Ambroksol – działanie i wskazania

, , , ,

ambroksol działanie

Kaszel z gęstą wydzieliną jest nie tylko objawem infekcji lub przewlekłej choroby, ale również sporym utrudnieniem codziennego funkcjonowania. Ambroksol jest jedną z najczęściej stosowanych substancji leczniczych, skutecznie wspomagających leczenie kaszlu produktywnego. Czym się charakteryzuje?

Chlorowodorek ambroksolu

Ambroksol jest lekiem mukolitycznym, a więc zwiększającym wydzielanie śluzu i poprawienie jego transportu do wydalenia. Plwocina sama w sobie jest bardzo lepka i elastyczna – dlatego przykleja się do śluzówki i trudno ją usunąć. Ambroksol ją upłynnia, dzięki czemu możliwe staje się jej odkrztuszanie, dzięki czemu oskrzela łatwiej się oczyszczają. Takei działanie nazywamy mukolitycznym.

farmaceutka w aptece

Działanie mukokinetyczne opiera się na zwiększaniu aktywności rzęsek w nabłonku oddechowym, które ułatwia transportowanie śluzu na zewnętrz i niecofanie się go.

Ambroksol ponadto stymuluje produkcję surfaktantu płucnego, a także do pewnego stopnia miejscowo znieczula, co jest szczególnie przydatne w bolesnym kaszlu produktywnym.

Dostępny jest nie tylko w formie syropu, lecz również ampułek do nebulizacji, tabletek do ssania, tabletek musujących, a w warunkach szpitalnych – również zastrzyków. Leki z ambroksolem można zakupić bez recepty oraz z przepisu lekarza.

Lek działa stosunkowo szybko – jego oddziaływanie rozpoczyna się już nieco ponad godzinę od przyjęcia.

Polecane produkty

Ambroksol z uwagi na swoje działanie zalecany jest na kaszel mokry. Ma wskazania w zapaleniu oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, zapaleniu płuc oraz w mukowiscydozie. Jest również niekiedy zalecany w sezonowych infekcjach dróg oddechowych.

Ambroksol na noc

Z uwagi na jego działanie wykrztuśne, produktów z ambroksolem nie zaleca się stosować na noc a ostatnia dawka powinna zostać podana na kilka godzin przed pójściem spać (u większości osób ostatnią godziną podania może być np. 16:00). W nocy organizm silnie się regeneruje, dlatego niektórzy lekarze niekiedy zalecają stosowanie na ten czas preparatów miejscowo hamujących odkasływanie, nieoddziaływujących na układ nerwowy. Która metoda jest lepsza: syrop przeciwkaszlowy na noc + ambroksol na dzień, czy ambroksol na dzień do pewnej godziny i niepodawanie preparatu przeciwkaszlowego na czas odpoczynku nocnego – to głównie zależy od lekarza oraz indywidualnego stanu pacjenta a także jego wieku. Dzieci szczególnie ciężko reagują na nieprzespane noce, więc zdarza się, że pierwsza opcja jest właśnie im zalecana przez pediatrę.

Ambroksol a inne leki

Często kaszel współwystępuje z innymi objawami chorobowymi, również o podłożu bakteryjnym. Łączenie wszelkiego rodzaju preparatów leczniczych, nawet dostępnych bez recepty, powinno jednak odbywać się wyłącznie na wyraźne wskazanie specjalisty. Ambroksol może zwiększać stężenie niektórych antybiotyków w śluzie, dlatego lekarza zlecającego preparaty wykrztuśne z tą substancją należy poinformować o przyjmowaniu tego typu leków. Jest to szczególnie istotne, jeśli leki zlecają dwaj różni specjaliści.

Ambroksol na zatoki

Chociaż ambroksol nie jest rutynowo stosowany na zapalenie zatok, nie ulega wątpliwości, że niekiedy infekcje zatok, włącznie z ich przyblokowaniem, współwystępują z infekcjami dolnych dróg oddechowych, również bakteryjnych. Dlatego preparaty z ambroksolem mogą być pomocne w rozrzedzaniu i upłynnianiu śluzu w zatokach przynosowych, zatem może być łatwiejsze ich usuwanie. Nie należy jednak samodzielnie aplikować sobie syropu czy tabletek z tą substancją czynną na zapalenia zatok bez wskazań lekarskich.

ambroksol w ciąży

Ambroksol w ciąży

Leki w ciąży powinny być stosowane ze szczególną ostrożnością, nie inaczej jest w przypadku ambroksolu. Ta substancja przenika do łożyska, ale nie zostało jednoznacznie wykazane w badaniach, że może ona niekorzystnie wpływać na rozwój płodu. W pierwszym trymestrze ciąży ambroksol może jednak nie być zalecany, jednak podobnie jest w przypadku wielu leków. Preparatów z ambroksolem nie zaleca się przyjmować w trakcie laktacji.

Ambroksol a alkohol

Podczas stosowania leku z ambroksolem nie zaleca się spożywania alkoholu. Nawet jeżeli w ulotce dla pacjenta nie znajdziemy informacji na temat tego typu przeciwwskazań, to spożywanie alkoholu utrudnia proces zdrowienia, wzmacnia stany zapalne i nie działa korzystnie na ogólną kondycję organizmu. Ponadto, jeśli kaszel współwystępuje z innymi objawami lub wymaga stosowania różnego rodzaju leków (w tym antybiotyków), alkohol w każdej postaci może być bezwzględnie przeciwwskazany.

Przeciwwskazania do stosowania ambroksolu

Znakomita większość leku jest wydalana przez nerki, dlatego osoby mające zaburzenia czynności tego narządu lub jego niewydolność, nie powinny stosować ambroksolu. To samo dotyczy osób z czynną chorobą wrzodową dwunastnicy czy żołądka oraz niewydolnością wątroby. Lek jest również przeciwwskazany u dzieci poniżej 2. roku życia oraz u osób mających nietolerancję na składnik czynny bądź pomocniczy danego preparatu.

Osoby, które z jakiegoś powodu nie mogą efektywnie odkrztuszać wydzieliny, mogą nie skorzystać w pełni ze stosowania leku z ambroksolem, a wydzielina może zalegać przez zbyt długi czas. To może prowadzić do wtórnych zakażeń. W przypadku astmy oskrzelowej, ambroksol może nasilać odruch kaszlowy.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby uskarżające się na choroby skóry – lek może niektóre z nich nasilać bądź wywoływać wysypki skórne.

Nie jest to wyczerpująca lista wszystkich przeciwwskazań i szczególnych środków ostrożności związanych ze stosowaniem preparatu z ambroksolem, dlatego przed jego spożyciem należy bezwzględnie zapoznać się z treścią ulotki oraz skonsultować z lekarzem.