Czy głodówka jest zdrowa?
Najprościej mówiąc: dla niektórych tak, a dla niektórych nie.
Przede wszystkim trzeba rozpracować ze swoim lekarzem, ile trwać miałaby głodówka, w jakim stopniu będzie stosowana i na spożywanie jakich napojów miałaby zezwalać. Jest jednak kilka, udowodnionych przez naukę, korzyści zdrowotnych wynikających z głodówki, do których należą:
- Poprawa poziomu glukozy we krwi poprzez zwiększenie wrażliwości na insulinę.
- Wspomaganie obniżenia poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów.
- Wspomożenie utraty wagi poprzez zmniejszenie liczby spożywanych kalorii oraz poprawienie jakości posiłków.
- Potencjalne opóźnienie procesu starzenia się komórek organizmu.
- W niektórych badaniach na zwierzętach i in vitro dowiedziono, że post spowodował cofanie się rozwoju pewnych rodzajów guzów.
- Może zwiększać wytwarzanie ludzkiego hormonu wzrostu.
Istnieje kilka rodzajów głodówki czy postu, które można rozważyć dla siebie: post przerywany, post sokowy, warzywno-owocowy czy wodny. Niektóre rodzaje głodówki stosowane są w medycynie tradycyjnej w innych regionach świata jako forma terapii. Przede wszystkim powinno się najpierw skonsultować z lekarzem, ponieważ nie dla każdego post może skończyć się dobrze.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.