Czy Apap jest lekiem przeciwzapalnym?
APAP to nazwa handlowa leku zawierającego paracetamol (acetaminofen). Substancja ta działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. APAP w swojej podstawowej wersji oraz skojarzonej z innymi substancjami nie jest lekiem przeciwzapalnym.
Paracetamol jest często stosowany wymiennie w bólach o nasileniu od lekkiego do silnego, w zależności od dawki. Zmniejsza on intensywność sygnałów bólowych wysyłanych do mózgu z poszczególnych obszarów ciała. Wykazuje zdolność do przenikania bariery krew-mózg i hamuje aktywność cyklooksygenazy 1 (COX 1). Nie działa on przeciwzapalnie lub to działanie jest minimalne. Wynika to z faktu, że nie blokuje on cyklooksygenazy w tkankach obwodowych.
![farmaceutka w aptece](https://blog.apo-discounter.pl/wp-content/uploads/2024/10/400x400.jpg)
Stosowany zgodnie z zaleceniami, lek z paracetamolem, w tym APAP, jest dobrze tolerowany i uznany za bezpieczny. Jest to lek pierwszego wyboru u nawet bardzo małych dzieci (w tym noworodków), podczas gdy przeciwzapalny ibuprofen zalecany jest dopiero od 3. miesiąca życia. Nie jest zalecane stosowanie go przez dłuższy czas i samodzielne zwiększanie dawki. Nie powinno się go łączyć z alkoholem.
APAP dostępny jest w różnych dawkach, poszczególne jego wersje są skierowane do różnych odbiorców.
Sprawdź, czy można łączyć lek zawierający paracetamol z ibuprofenem.
[show_products product=”262925, 262927, 262929, 262933 „]
![nasi specjaliści](https://blog.apo-discounter.pl/wp-content/uploads/2020/01/pic1.jpg)
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.