Co to jest TSH we krwi?
TSH, czyli hormon tyreotropowy/tyreotropina jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową. Jego poziom określa metaboliczną formę, w której znajduje się tarczyca.
Hormon tyreotropowy pełni szereg niezwykle istotnych funkcji w organizmie:
- Pobudza on samą tarczycę do wydzielania kluczowych dla zdrowia hormonów. Należą do nich trójjodotyronina i tyroksyna (T3 i T4).
- Jest istotny dla funkcji metabolicznych organizmu, w tym metabolizm tłuszczów, białek i węglowodanów.
- Niedoczynność tarczycy często idzie w parze z chorobami metabolicznymi, m.in. cukrzycą, insulinoopornością i otyłością.
- Bierze udział w prawidłowej pracy układu nerwowego, szkieletowego i rozrodczego. Prawidłowy poziom TSH jest niezbędny dla zapłodnienia i utrzymania zdrowej ciąży, utrzymania właściwej masy kości poprzez umożliwienie wchłaniania wapnia, a także dla funkcji motorycznych i stanu równowagi psychicznej.
Poziom TSH określa się za pomocą prostego badania z krwi łokciowej. Jego zawyżony pomiar może wskazywać na niedoczynność tarczycy, a zaniżony – analogicznie nadczynność. Obecnie poziom TSH zleca się razem z hormonami wydzielanymi przez samą tarczycę: T3, T4 lub ich wolnymi frakcjami: fT3 i fT4. Daje to dużo dokładniejszy obraz stanu, w którym znajduje się tarczyca.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w poziomie TSH zlecana jest pacjentowi kuracja za pomocą specjalistycznych leków: przy nadczynności są to tyreostatyki – leki przeciwtarczycowe, a przy niedoczynności lewotyroksyna, czyli syntetyczna forma hormonu T4, która ma uzupełnić brakujący hormon we krwi.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.