Poród francuski – czym jest najnowszy trend w opiece perinatalnej?
FAUCS – cięcie cesarskie metodą brzuszną
Obecnie uważa się, że cięcie cesarskie powinno być wykonywane wyłącznie ze wskazań medycznych, które odnoszą się do mamy, dziecka lub obojga. Może być zlecone w trybie nagłym lub planowym, gdy ciężarna cierpi na schorzenia stanowiące zbyt duże ryzyko dla podjęcia przez nią prób porodu siłami natury. Do najczęściej zgłaszanych należą wskazania kardiologiczne, ortopedyczne, okulistyczne, neurologiczne i psychiatryczne, takie jak tokofobia.
Nie ma również wątpliwości co do tego, że w porównaniu z porodem naturalnym, cięcie cesarskie może wiązać się dla mamy z większymi komplikacjami niż poród naturalny, ponieważ wiąże się z silnym bólem pooperacyjnym, trudnościami w poruszaniu się, a często również uniemożliwia swobodne zajmowanie się noworodkiem.
Wynalezienie techniki porodu francuskiego wynikło z potrzeby poprawy rokowań mam i dzieci w przypadku cięć cesarskich, których liczba w ostatnich dwóch dekadach drastycznie wzrosła na świecie. Jest pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy rosnącą liczbą zabiegów u pań, które nie mogą rodzić naturalnie, a chciałyby czynnie uczestniczyć w narodzinach swojego dziecka, a paniami wybierającymi zabieg jako opcję bez wskazań medycznych.
Na czym polega poród francuski
W pierwszym etapie nacina się skórę, następnie wykonuje się rozdzielenie mięśni prostych brzucha, ale nie poziomo, jak w tradycyjnym cięciu, a zgodnie z kierunkiem włókien mięśniowych. Nie wykonuje się nacięć otrzewnej, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko uszkodzenia organów jamy brzusznej i utraty zbyt dużej ilości krwi. Następnie dochodzi do cięcia macicy, ale znacznie mniejszego niż w przypadku znanego nam już dobrze CC. Mama otrzymuje ustnik, dzięki któremu wytwarza podciśnienie i wypycha malucha tak, jakby robiła to przy porodzie naturalnym. Jest cały czas świadoma i współpracuje z lekarzami oraz położnymi.
Poród francuski, nazywany również brzusznym, trwa dłużej niż cięcie cesarskie, ponieważ w tym drugim maluch jest wyciągany z brzucha bez zwłoki. Tutaj, o ile nie ma przeciwwskazań, a zabieg przebiega zgodnie z oczekiwaniami, nie trzeba się aż tak spieszyć. Dopóki mama i dziecko czują się dobrze, może ona dziecko wypychać.
Znieczulenie wykorzystywane do FAUCS jest krótkotrwałe (zewnątrzoponowe), obejmuje ciało mamy od pępka do stóp. Dzięki krótkiemu działaniu, rodząca może szybciej wstać i dochodzi do siebie. Z ośrodków, w których ten zabieg jest wykonywany, oboje z maluchem są również prędzej wypisywani – nawet po dwóch dniach, chociaż w krajach, gdzie poród francuski pojawił się wcześniej, możliwe jest wyjście do domu nawet po jednym dniu lub dwunastu godzinach.
Poród francuski – gdzie można się na niego zapisać?
W Polsce jest wciąż niewiele ośrodków, które takie zabiegi wykonują. Co ważne, są to szpitale publiczne, m.in. w Opolu, Kielcach czy w Olsztynie. Do wykonywania go należy się dogłębnie przygotować, dlatego szpital przed wprowadzeniem tej opcji do swojej oferty musi zapewnić możliwości odpowiedniego szkolenia swojemu personelowi.
FAUCS – kto może w ten sposób rodzić?
Nie każda przyszła mama póki co może w taki sposób rodzić. Wynika to częściowo z faktu, że metoda jest stosunkowo nowa. Panie, które mogą rodzić naturalnie nie muszą być kwalifikowane do tego zabiegu. Kobiety, u których w trakcie porodu naturalnego dochodzi do nagłej konieczności przeprowadzenia cięcia, są najczęściej kwalifikowane do tradycyjnego CC z uwagi na zagrożenie zdrowia i życia pacjentki oraz dziecka. Póki co więc poddać się mu mogą panie, które planowo miałyby mieć wykonane cięcie z powodów zdrowotnych, ale wytwarzanie u niej warunków przypominających parcie nie będzie zagrażało jej stanowi.
Zalety FAUCS
Z uwagi na mniejszą liczbę nacięć oraz ich mniej inwazyjny charakter, mamy, które poddały się FAUCS w mniejszym stopniu odczuwają ból, szybciej wstają z łóżka i odczuwają większy komfort fizyczny, zajmując się swoim dzieckiem w porównaniu z cięciem cesarskim. W trakcie samego zabiegu przyszła mama ma większe poczucie sprawczości, ponieważ czynnie współpracuje z operatorem. Jako że warunki porodu mają maksymalnie przypominać te naturalne, chociaż w chirurgicznych warunkach, może on również zmniejszyć ryzyko wystąpienia długoterminowych komplikacji zdrowotnych u mamy i dziecka: wystąpienia chorób autoimmunologicznych u maluszka oraz liczy zrostów oraz ilości rehabilitacji u mamy.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.