Zaparcia u dzieci – z czego wynikają i jak je leczyć?

, , , ,

zaparcia u dzieci

Zaparcia u dzieci mogą być wyjątkowo uciążliwe – w zależności do wieku często nie wiemy, co maluchom tak naprawdę dolega i jak im pomóc. Warto jednak wiedzieć, że w większości przypadków nie przechodzą one samodzielnie i trzeba maluchom pomóc. Co trzeba wiedzieć o zaparciach u dzieci?

Czym są zaparcia?

Zaparcia to odczuwalne trudności w wypróżnianiu bądź zbyt rzadkie wypróżnianie. Objawia się twardym, mocno zbitym stolcem, którego oddawanie jest niekiedy bardzo bolesne, wymaga zwiększonego parcia, niekiedy z obecnością krwi. Zaparciom często towarzyszą wzdęcia, twardy brzuch, skurcze mięśni, uczucie nacisku na odbytnicę. W sytuacji, gdy dziecko się wypróżnia, może mieć wrażenie, że nie zrobiło tego całkowicie. O występowaniu zaparć świadczy częstotliwość niższa niż 3 stolce na tydzień wraz z towarzyszącymi objawami.

farmaceutka w aptece

Zaparcia czynnościowe u dziecka

Nie wynikają z żadnej choroby jako takiej, a raczej z czynników środowiskowych, jak niedostateczne nawodnienie, dieta uboga w błonnik lub stres. Objawiają się przede wszystkim silnym bólem przy oddawaniu stolca, a on sam jest twardy i mocno zbity.

Zaparcia nawykowe

Mamy z nimi do czynienia, gdy dziecko regularnie i świadomie wstrzymuje oddawanie stolca, przez co wytwarza się nawyk. Dziecko unika sytuacji, w której powinno dojść do wypróżnienia, może to być np. unikanie nocnika i oddawanie stolca wyłącznie do pieluchy.

Przewlekłe zaparcia u dzieci

O przewlekłych zaparciach mówimy, gdy zaburzenia wypróżniania utrzymują się dłużej niż 2 miesiące, a także jest to problem powtarzający się, tj. dziecko odczuwa bolesność i trudność z oddawaniem stolca minimum raz w tygodniu. Przy przewlekłych zaparciach często może pojawiać się krew z odbytu wynikająca z podrażnienia śluzówki dolnego odcinka układu wydalniczego. Przewlekłe zaparcia objawiają się ponadto dużą objętością stolca i jego bardzo twardą konsystencją, a niekiedy mimowolnym popuszczaniem niewielkich ilości w bieliznę/pieluchę.

Polecane produkty

Zaparcia u dziecka – przyczyny

Najczęstszymi przyczynami zaparć u dzieci są te wynikające z nieodpowiedniej diety. Chodzi przede wszystkim o zbyt małą ilość błonnika oraz niedostateczne nawodnienie. Jadłospis obfitujący w dużą ilość wysoko przetworzonej żywności również może przełożyć się na częstsze problemy z wypróżnianiem, ponieważ jedzenie tego typu pozbawione jest w większości wartości odżywczych. Sposób, w jaki dziecko spędza wolny czas również nie jest bez znaczenia – mało ruchu i siedzący tryb życia spowalniają perystaltykę jelit.

Zaparcia mogą się również pojawiać u dziecka z przyczyn psychologicznych – dzieci dużo silniej przeżywają wiele codziennych sytuacji i niepowodzeń, intensywnie się też rozwijają i niekiedy mają trudność ze skonsolidowaniem wszystkich nowych doświadczeń. To może przekładać się na zwiększony poziom stresu lub wręcz lęku, nad którym trzeba pracować bez karania i nadmiernej presji. Pod tym względem na wystąpienie zaparć może mieć też wpływ zmiana otoczenia lub zbyt wcześnie przeprowadzony proces odpieluchowania.

Zaparcia mogą też występować w przebiegu chorób przewlekłych, a także w rezultacie przyjmowania leków. W takiej sytuacji kwestię przyjmowania i dawkowania poszczególnych środków należy omówić z lekarzem.

Domowe sposoby na zaparcia u dziecka

Do domowych sposobów na walkę z zaparciami należy przede wszystkim podawanie odpowiednich produktów spożywczych. Chodzi głównie o zwiększenie udziału błonnika w diecie, o ile u dziecka nie występują do tego przeciwwskazania. Zwiększamy więc ilość spożywanych warzyw i owoców, w tym owoców typowo zjadanych ze skórką: jabłek, gruszek, a także śliwek. Należy również podawać odpowiednią dla dziecka ilość wody.

domowe sposoby na zaparcia u dzieci

Na występowanie zaparć może wpływać także nieregularny tryb dnia pod względem pory posiłków. Dzieci powinny spożywać swoje posiłki o mniej więcej tych samych porach dnia. Warto również zachęcać dziecko do korzystania z toalety po nocnym odpoczynku, nawet jeśli początkowo nie będzie to przynosić efektów.

W ciągu dnia dziecka powinien znaleźć się czas na zabawy na świeżym powietrzu i ruch. Wspierają one perystaltykę i pobudzają jelita do pracy. Maluszkowi pomóc mogą ciepłe kompresy na brzuch (musimy jednak bardzo uważać z temperaturą, by nie doszło do poparzenia) lub masaż brzuszka.

Rumianek na zaparcia u dzieci

Rumianek nie ma klinicznie potwierdzonego działania przeciwzaparciowego, jednak może on rozluźniać napięte mięśnie układu pokarmowego, w tym dolnego odcinka. Może zatem być stosowany po konsultacji lekarskiej jako wspomaganie, ale to lekarz powinien ocenić, jak długo taką metodę można stosować i od jakiego wieku.

Dieta na zaparcia u dzieci

Poza warzywami i owocami w maksymalnie nieprzetworzonej formie warto zadbać o odpowiednią ilość pełnoziarnistego pieczywa i zbóż, np. płatków owsianych. W wypróżnianiu mogą pomóc produkty naturalnie bogate w probiotyki, takie jak sfermentowany nabiał (kefir, jogurt, maślanka – jeśli nie ma przeciwwskazań), a także sok z ogórków lub kapusty kiszonej, w niewielkiej ilości.

Ograniczyć należy białe zboża, również ryż, który działa zapierająco (z tego powodu jest zalecany w biegunkach), a także w dużej ilości słodyczy i niefermentowanych produktów mlecznych. Dzieciom za zaparcia nie należy podawać świeżego, niepasteryzowanego mleka, ponieważ może ono dla niedojrzałego ukłądu pokarmowego źródłem zatrucia pokarmowego.

Leki na zaparcia u dzieci

Większość produktów wspomagających w zaparciach jest dostępna bez recepty i nie wszystkie mają status leku. Pomóc mogą preparaty z laktulozą, która w łagodny sposób działa przeczyszczająco, jednocześnie nie uzależniając układ pokarmowego. Nie wchłania się z jelita cienkiego, a w jelicie grubym jest fermentowana przez mikrobiom. Laktuloza zwiększa wchłanianie wody z jelita do stolca, rozmiękczając go i zwiększając jego objętość. Nie nadaje się do zastosowania w danej chwili, bo zaczyna w pełni działać po 1-2 dniach, jest więc bardziej zalecana jako element dłuższego procesu leczenia.

Popularnym i skutecznym rozwiązaniem są również makrogole. W jelicie grubym działają w podobny sposób do laktulozy – poprzez zwiększanie objętości stolca i rozmiękczanie go. Są dostępne w formie gotowego roztworu do spożycia z wodą lub sokiem (jak Dulcosoft) bądź jako saszetki do rozpuszczenia (np. Dicopeg). Podobnie jak laktuloza, raczej zalecana jest jako element dłuższego procesu leczenia.

leki na zaparcia u dzieci

Należy pamiętać, że lekarz może zalecić, by stosowanie tych środków trwało dłużej niż czas określony w ulotce – wtedy obowiązuje nas zalecenie specjalisty.

Na sytuacje awaryjne, w których dziecko ma problem z wypróżnieniem nadają się czopki glicerolowe. Nadają się do stosowania doraźnego – nie długotrwałego. Czopki mają działanie lekko drażniące na ścianki odbytnicy, dzięki czemu się one rozszerzają. Ponadto, wykazują działanie osmotyczne, dzięki czemu stolec staje się miększy. Jest to odpowiednie rozwiązanie u małych dzieci, które mają kryzys w wypróżnianiu, u dzieci przebywających w szpitalu, gdzie z uwagi na przeprowadzane zabiegi i stres może dojść do zatrzymania stolca (po konsultacji z lekarzem w placówce) i krótkotrwałe. Czopki nie leczą przyczyny zaparć, więc jeśli wymagają one dłuższej terapii – mogą się nie nadawać. Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na zalecenia wiekowe – nie wszystkie typy czopków bowiem nadają się dla dzieci.

Probiotyk na zaparcia u dzieci – czy pomoże?

Niektóre szczepy bakterii probiotycznych mogą korzystnie wpływać na proces wypróżnień u dzieci, jednak ten efekt nie jest ani natychmiastowy, ani pewny u wszystkich. Nie zastępują leków i wyrobów medycznych o działaniu przeczyszczającym, jednak mogą uzupełniać mikroflorę jelitową, wspomagając tym samym pracę jelit, a także pomagać w łagodzeniu niektórych, związanych z zaparciami objawów dyskomfortu, przede wszystkim wzdęć.

Jeżeli zaparcia współwystępują z dysbiozą jęlitową (zaburzeniem mikrobiomu jelitowego), probiotyki zawierające bakterie fermentujące mogą być bardzo pomocne w ich leczeniu. Do takich szczepów należą m.in. Lactobacillus reuteri, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus rhamnosus. Probiotyki mogą stanowić dodatkowe wsparcie w walce z zaparciami.

Zaparcia u dziecka karmionego piersią i mlekiem modyfikowanym

U najmłodszych dzieci zaparcia są dość częstą dolegliwością, również u tych karmionych w sposób naturalny. Wynika to z ich bardzo niedojrzałego układu trawiennego, który dopiero przyzwyczaja się do nowych smaków, konsystencji oraz sposobu żywienia. Mogą występować zarówno u noworodków, jak i u maluchów, które mają już rozszerzaną dietę. W przypadku najmłodszych, każda sytuacja, w której pojawiają się niepokojące objawy i dyskomfort dziecka należy omówić z lekarzem i nie podawać samodzielnie leków ani wyrobów medycznych bądź herbatek, które mogą de facto zaszkodzić. Doraźnie można próbować masaży brzuszka, poruszania dolnymi kończynami, pomóc może również noszenie w chuście z przodu ze względu na ruchy masujące. Taka bliskość wspomaga również uzyskanie przez dziecko stanu relaksacji z powodu bliskości rodzica, może więc je dodatkowo uspokoić.