Cera wrażliwa: jak o nią dbać w zimie?
Cera normalna, tłusta, a może sucha? W zimie, kiedy za oknem szaleje wiatr i mróz, a w pomieszczeniach włączamy ogrzewanie, każdy rodzaj skóry może stać się wrażliwy. Zmiany temperatury, mróz i wiatr z pewnością jej nie sprzyjają. Jakie cechy przejawia cera wrażliwa w zimie i jak można jej pomóc przetrwać do wiosny?
Przyczyny nadwrażliwości cery w zimie
Skrajne warunki atmosferyczne mogą powodować odwodnienie cery. To jest podstawowa przyczyna stanu, w którym wiele kobiet znajduje swoją skórę zimową porą. W efekcie może się ona łuszczyć, swędzieć, stać się zaczerwieniona i podrażniona. Objawy te mogą przybrać postać od lekkiej, przez umiarkowaną do silnej, a w skrajnych przypadkach, powodować duży dyskomfort. Może się wtedy okazać, że stosowanie ulubionych kosmetyków do cery wrażliwej będzie niewystarczające. Jak sobie pomóc w takiej sytuacji?
Odpowiednia dieta i nawyki, a cera wrażliwa
Nawilżenie skóry to nie tylko proces, który zachodzi od zewnątrz poprzez kosmetyki. To również nawilżenie, które zapewniamy jej od środka poprzez dietę i higieniczny styl życia. Spożywanie dużej ilości wody to podstawa nawodnienia nie tylko organizmu, ale również cery. Istotna jest również dieta bogata w witaminy oraz inne składniki odżywcze, ograniczenie szkodliwych nawyków, np. palenia papierosów, a także dokładny demakijaż skóry twarzy i dekoltu każdego dnia. Pomoże również odpowiednia higiena akcesoriów do makijażu, tj. ich częste mycie. Suchy pędzel do twarzy z pozostałościami kosmetyków kolorowych z poprzednich aplikacji dodatkowo podrażnia skórę.
Pielęgnacja cery wrażliwej
W zimie i wczesną wiosną nawilżająca pielęgnacja cery wrażliwej nie wystarczy. Warto natomiast zaopatrzyć się w kosmetyki odżywcze, które nie tylko spowalniają proces odwadniania, ale też tworzą ochronny film na powierzchni skóry. Naturalne olejki w serum i kremach do cery wrażliwej działają dogłębnie i wspomagają procesy ochronne skóry. Witaminy i minerały dodatkowo uzupełniają braki w ścięgnach skóry, czym przyczyniają się do spowolnienia procesu starzenia.
Pozornie może się wydawać, że uszkodzenia słoneczne skóry nie grożą nam w zimie. Nic bardziej mylnego! Słońce nie wybiera sobie pory roku i operuje na takich samych zasadach. Promienie słoneczne dodatkowo mogą powodować uszkodzenia na powierzchni skóry wrażliwej, dlatego odżywcze kosmetyki z filtrem SPF należy mieć w kosmetyczce również zimą.
Peeling jest doskonałym sposobem na pozbycie się przestarzałych komórek skóry, jednak w zimie nie należy z nim przesadzać. Uważnie obserwuj, co mówi skóra po każdym takim zabiegu i w razie czego zaprzestań go na tydzień-dwa. Jeśli cera wrażliwa jest nad wyraz odwodniona i uszkodzona, peeling może jej tylko zaszkodzić. Być może rozwiązaniem będzie wtedy wybranie peelingu enzymatycznego lub wizyta u kosmetologa w celu dobrania innego sposobu głębokiego oczyszczania, np. maseczka.
Pielęgnacja skóry wrażliwej może okazać się wyjątkowo kłopotliwa w podróży. Bardzo wygodne chusteczki oczyszczające mogą niestety dodatkowo podrażnić skórę, gdyż wymagają dość intensywnego pocierania. Lepiej postawić na odżywcze kosmetyki, które czyszcząc, uzupełniają naturalny płaszcz lipidowy skóry. Aby zminimalizować ilość preparatu w walizce, można go przelać do mniejszej, podróżnej buteleczki.
Pielęgnacja skóry wrażliwej na ciele
Pomimo dodatkowych warstw ubrań, skóra całego ciała może niestety odchorować zimę i niekorzystne warunki atmosferyczne. Przesuszona i łuszcząca się daje o sobie znać na przykład po depilacji lub po całym dniu spędzonym w grubym ubraniu. O skórze całego ciała nie należy w żadnym wypadku zapominać, a zainwestować w dobrej jakości kosmetyki odżywcze. Skóra na wargach, niezwykle cienka i delikatna, ma częstą skłonność do pękania na mrozie, dlatego olejkowe pomadki ochronne to absolutny must-have w torebce. Nada się ona również dla dzieci, które nie mają skłonności do dbania o samych siebie.
• kosmetyki do skóry wrażliwej • cera wrażliwa kosmetyki • kremy na zimę • eubos krem do cery wrażliwej • krem dla skóry wrażliwej
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.