w kontrolowanych warunkach medycznych, tj. przez osobę do tego wyszkoloną w ośrodku zdrowia, np. w szpitalu lub przychodni.
Ketamina w leczeniu depresji – jakie przynosi efekty?
Co oznacza, że depresja jest lekooporna? Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy terapia przynajmniej dwoma standardowymi lekami nie przynosi pożądanych efektów, a więc poprawy zdrowia. Obydwa te leki muszą co do zasady wykazywać odmienne mechanizmy działania. U większości chorych na depresję, leczenie lekami pierwszego rzutu i psychoterapią jest skuteczne – ważna jest jednak właściwa diagnoza i czas poświęcony na dobranie właściwej farmakoterapii. W lekach przeciwdepresyjnych kluczową rolę odgrywa bowiem cierpliwość – jeśli pacjent nie stanowi zagrożenia dla siebie i innych, można u niego wypróbować najpierw jeden lek, obserwować reakcję, która powinna pojawić się po 2-3 tygodniach, natomiast pełne spektrum działania zwykle pojawia się po ok. 2 miesiącach stosowania. Jeśli nie sprawdzi się lek pierwszego rzutu, zaleca się inny. Pacjentów, którzy wymagają natychmiastowej pomocy zabezpiecza się w inny sposób, np. zalecając pobyt w szpitalu.
U pacjentów z lekooporną depresją ketamina wykazuje obiecujące efekty. Jej mechanizm działania można wyjaśnić kilkoma czynnikami. Po pierwsze ketamina jest antagonistą N-metylo-D-asparaginianu, to znaczy prowadzi do wzrostu poziomu glutaminiamu w mózgu. Glutaminian zaś jest jednym z głównych neuroprzekaźników, które biorą udział w plastyczności synaptycznej i komunikacji neuronalnej. Dzięki tym procesom mózg lepiej się adaptuje i reorganizuje połączenia neuronalne.
Ponadto, dzięki podaniu ketaminy wzrasta ilość neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego, który jest kluczowy w przeżyciu, wzroście i różnicowaniu neuronów. Wzrost jego poziomu związany jest z działaniem przeciwdepresyjnym.
Ile kosztuje terapia ketaminą?
Obecnie na rynku zdrowia znajdziemy dwa rodzaje ketaminy stosowanej na depresję: esketaminę w sprayu oraz ketaminę we wlewie. Wysoka cena esketaminy w aerozolu, która również podawana jest wyłącznie w ośrodkach zdrowia, sprawia, że pula pacjentów, którzy mogli pozwolić sobie na jej stosowanie była do niedawna dość wąska, pomimo jej udowodnionej skuteczności. Szczęśliwie, w lipcu 2023 wydano oświadczenie, że z wrześniem tego samego roku wejść w życie miał refundowany program lekowy, trwający dwa lata. To z pewnością otworzyło wielu osobom drogę do skutecznego leczenia nie tylko objawów, ale i przyczyn depresji. A jak jest z ketaminą we wlewie?
Ketamina, póki co, nie jest niestety refundowana. W niektórych ośrodkach zdrowia można wykupić pakiety wlewów, które połączone są z sesjami integracji psychodelicznej. Sesje te są wymagane, ponieważ ketamina sama w sobie może wywoływać skutki uboczne w postaci halucynacji, zaburzeń świadomości czy głębokiego rozkojarzenia. Ketamina to psychodelik i podanie go wymaga późniejszej obserwacji medycznej. Integracja tych doświadczeń pomaga wrócić do swojego normalnego funkcjonowania po podaniu leku. Warto przy tym dodać, że wspomniane skutki uboczne są również jednym z powodów, dla których lek podawany jest przez profesjonalistę.
Jedna dawka leku razem z sesją integracyjną kosztować może ponad tysiąc złotych. Do tego należy doliczyć wizytę kwalifikacyjną do podania leku, która kosztuje minimum kilkaset złotych.
Ketamina – przeciwwskazania do stosowania
Jednym z głównych przeciwwskazań do stosowania ketaminy, nie tylko w depresji, ale ogólnie, jest nadciśnienie tętnicze u pacjenta, u którego wzrost ciśnienia mógłby stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Oczywiście nie podaje się tego leku pacjentom uczulonym na którąkolwiek substancję preparatu. Osoby cierpiące na choroby mięśnia sercowego, w tym chorobę wieńcową, czy też mające incydenty naczyniowe, w tym mózgowe w swojej historii medycznej, a także cierpiących na niektóre zaburzenia psychiczne, w tym schizofrenię. Przed zaordynowaniem kuracji przeprowadzany jest dokładny wywiad, który ma na celu ewentualne wychwycenie innych przeciwwskazań.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.