czy kolagen pomaga na zmarszczki

Czy kolagen pomaga na zmarszczki – czyli jaki kolagen na skórę wybrać?

, , , , , ,

czy kolagen pomaga na zmarszczki

Kolagen jest kluczowym białkiem w organizmie człowieka. Ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i urodę. To on odpowiada za jędrność i nawilżenie skóry oraz pięknie zarysowany owal twarzy. Wraz z wiekiem go tracimy, w zamian zyskując zmarszczki. Jaki kolagen na skórę twarzy będzie dla nas odpowiedni? Czy kremy z kolagenem działają? I jaki wybrać kolagen do picia na cerę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w tym tekście. Zapraszamy do lektury!

Kolagen – co to jest?

Kolagen jest zewnątrzkomórkowym białkiem strukturalnym, które u ludzi stanowi około 30 procent wszystkich białek w organizmie. Jest zbudowany z aminokwasów, wśród których należy wymienić glicynę, proliny, a także hydroksyproliny oraz hydroksylizyny. Kolagen to podstawowy budulec wielu narządów, w tym: stawów, chrząstek i ścięgien, a także skóry. To unikalne białko zapewnia tkankom wytrzymałość przy jednoczesnej elastyczności. Proces wytwarzania tego białka – czyli syntezy, najczęściej ma miejsce w komórkach fibroblastów. Kolagen jest także nazywany białkiem młodości, ponieważ dzięki niemu nasza skóra jest sprężysta i napięta. Jest też często stosowany w odpowiedzi na pytanie: jak opóźnić procesy starzenia?

farmaceutka w aptece

 

Jakie są rodzaje kolagenu?

Istnieje ponad 28 typów kolagenu, z których każdy ma swoją ściśle określoną funkcję. W związku z tym kolagen dla zdrowia jest niezwykle istotny. Z punktu widzenia człowieka najważniejszych jest 5 typów, które poniżej opisaliśmy:

  • kolagen typu I – jest najważniejszym białkiem młodości dla człowieka, ponieważ stanowi 90% całego kolagenu w naszym ciele. A przy okazji jest też najdokładniej przebadany. Można go znaleźć w skórze właściwej, ścięgnach i więzadłach, kościach, a także w narządach wewnętrznych. Znajduje się w większości tkanek łącznych. Współpracuje również z keratyną, czyli budulcem włosów i paznokci.
  • kolagen typu II – wspiera budowę kości i tkanki chrzęstnej. Jest składnikiem budulcowym chrząstki szklistej powierzchni stawowych. Należy nadmienić, że występuje również w siatkówce, twardówce i soczewce oka oraz innych tkankach. Jego suplementacja jest zalecana podczas dolegliwości bólowych stawów i kości. Pamiętajmy, aby ją skonsultować ze swoim lekarzem, ponieważ w sporadycznych przypadkach zażywanie kolagenu typu II może doprowadzić do zwiększenia ilości szczawianów w moczu.
  • kolagen typu III – stanowi około 5 do 20% kolagenu w całym ciele człowieka i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia. Jest składnikiem budulcowym macicy, jelit i naczyń krwionośnych. Pozytywnie wpływa na proces gojenia się ran.
  • kolagen typu V – bierze udział w tworzeniu włókienek, przez co ma wpływ na strukturę macierzy kostnej, rogówki, płuc, łożyska i wątroby. Oddziałuje również na zdrowie oczu i prawidłową budowę włosów. Ten rodzaj białka ściśle współpracuje z kolagenem typu I, II oraz III.
  • kolagen typu X – to istotny budulec kości, jest także w chrząstkach. Jego niedobór może przyczynić się do zwyrodnienia stawów. Lekarze zwykle zalecają jego suplementację podczas rekonwalescencji spowodowanej przez złamanie lub pęknięcie kości.

 

Kolagen – właściwości dla skóry

kolagen właściwości dla skóry

Białko kolagenu działa na zasadzie spoiwa, ponieważ łączy ze sobą komórki. A co za tym idzie, jest elementem budulcowym większości z naszych organów. Kolagen przyczynia się też do ciągłości procesów odnowy komórkowej w skórze. Pozytywnie wpływa na jej odpowiedni poziom nawilżenia, ponieważ ma zdolność do wiązania wody. A to przekłada się na sprężystość skóry i jej zdrowy wygląd. Białko młodości posiada również właściwości regeneracyjne, przez co sprzyja gojeniu się ran oraz odbudowie tkanki łącznej.

Kolagen na cerę

Doustne stosowanie kolagenu może przyczynić się do ujędrnienia cery i opóźnić pojawienie się pierwszych zmarszczek lub zmniejszyć widoczność istniejących. Dzięki temu poprawimy elastyczność naszej cery i wizualnie zmniejszymy oznaki starzenia. W tym zakresie polecany jest kolagen w proszku, który można dodać do letniej wody Reme kolagenowa formuła piękna. Dodatkowo preparaty z kolagenem mogą zredukować widoczność posłonecznych przebarwień na skórze. Naturalnie, wiele zależy od rozmiaru przebarwień i ich pigmentacji. Kluczem do widocznych efektów jest regularne stosowanie preparatów z kolagenem.

Kolagen na trądzik

Podczas leczenia trądziku należy w pierwszej kolejności zlokalizować jego przyczynę. Zalecamy wizytę u dermatologa, który rozpozna problem i przepisze odpowiednie specyfiki oraz schemat postępowania. Na ten moment badania nad kolagenem nie potwierdziły skuteczności jego stosowania w dermatologicznej terapii trądziku. Sama suplementacja kolagenu nie wystarczy do rozwiązania problemu. A produkty z kolagenem mogą jedynie pomocniczo wesprzeć proces gojenia ran, ale nie wyleczą trądziku.

Kolagen na rozstępy

Wiemy już, że kolagen pozytywnie wpływa na jędrność i elastyczność skóry. A to może zmniejszyć widoczność rozstępów. W tej sytuacji zalecana jest suplementacja kolagenu oraz dobrze zbilansowana dieta, bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, C i E. Pamiętajmy też o nawadnianiu organizmu i natłuszczaniu ciała. Świeże rozstępy spowodowane gwałtowną zmianą masy ciała czy ciążą, na początku są fioletowe, czerwone lub brązowe. Może im również towarzyszyć pieczenie wywołane przez rozciąganie się skóry. Rozstępy z czasem bledną, by ostatecznie stać się białymi prążkami, które są delikatnie wyczuwalne pod palcami.

Kolagen na włosy i paznokcie

Włosy i paznokcie są zbudowane z keratyny, do której produkcji niezbędne są aminokwasy. Przykładowo, prolinę można dostarczyć organizmowi, suplementując kolagen. Dzięki temu omawiane białko może uodpornić włosy i paznokcie na uszkodzenia. Kolagen oddziałuje na kondycję skóry i poprawia mikrokrążenie, przez co włosy oraz paznokcie mają lepsze warunki do wzrostu. Zatem można powiedzieć, że białko młodości pośrednio wpływa na włosy i paznokcie.

Polecane produkty

Czy kolagen w kremie działa?

Z uwagi na fakt, że kolagen ma wysoką masę cząsteczkową, nie ma możliwości przeniknąć w głąb skóry przez naskórek. W związku z tym kremy z kolagenem działają tylko powierzchniowo. Naturalnie nawilżą naszą cerę i poprawią jej napięcie, ale ten efekt zniknie zaraz po umyciu twarzy wodą. Dlatego lepsze rezultaty można uzyskać dzięki suplementacji kolagenem.

Czy warto pić kolagen?

Do picia polecany jest kolagen hydrolizowany, który jest łatwiej przyswajany przez organizm. Powstaje on w wyniku procesu hydrolizy, czyli rozbicia długich łańcuchów białkowych kolagenu na peptydy. Dzięki temu mniejsze cząsteczki kolagenu mogą sprawniej przeniknąć do naszego krwioobiegu. A do tego są też łatwiej przyswajane przez układ pokarmowy. Regularne spożywanie kolagenu może wspierać produkcję własnego kolagenu przez organizm i przy okazji poprawić stan naszej skóry i zdrowia. Na rynku są dostępne różne formy kolagenu, na przykład gotowe do wypicia szoty lub proszek do samodzielnego przygotowania – Kolagen do picia Reme.

W jakim wieku zaczyna spadać produkcja kolagenu?

Młody organizm sam produkuje kolagen i w ciągu roku potrafi łącznie wymienić trzy kilogramy tego cennego białka. Niestety wraz z wiekiem systematycznie spada ilość kolagenu w naszym ciele. Co pod względem estetycznym przekłada się między innymi na pierwsze zmarszczki, mniej elastyczną i cienką skórę czy wiotczenie owalu twarzy. Utrata kolagenu rozpoczyna się stosunkowo szybko, ponieważ między osiemnastym a dwudziestym dziewiątym rokiem życia. Jednak początkowo znacząco nie wpływa to na stan naszej skóry. Natomiast po czterdziestym roku życia średnio na rok tracimy już około jednego procenta kolagenu. Po pięćdziesiątych urodzinach dochodzi do jego gwałtownego spadku. A po sześćdziesiątce kolagen przestaje być syntezowany przez organizm. Ma na to wpływ również menopauza, ponieważ do tworzenia nowych włókien kolagenowych jest potrzebny między innymi estrogen. A jak wiemy, podczas przekwitania poziom tego żeńskiego hormonu drastycznie spada.

Co niszczy kolagen w organizmie?

Kolagen w naszym organizmie może zmienić swoją strukturę pod wpływem czynników zewnętrznych. Intensywna aktywność u osób uprawiających ekstremalne sporty może zaburzyć syntezę tego białka lub przyczynić się do zniszczenia włókien kolagenowych. Kolejnym czynnikiem jest nadmierna ekspozycja na światło słoneczne, często z pominięciem filtrów. Negatywny wpływ na stan naszej skóry ma też dym papierosowy i nadmierne spożywanie alkoholu. Zmiany hormonalne, choroby czy skłonności genetyczne mogą się także przyczynić do degradacji włókien kolagenowych. W takiej sytuacji stan naszej skóry może ulec widocznemu pogorszeniu. Kolagen jest odpowiedzialny nie tylko za nasz młody wygląd. Jego niedobór może mieć związek z bólami kręgosłupa czy stawów, a także z trudnościami w poruszaniu się. Bo młody wygląd, to nie tylko zdrowa cera, ale i sprężysty krok.

Naturalne źródła kolagenu

naturalne źródła kolagenu

Bogatym źródłem kolagenu są produkty pochodzenia zwierzęcego:

  • żelatyna
  • mięso i ryby w galarecie
  • długo gotowany rosół na kościach
  • kurze łapki
  • golonka
  • salceson
  • skórki wieprzowe (rodzaj przekąski).

Codzienna dieta może jednak nie dostarczyć wystarczającej dla naszego organizmu ilości kolagenu. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być korzystanie z preparatów z łatwo przyswajalnego kolagenu.

Jak przyjmować kolagen?

Przyswajanie kolagenu może poprawić wysokie stężenie witaminy C, która bezpośrednio uczestniczy w syntezie włókien kolagenowych. W związku z tym możemy równolegle zażywać witaminę C lub spożywać produkty, które są w nią bogate. Kolagen można przyjmować w formie proszku, który dodaje się do napoi; gotowych do wypicia szotów; tabletek czy kapsułek. Jak suplementować kolagen? Tak, aby było to dla nas wygodne. Jeśli nie mamy czasu na rozrabianie kolagenowego proszku z wodą, wygodniejszą opcją będą gotowe szoty. Pamiętajmy też, aby chronić naszą skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym, tu z pomocą mogą przyjść kosmetyki z filtrem UVA i UVB.

Kolagen na zmarszczki – podsumowanie

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jak kolagen wpływa na skórę? Tu należy mieć na uwadze, że białko młodości jest istotnym składnikiem skóry i odpowiada za jej mechaniczne i strukturalne właściwości. Co istotne, kolagen tworzy między 70 a 80% suchej masy skóry, dlatego ma tak istotny wpływ na jej kondycję. To za jego sprawą nasza cera jest sprężysta i nawilżona, a owal twarzy wyraźnie zarysowany. Naturalnie zmiana rysów twarzy – zwłaszcza w podeszłym wieku; i głębokie zmarszczki nie są tylko efektem niedoboru kolagenu. Na ten stan rzeczy ma również wpływ osłabienie włókien kolagenowych, przez co omawiane białko jest mniej elastyczne. Jest to spowodowane także przez spadek jakości wiązań krzyżowych kolagenu u osób starszych.

Wraz z upływem lat w naszym organizmie dochodzi do zmniejszenia stężenia witamin, które odpowiadają między innymi za kondycję skóry i mają swój udział w naturalnej odnowie kolagenu. Procesy starzenia skóry możemy opóźnić dzięki odpowiedniej suplementacji. Tu z pomocą może przyjść kolagen w wygodnej formie szota, który od razu jest gotowy do wypicia, na przykład Doppelherz Kollagen Beauty System.

Źródła:

A.Nowicka-Zuchowska, A. Zuchowsk, „Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru”, Leki w Polsce, https://open.icm.edu.pl/server/api/core/bitstreams/31e30492-c808-470f-908f-70eb8a659c12/content, Dostęp dn. 23-10-2024 r.

A.Owczarzy, R. Kurasiński, K. Kulig, „Collagen – structure, properties and application”, BazTech, https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-623398b2-7b61-4a34-a19f-d71682dd4dc0, Dostęp dn. 23-10-2024 r.
A.Słupczyńska, K. Gorczyca, K. Artykiewicz, „What we know about oral collagen supplementation for skin health – a literature review”, Research Gate, https://www.researchgate.net/publication/366086075_What_we_know_about_oral_collagen_supplementation_for_skin_health_-_a_literature_review, Dostęp dn. 23-10-2024 r.
„Collagen”, Cleveland Clinic, https://my.clevelandclinic.org/health/articles/23089-collagen, Dostęp dn. 23-10-2024 r.
D. Zelaszczyk, A. M. Waszkielewicz, H. Marona, „Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej”, Research Gate, https://www.researchgate.net/publication/270561701_Kolagen_-_struktura_oraz_zastosowanie_w_kosmetologii_i_medycynie_estetycznej, Dostęp dn. 23-10-2024 r.
K. Kaziród, A. Hunek, M. Zapała, „Collagen supplementation – does it bring real benefits?”, Research Gate, https://www.researchgate.net/publication/370835377_Collagen_supplementation_-_does_it_bring_real_benefits, Dostęp dn. 23-10-2024 r.