Czy kawa jest dobra na kaca?
Kac jest stanem organizmu następującym po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Charakteryzuje go szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak ból głowy, zmęczenie, nudności i wymioty oraz drażliwość, nadwrażliwość na dźwięki i światło. Organizm często jest odwodniony.
Wydaje się, że każdy ma swój sposób na kaca. Jedni przyjmują tabletki z paracetamolem (co nie jest dla organizmu korzystne), inni wychodzą na spacer, a dla innych osób najlepszą metodą walki z nim jest po prostu napicie się kawy. Czy słusznie?
Do korzyści płynących ze spożycia kawy na kacu należą:
- Redukcja zmęczenia, która umożliwia „stanięcie na nogi” i podjęcie aktywności dnia codziennego. Z kolei ruch bardzo pomaga przy kacu, szczególnie na świeżym powietrzu.
- Złagodzenie bólu głowy dzięki właściwościom zwężającym naczynia krwionośne. Warto zwrócić uwagę, że kofeina bywa składnikiem preparatów przeciwbólowych, ponieważ wzmacnia działanie substancji leczniczych.
- Ponadto, jedną z właściwości kofeiny jest poprawa nastroju poprzez stymulowanie syntezy i wydzielania serotoniny oraz dopaminy. Należy jednak pamiętać o umiarkowanym spożyciu kawy, by ten efekt osiągnąć.
Kawa jednak nie będzie odpowiednim środkiem na kaca, jeśli:
- Organizm już jest odwodniony na kacu, tj. nie dbaliśmy od odpowiednia podaż czystej wody podczas imprezy. Kawa ma działanie diuretyczne, a nasilając nią odwodnienie raczej zaszkodzimy swojemu samopoczuciu niż pomożemy.
- Alkohol podrażnia żołądek, a podczas biesiady często spożywamy bardzo dużo jedzenia. Jest on więc dodatkowo obciążony. Kawa może podrażnić żołądek, szczególnie u osób, które uskarżają się na jego wrażliwość. To może nasilać uczucie bólu brzucha, nudności i wymioty.
- U osób, które na kofeinę reagują drażliwością albo które wypiły nieco więcej kawy niż jest to zalecane, nieprzyjemne objawy psychosomatyczne mogą się jedynie pogłębić. To pogorszy samopoczucie zamiast go polepszyć.
Zatem, aby kawa pomogła na kaca należy spożywać ją w umiarkowanych ilościach, a organizm powinien być dobrze nawodniony. Kawa nie pomoże na silnego kaca, raczej na objawy łagodne do umiarkowanych.
Z kacem możemy sobie poradzić odpoczynkiem, uzupełnianiem niedoborów płynów obojętnych (już podczas imprezy) i zdrowym, pełnowartościowym śniadaniem. Nie oznacza to dużej ilości tłuszczu, jak to się powszechnie uważa, ale moc witamin i minerałów z warzyw, ewentualnie owoców, niskokaloryczne białko i pełnoziarniste węglowodany. Można wspomagać się lekami przeciwbólowymi, ale nie paracetamolem, ponieważ w połączeniu z alkoholem jest on bardzo szkodliwy dla wątroby (raczej specjaliści zalecają tradycyjną aspirynę, czyli kwas acetylosalicylowy). Niektórzy sięgają również po preparaty zawierające elektrolity. Do naturalnych środków łagodzenia objawów kaca należą również banany, które dostarczają dużej ilości potasu oraz imbir, znany z właściwości łagodzących uczucie nudności i wymiotów.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.