Co utrudnia wchłanianie magnezu?
Magnez jest jednym z najczęściej suplementowanych minerałów, jednak warto wiedzieć, że jego wchłanialność może być utrudniona przez różnego rodzaju związki. Wiedza ta może być przydatna przy komponowaniu diety umożliwiającej maksymalnego czerpanie go z żywności lub suplementacji.
Jednym ze składników odżywczych utrudniających wchłanianie magnezu jest błonnik. Chodzi przy tym o błonnik stosowany w formie suplementów, a nie obecny w naturalnych produktach spożywczych, tj. kaszy czy pieczywie ciemnym. Zwiększając spożycie błonnika dodatkowo ponad to, co zjadamy regularnie, spożywamy więcej fitynianów, a to one odpowiadają za mniejszą absorpcję minerału. Magnez nie lubi się również z wapniem, dlatego jeżeli musimy codziennie stosować obydwa te produkty, należy je rozdzielić kilkugodzinnym odstępem. Podobnież, suplementów z magnezem nie powinno się popijać produktami nabiałowymi.

Jeśli chodzi o żywność, wchłanianie magnezu ograniczają również fosforany, obecne np. w napojach gazowanych, a także alkohol i kofeina. Jeżeli istnieje konieczność dostarczania sobie magnezu w formie leków i suplementów, warto rozważyć ze swoim lekarzem, jak powinna wyglądać codzienna dieta pod kątem napojów kofeinowych (kawy i herbaty, a także napojów energetycznych) i popularnych napojów słodzonych.
Jeśli chodzi o inne leki, magnez nie będzie się prawidłowo wchłaniał, jeśli spożyjemy go w towarzystwie lub niedalekiej odległości czasowej od inhibitorów pompy protonowej (a przy tym, jeśli musimy te leki stosować długotrwale, lekarz może zalecić dodatkową suplementację), leków diuretycznych, które zwiększają ilość magnezu wydalanego z moczem i niektórych antybiotyków. Jeśli konieczne jest stosowanie leków przeciwbakteryjnych na receptę, kwestię suplementacji jakichkolwiek witamin i minerałów w tym czasie należy omówić z lekarzem.
Osoby cierpiące na niektóre stany chorobowe również mogą uskarżać się na zaniżone wchłanianie magnezu. Do takich stanów chorobowych należy chociażby celiakia, stany zapalne jelit czy choroba Leśniowskiego-Crohna.

Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.