ceramide np inci

Ceramide NP – INCI, ceramide AP i ceramide EOP

,

ceramide np inci

Wszystkie trzy ceramidy są dla skóry i włosów kluczowe, tj. niezbędne dla zachowania ich struktury oraz integralności. Dlatego większość kosmetyków zawierających ceramidy ma ich wszystkie trzy – doskonale się uzupełniają i działają dla skóry najkorzystniej, różnić się jednak mogą formulacją i stężeniem poszczególnych ceramidów. Takim przykładem jest seria kosmetyków CeraVe. Ponadto, ceramidy zawarte są często w kosmetykach dla małych dzieci, których skóra nie jest jeszcze tak dobrze przystosowana do warunków poza łonem matki, a wiec potrzebuje wyjątkowo efektywnego wzmocnienia. Nadają się też świetnie dla kobiet w ciąży, bo ich skóra wystawiona jest na intensywny proces rozciągania. W przypadku kobiet w ciąży i dzieci warto jednak postawić na wysoką jakość kosmetyków, ponieważ ceramidy są dla nich bezpieczne i korzystne, ale inne składniki zawarte w niektórych preparatach – już niekoniecznie. Opiekunowie małych dzieci i panie ciężarne powinny również zwracać uwagę na zalecenia kosmetyczne, ponieważ nie każdy preparat z ceramidami jest dla nich odpowiedni.

Ceramide NP – czym jest?

Znany również jako ceramid 3, jest lipidową cząsteczką składającą się z bazy sfingozyny połączonej z kwasem tłuszczowym. Jego struktura umożliwia mu efektywne wbudowywanie się w lipidową matrycę skóry, co stanowi kluczowy mechanizm jego funkcji. Produkuje się go poprzez fermentację drożdży, a uzyskuje produkt o wysokiej czystości i skuteczności. Ceramid NP jest bezpieczny w stosowaniu, ma niski potencjał alergizujący, a także jest odpowiedni do stosowania we wszystkich typach skóry, w tym skłonnej do trądziku i wrażliwej. Produkowany syntetycznie, ponieważ rzadko występuje w naturze.

farmaceutka w aptece

Ceramide NP w kosmetykach

Ceramid 3 znalazł zastosowanie szczególnie w kosmetykach nawilżających i odbudowujących barierę skórą. Działa poprzez wzmocnienie naturalnej bariery, dzięki czemu chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz mikrouszkodzeniami. Jest ceniony przede wszystkim z uwagi na swoje właściwości nawilżające i zapobiegające odparowaniu wilgoci. Po zastosowaniu kosmetyków z ceramidem NP jest bardziej odporna na czynniki ją drażniące. Zwiększa również elastyczność skóry i wzmacnia ją, dzięki czemu często znajdziemy go w produktach przeciwstarzeniowych. Swoje dobroczynne działanie wykazuje on również w przypadku włosów.

Ceramide AP – co to jest?

Podobnie jak ceramid 3, AP składa się z takich samych cząsteczek i wiązań, jednak struktura kwasów tłuszczowych jest bardziej różnorodna. Dzięki temu wykazuje nieco szersze właściwości, czym doskonale uzupełnia ceramid NP. Jest jednak, podobnie jak on, produktem syntetycznym, powstałym z fermentacji drożdży. Dobrze tolerowany i bezpieczny nawet dla ultradelikatnej skóry małych dzieci i kobiet w ciąży.

Ceramide AP – INCI

Jest to składnik nie tylko wpierający istniejącą barierę hydrolipidową, ale i wspomagający jej odbudowę w sposób naturalny. Redukuje stany zapalne, ułatwia jej gojenie, a efektywna ochrona sprzyja szybszej regeneracji.

W kosmetykach do włosów, ceramid 6-II pełni funkcję utrzymania wilgoci poprzez zapobieganie nadmiernemu wysuszeniu, łamliwości oraz odbudowywaniu lipidów. Dzięki temu włos zachowuje swoją integralną strukturę. Chroni również przed wnikaniem zanieczyszczeń do łuski. O ile więc ceramid NP można by przypisać do profilaktyki uszkodzeń i przesuszenia skóry, o tyle AP znajdzie swoje miejsce w bardziej wymagających przypadkach już po jej uszkodzeniu lub nadmiernym przesuszeniu.

Ceramide EOP – INCI

Ceramid 1 ma nieco bardziej skomplikowaną strukturę chemiczną, niż jego poprzednicy, bo baza sfingozyny połączona jest nie tylko z kwasem tłuszczowym, ale również z kwasem linolowym. Jest bezpieczny w stosowaniu, syntetyzowany z drożdży i jest dobrze tolerowany.

Ceramide EOP w kosmetyce

Ceramid I jest niejako składnikiem do zadań specjalnych: doskonale sprawdza we wzmacnianiu procesów naprawczych skóry, dlatego znalazł zastosowanie przy skórze mocno przesuszonej i podrażnionej. Co ciekawe, EOP jest również używany w farmacji do produkcji preparatów leczących cięższe problemy skórne, w tym stany autoimmunologiczne, takie jak AZS czy łuszczyca. Znajduje się również w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji skóry po różnego rodzaju zabiegach kosmetycznych, np. po peelingach. EOP jest więc składnikiem, który ze wszystkich trzech ceramidów najsilniej regeneruje.

Ceramidy w różnych firmulacjach i stężeniach znajdują się m.in.w: