Czy leki na nadciśnienie trzeba zmieniać?
Nigdy nie należy samodzielnie i bez konsultacji lekarskiej zmieniać rodzaju leku, substancji leczniczej ani dawki leku przepisanego na nadciśnienie tętnicze. Taką zmianę może zaproponować tylko lekarz po dogłębnej analizie stanu swojego pacjenta.
Zmiana leku na inny na własną rękę może skutkować niebezpiecznymi dla pacjenta konsekwencjami: interakcjami lekowymi, obniżeniem skuteczności terapii oraz pogorszeniem jego stanu zdrowia. Jednocześnie warto pamiętać, że u wielu pacjentów raz na kilka lat zachodzi potrzeba korekty terapii, a ma to miejsce, gdy specjalista zauważy wzrosty ciśnienia i pulsu pomimo stosowania leków oraz zmiany w parametrach krwi, np. cholesterolu.
Czy po receptę zawsze musimy zgłaszać się do lekarza specjalisty? To zależy głównie od ustaleń, które z nim zawieramy, ale najczęściej lekarz rodzinny widzi nowe recepty wystawione przez kardiologa i może prowadzić leczenie przez pewien czas, do następnej kontroli.
Sprawdź, jakie leki może wypisać lekarz rodzinny.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.