Czy badanie witaminy D jest refundowane?
Zlecane przez lekarza rodzinnego, badanie w kierunku oznaczenia poziomu witaminy D nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Darmowe dla pacjenta mogą być tylko, jeśli zlecane są przez lekarza specjalistę, np. neurologa, ginekologa bądź ortopedę.
Aby otrzymać skierowanie na darmowe badanie poziomu witaminy D w surowicy, musimy najpierw wybrać się do POZ po skierowanie do specjalisty. W czasie wizyty w poradni możemy otrzymać skierowanie uprawniające nas do wykonania badania bez płacenia za nie, jednak tylko w laboratorium mającym umowę z tą konkretną placówką pracującą w ramach NFZ.
Innym sposobem na wykonanie badania poziomu witaminy D za darmo jest zrobienie go w ramach pracowniczego abonamentu w jednej z sieci placówek medycznych.
Badania witaminy D zlecane są osobom, które skarżą się na częste infekcje oraz cierpiące na niektóre schorzenia mięśni bądź układu neurologicznego, np. depresji czy tężyczki. Ponadto, mogą one być zalecone osobom starszym, których skóra w mniejszym stopniu zachowała zdolność do syntezy własnej tego związku, a także osoby po operacjach bariatrycznych i przyjmujące specyficzne leki.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.