Jak dbać o włosy latem – aby pozostały w dobrej kondycji?
Jaki jest wpływ UV na włosy?
Nadmierna ekspozycja włosów na działanie promieni słonecznych może negatywnie wpłynąć na ich kondycję poprzez:
- uszkodzenie struktury — promieniowanie UVB odpowiada za utratę białek, które stanowią budulec włosa, przez co pasma stają się bardziej łamliwe i podatne na uszkodzenia
- wypłowienie koloru – im więcej melaniny znajduje się we włosach, tym są one mniej podatne na utratę białka i wody podczas ekspozycji na słońce. Najwięcej melaniny jest w naturalnie ciemnych i czarnych puklach. W konsekwencji czego, posiadaczki jasnych włosów są bardziej narażone na ich blaknięcie przez kontakt ze słońcem
- przesuszenie – włosy niezabezpieczone przed słońcem mogą utracić swoją naturalną wilgotność i stać się szorstkie oraz matowe
- osłabienie cebulek – znaczące natężenie promieni słonecznych może osłabić kondycję skóry głowy, a w konsekwencji również cebulek włosów, które mogą wypaść i spowodować przerzedzenie naszej fryzury.
Pielęgnacja włosów latem
Latem nasze włosy są narażone na większą ilość zagrożeń niż w ciągu pozostałej części roku. Ich dobra kondycja w dużej mierze zależy od świadomej pielęgnacji i ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Poniżej zebraliśmy najczęstsze powody, przez które włosy mogą stracić na swoim zdrowiu i urodzie. Dodaliśmy też porady, dzięki którym regeneracja włosów po lecie może okazać się zbędna. Jesteśmy zdania, że lepiej zapobiegać, niż później szukać rozwiązań na połamane włosy bez blasku.
Ochrona przed słońcem
- noszenie nakryć głowy to doskonały sposób na ochronę włosów przed słońcem – nakładanie latem na głowę okryć typu kapelusze, chustki czy czapki zabezpieczają nas przed poparzeniem skóry głowy w okolicy przedziałka, zniszczeniem włosów, a także przed udarem cieplnym. Dodatkowo kapelusze i czapki z daszkiem sprawiają, że nie mrużymy oczu od słońca, a przez to chronimy nasz wzrok i jednocześnie nie pogłębiamy zmarszczek mimicznych poprzez zaciskanie i rozkurczanie mięśni pod oczami. Jak widać ochrona włosów latem może mieć wiele wymiarów.
- stosowanie produktów z filtrem UV – zabezpieczmy swoje włosy przed słońcem za pomocą mgiełek i sprayów. Na rynku są dostępne również odżywki chroniące włosy przed blaknięciem koloru oraz czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: plażowy piasek, słona woda lub chlorowana. Teoretycznie włosy ciemne są mniej podatne na uszkodzenia, ale trzeba mieć na uwadze ich porowatość oraz to, czy nie są zniszczone przez fryzjerskie zabiegi. Kolejnymi godnymi uwagi produktami z filtrem UV do włosów są olejki, zwłaszcza te, które można stosować zarówno na włosy, twarz, jak i ciało. Interesującym wyborem może być suchy olejek z filtrem UV, który aplikuje się na włosy przed kąpielą słoneczną.
Dbanie o włosy po kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie
- stosowanie olejków ochronnych — przed wejściem do wody można na końcówki włosów nałożyć olejek ochronny, który stworzy barierę zabezpieczającą przed szkodliwymi substancjami. Inną nieco lżejszą pod względem konsystencji możliwością jest posmarowanie włosów serum
- Płukanie włosów – zaleca się, aby po kąpieli w morzu lub basenie zmyć włosy czystą letnią wodą, aby usunąć z nich sól lub chlor. W kolejnym kroku można umyć skórę głowy delikatnym szamponem. A następnie nałożyć na włosy nawilżającą odżywkę lub maskę, które przy okazji zmniejszą plątanie pasm podczas ich rozczesywania. W przypadku kąpieli w basenie można także rozważyć nieprzemakalny czepek, dzięki któremu włosy będą suche i bezpieczne od chloru.
Zabezpieczenie przed wiatrem
Dobrą praktyką, aby ochronić włosy przed nadmiernym plątaniem, jest upięcie ich w wygodną fryzurę. W sytuacji, gdy pływamy i nie chcemy zamoczyć głowy, praktycznym rozwiązaniem będzie wysoki kok. A dla osób, które i tak zamoczą włosy, polecany jest warkocz, niski kok lub kucyk. Dodatkową zaletą niskich fryzur jest to, że można na nie nałożyć kapelusz lub czapkę. Osoby, które planują spędzić więcej czasu na plaży, mogą rozważyć pływanie w czapce na głowie lub ewentualnie chustce. Dzięki temu zabezpieczymy skórę głowy przed promieniami UV, które dodatkowo odbijają się od wody. Kolejną zaletą upięcia włosów przed pływaniem, jest skrócenie samego czasu rozczesywania i zminimalizowanie ich szarpania oraz ciągnięcia.
Odpowiednie nawilżenie
Mając zaplanowany urlop nad ciepłym morzem, można wyraźnie przed wyjazdem rozpocząć domową terapię nawilżającą. W tym celu wskazane jest włączenie do swojej rutyny pielęgnacyjnej olejowania włosów, mycie ich nawilżającym szamponem, czy nakładania na nie właściwie dobranych masek, odżywek lub mgiełek. Takie działania zabezpieczą włosy przed nadmierną utratą wody.
Ochrona włosów przed temperaturą
Latem, gdy włosy są bardziej narażone na zniszczenie, można rozważyć ograniczenie korzystania z lokówki, prostownicy i innych urządzeń, które wykorzystują wysoką temperaturę. Trycholog Olga Poniatowska zaleca, by nie pozostawiać włosów po umyciu do samoistnego wyschnięcia, ponieważ wilgotne i ciemne środowisko może sprzyjać rozwojowi grzybów Malassezia.
Co jeść, aby mieć zdrowe włosy?
Zadbane włosy, to w dużej części zasługa genów, pielęgnacji, ale i odpowiedniej diety. Co zatem warto włączyć do swojego menu, aby wesprzeć kondycję naszych pasm na głowie? Po pierwsze ryby, migdały i orzechy włoskie, które są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Kolejnym składnikiem są jajka z uwagi na zawartość białka i biotyny. Produkty mleczne, mięso i podroby zawierają witaminę B12, która może zmniejszać wypadanie włosów. Kasza jaglana zawiera krzem, który potencjalnie wzmacnia włosy, a kasza gryczana jest zasobna w magnez i cynk, które wspierają cebulki włosowe. Dobry wyborem są też rośliny strączkowe, jarmuż i komosa ryżowa, jako źródło białka roślinnego. Warto również pamiętać o warzywach i owocach bogatych w witaminę A i C, na przykład: marchewka, brokuły, szpinak, awokado, czerwona papryka, jagody, maliny, czarna porzeczka i cytrusy.
Jak dbać o włosy latem — domowe sposoby
Dzięki poniższym radom możemy uniknąć przesuszonych włosów latem, a przy okazji zadbać o ich kondycję:
- stylowym i praktycznym rozwiązaniem mogą okazać się kapelusze i inne okrycia głowy, które zabezpieczą włosy przed nadmierną ekspozycją na światło słoneczne
- poleca się włączenie kosmetyków z filtrem UV do rutyny pielęgnacyjnej włosów
- podczas wycierania głowy nie pocierajmy ręcznikiem o włosy, tylko spróbujmy wycisnąć z nich namiar wody
- sięgajmy po nawilżające skórę głowy szampony
- a same pukle odżywiajmy za pomocą olejowania, maseczek, odżywek do włosów, mgiełek czy jedwabiu aplikowanego na końcówki
- można spróbować ograniczyć stylizację na gorąco, a podczas nich stosować termoochronę
- odradza się kładzenie spać z mokrymi włosami, ponieważ sprzyja to ich przetłuszczaniu się czy łamaniu
- po kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie zaleca się spłukanie włosów w słodkiej wodzie
Jak poprawnie olejować włosy?
Olejowanie włosów polega na nałożeniu cienkiej warstwy oleju na suche włosy, zaczynając od wysokości ucha i stopniowo schodząc z preparatem w dół. Do tego typu pielęgnacji wystarczy niewielka ilość oleju, on ma jedynie stworzyć delikatny film na naszych puklach. Przykładowo, dla włosów do pasa wystarczy 1 do 2 łyżek oleju. Następnie włosy upinamy (nie nakładamy turbanu), aby nam nie przeszkadzały i po około godzinie, możemy przystąpić do ich dwukrotnego umycia. Wygodną praktyką jest emulgacja szamponu, czyli jego wcześniejsze rozcieńczenie z wodą i nałożenie na skórę głowy takiej mieszanki. Podczas mycia warto skupić się na skórze głowy, a następnie przeciągnąć wodę z pianą po długości włosów.
Jakie są zalety olejowania?
Olej nałożony na włosy tworzy na nich zabezpieczającą warstwę, która chroni je przed pęcznieniem pod wpływem wody i podnoszeniem się łusek włosa podczas mycia. Taki zabieg może być przydatny zwłaszcza dla posiadaczy zniszczonych, farbowanych i rozjaśnianych pukli. Dzięki olejowaniu woda podczas mycia głowy spływa po natłuszczonych pasmach i nie dostaje się do ich wnętrza. Większość oleju zmyje się podczas mycia, a część pozostanie w zagłębieniach łusek włosowych pielęgnując je. To istotna informacja dla osób, które obawiają się, że nie zmyją oleju z włosów, a same włosy będą tłuste po takim zabiegu. Dodatkową zaletą olejowania jest nawilżenie i odżywienie włosów, łatwiejsze ich rozczesywanie i mniejsze puszenie.
Jaki wybrać olej do olejowania włosów?
Na rynku dostępne są różne rodzaje olejów do włosów. Praktycznym wyborem może okazać się olej kokosowy, który jest łatwo dostępny, a przy okazji można go wykorzystać do produkcji domowych kosmetyków, czy do przyrządzania potraw w kuchni. Zmiękcza włosy, a także zapobiega wymywaniu się z nich lipidów i białek. Olejek jojoba polecany jest dla włosów matowych, sztywnych i kręconych. Dla falowanych pukli interesującą opcją może być olejek arganowy. Warto podkreślić, że wymienione oleje nie wpływają na kolor włosów, więc mogą być używane zarówno przez osoby o jasnych, jak i ciemnych włosach.
Domowa maseczka na włosy – przepis
Kolejnym sposobem na zadbanie o włosy, jest zrobienie własnej nawilżającej maseczki. Jej podstawowym składnikiem jest miękkie awokado, bogate między innymi w witaminy A, E i witaminy z grupy B oraz aminokwasy. Oliwa z oliwek nawilży nasze pasma. Miód sklei to naturalnym humektant, co oznacza, że ułatwi zatrzymanie wilgoci we włosach. Ostatnim składnikiem jest jajko, które dostarczy protein naszym puklom.
Składniki
- 1 dojrzałe awokado
- 1 łyżka oliwy
- 1 łyżka płynnego miodu
- 1 jajko
Przygotowanie
Awokado należy rozgnieść na gładką masę, a następnie dodać pozostałe składniki, czyli: oliwę, miód oraz jajko. Całość dokładnie mieszamy, po czym tak przygotowaną maseczkę nakładamy na wilgotne włosy. Aplikację zaczynamy od skóry głowy, a kończymy na końcówkach włosów. Włosy spinamy i pozostawiamy na około 30 minut. Po tym czasie należy spłukać maseczkę i umyć głowę delikatnym szamponem.
W przypadku regularnego stosowania tej maseczki włosy powinny stać się bardziej miękkie, nawilżone i lśniące. Natomiast, jeśli nie zauważymy poprawy kondycji naszej fryzury, możemy rozważyć zmianę w pielęgnacji lub profesjonalną konsultację u trychologa.
Kosmetyki do włosów na lato
Przygotowując się na wakacyjny wyjazd, można zabrać ze sobą kosmetyki do włosów, dzięki którym zabezpieczymy naszą fryzurę przed zniszczeniem i osłabieniem. Ostre słońce, kąpiel w słonej lub chlorowanej wodzie mogą negatywnie wpłynąć na nasze pasma. Zatem jakie kosmetyki do włosów powinny znaleźć się w naszej letniej kosmetyczce?
- szampony oczyszczające, nawilżające lub regenerujące – wszystko zależy od kondycji włosów
- odżywki i maski dopasowane do potrzeb naszych pukli
- produkty z filtrem UV, na przykład mgiełki, czy spreje
- jedwab na końcówki
- olejki ułatwiające rozczesywanie
- oleje do olejowania.
Wypadanie włosów latem
Jedną z funkcji włosów jest ochrona przed utratą ciepła. A drugą jest zabezpieczenie skóry głowy przed poparzeniem słonecznym. Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore przeanalizowali dane gromadzone przez 12 lat i doszli do wniosku, że latem, kiedy słońce już nie świeci tak intensywnie, to włosy zaczynają wypadać, ponieważ mieszki włosowe już nie muszą tak bardzo chronić naszej skóry głowy. Reasumując, większe wypadanie włosów latem niż w ciągu innych pór roku jest zjawiskiem naturalnym i przejściowym. Natomiast powodem do niepokoju mogą być ubytki pasm, które spowodują, że nasza skóra głowy zacznie być widoczna spod warstwy włosów.
Źródła:
1. A. Rele, R. Mohile, „Effect of mineral oil, sunflower oil, and coconut oil on prevention of hair damage”, Natinal Library of Medicine, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12715094/, Dostęp dn. 05-07-2024 r.
2. K. Błaszkowska, „Dieta na piękne włosy”, Dietetycy Org, https://dietetycy.org.pl/dieta-na-piekne-wlosy/, Dostęp dn. 08-07-2024 r.
3. K. Sebetić, I. Sjerobabski Masnec, V. Cavka,” UV damage of the hair”, Natinal Library of Medicine, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19138021/, Dostęp dn. 05-07-2024 r.
4. O. Poniatowska, „6 powodów suszenia włosów suszarkom”, Tiktok, https://www.tiktok.com/@towietrycholog/video/7177854669966822661, Dostęp dn. 05-07-2024 r.
5. O. Poniatowska, „4 oleje do olejowania włosów najlepsze dla blondynek”, Tiktok, https://www.tiktok.com/@towietrycholog/video/7286898322969840928, Dostęp dn. 05-07-2024 r.
6. S. Matthews, „It’s true! You really are more likely to lose your hair in summer and fall, finds 12-year study“ Daily Mail, https://www.dailymail.co.uk/health/article-5016285/You-likely-lose-hair-summer-autumn.html, Dostęp dn. 08-07-2024 r.
7. V. Mysore, A. Arghya, „Hair Oils: Indigenous Knowledge Revisited“, PubMed Central, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9231528/, Dostęp dn. 05-07-2024 r.
Jestem miłośniczką świadomego odżywiania, ziół leczniczych i domowych sposobów na dbanie o zdrowie i urodę. Pasjonują mnie również tematy związane z prawidłową postawą ciała oraz zdrowiem i rozwojem dzieci. W tekstach, które przygotowuję dla Czytelników, zawieram merytoryczną wiedzę, popartą badaniami i materiałami źródłowymi. Dzielę się również swoim doświadczeniem, przepisami kulinarnymi i praktycznymi poradami. Zależy mi na tym, aby teoretyczna wiedza została „podana” w przystępny sposób i odnosiła się do naszego codziennego życia.