Czy można robić badania krwi podczas przeziębienia?
Nie powinno wykonywać się badań krwi podczas przeziębienia, ponieważ ich wyniki zostaną zaburzone poprzez trwający w organizmie stan chorobowy. Podczas naszej niedyspozycji zdrowotnej dochodzi do zmiany parametrów krwi, zwłaszcza ilości białych krwinek. W związku z tym zaleca się, aby morfologię wykonać około dwóch do trzech tygodni od ustąpienia infekcji.
Przeziębienie to choroba górnych dróg oddechowych i może być spowodowane przez ponad dwieście rodzajów wirusów. Zwykle rozwija się od kilku godzin do dwóch dni od momentu zarażenia. Przez pierwsze dwa do trzech dni przeziębienie jest najbardziej zaraźliwe. Wydalanie wirusa może zająć organizmowi nawet kilka tygodni od ustąpienia objawów, dlatego tak istotne jest wstrzymanie się w tym czasie od wykonania morfologii krwi.
Dorośli średnio dwa do czterech razy w roku są przeziębieni, częściej ci, którzy mają kontakt z małymi dziećmi. Młode organizmy dopiero budują odporność swoistą oraz nabytą, dlatego przeciętny żłobkowicz i przedszkolak może być nawet do dziesięciu razy w roku chory. Natomiast u osób w podeszłym wieku epizod przeziębienia średnio ma miejsce raz w roku. Jest to spowodowane tym, że wraz z wiekiem nasz układ immunologiczny uczy się radzić z coraz to większą liczbą wirusów powodujących infekcje.
Źródła:
Ernest Kuchar, „Wpływ przeziębienia na wyniki morfologii krwi”, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/grypa/lista/80383,wplyw-przeziebienia-na-wyniki-morfologii-krwi, [Dostęp dn. 06-02-2024 r.]
Filip Mejza, Przeziębienie – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/grypa/przeziebienie/61668,przeziebienie, [Dostęp dn. 06-02-2024 r.]
Jestem miłośniczką świadomego odżywiania, ziół leczniczych i domowych sposobów na dbanie o zdrowie i urodę. Pasjonują mnie również tematy związane z prawidłową postawą ciała oraz zdrowiem i rozwojem dzieci. W tekstach, które przygotowuję dla Czytelników, zawieram merytoryczną wiedzę, popartą badaniami i materiałami źródłowymi. Dzielę się również swoim doświadczeniem, przepisami kulinarnymi i praktycznymi poradami. Zależy mi na tym, aby teoretyczna wiedza została „podana” w przystępny sposób i odnosiła się do naszego codziennego życia.