Czy magnez pomaga na serce?
Magnez pełni bardzo ważną rolę w przewodnictwie elektrycznym mięśnia sercowego i jest dla niego oraz dla całego układu sercowo-naczyniowego jednym z najważniejszych minerałów.
Regulacja rytmu serca
Magnez bierze udział w transporcie jonów wapnia i potasu przez błony komórkowe, dzięki czemu korzystnie wpływa na procesy deporaryzacji i repolaryzacji serca. Niedobór magnezu może prowadzić do arytmii, migotania przedsionków czy częstoskurczu komorowego.
Co ważne, magnez działa opozycyjnie do wapnia, a ten działa wspomagająco na skurczanie się mięśnia. Jeśli nie zostaje zachowana równowaga, to wapń (między innymi) prowadzi do nadmiernego kurczenia się serca.
Obniżanie ciśnienia krwi
Magnez działa rozkurczająco na naczynia krwionośne, dzięki czemu prowadzi do obniżenia oporu ścianek naczyń, a więc i spadku ciśnienia krwi. Dzieje się to dzięki regulacji produkcji tlenku azotu, który naturalnie wpływa na rozszerzenie naczyń.
Ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych
Magnez odgrywa istotną rolę w minimalizowaniu ryzyka chorób serca, takich jak miażdżyca, zawał serca czy udar. Jako składnik przeciwzapalny, obniża poziom białka C-reaktywnego, markera zapalnego, który jest związany z chorobami zapalnymi układu naczyniowego. Ponadto, magnez pomaga w utrzymaniu zdrowego profilu lipidowego, a więc prawidłowego poziomi frakcji LDL, HDL oraz trójglicerydów.
Magnez najlepiej jest oczywiście czerpać z diety, bo wtedy staje się on najbardziej dostępny dla komórek, jednak jego niedobory zdarzają się w naszej populacji dość często. Do najlepszych i najłatwiej dostępnych źródeł magnezu należą produkty pełnoziarniste, takie jak brązowy ryż i kasze, orzechy i nasiona, zielone warzywa liściaste, kakao i gorzka czekolada oraz rośliny strączkowe. W przypadku niedoborów warto pozyskać opinię swojego lekarza odnośnie suplementacji. Magnez działa efektywniej, jeśli łączony jest z pirydoksyną, czyli witaminą B6, a na jego wchłanianie korzystny wpływ ma również witamina D.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.