Czy Octenisept jest szkodliwy?
Octenisept to produkt leczniczy dostępny bez recepty, w postaci roztworu do rozpylania bądź płukania ran, żelu do smarowania i kremu. Jego składnikiem aktywnym jest dichlorowodorek oktenidyny, substancja wykazująca działanie podobne do jodyny: odkaża, zapobiega rozwijaniu bakterii, wirusów oraz grzybów, oczyszcza rany. Lek, w zależności od formy zastosowania, zawiera również substancje pomocnicze, które mają zapewnić produktowi świeżość przez cały okres użytku i zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów wewnątrz opakowania. Oktenidyna jest w użytku od lat 80.
W ostatnim czasie zaczęto rozpowszechniać informacje, jakoby Octenisept był szkodliwy i nieskuteczny. Jak jest naprawdę?
Octenisept, tak jak każdy inny lek, ma konkretne zastosowanie i sposób podania, a w takiej formie nie wykazano jego szkodliwości czy braku skuteczności. Szczególnie pod lupę wzięto taki ekwestie jak:
Fenoksyetanol
Konserwant obecny w wielu wyrobach medycznych czy lekach w maksymalnym stężeniu 2%. To właśnie on zapobiega psuciu produktu leczniczego, ale posiada pewne ograniczenia w zastosowaniu. Fenoksyetanolu nie używa się do produkcji leków wziewnych czy podawanych doustnie. Octenisept nie jest lekiem doustnym, w żadnym wypadku nie należy też go wdychać. Dlatego fenoksyetanol zastosowany w takiej ilości w leku na skórę i błony śluzowe nie powoduje niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych, o ile użytkownik nie jest na niego uczulony.
Fenoksyetanol może być również stosowany w kosmetykach, ale jego stężenie nie może wynosić więcej niż 1%. Wynika to z faktu, że produktów kosmetycznych używamy często i regularnie. Warto jednak zauważyć, że fenoksyetanol w ogóle umożliwia nam długotrwałe cieszenie się kosmetykiem, ponieważ zapobiega jego psuciu się.
[show_products product=”263841, 195116, 154463, 195336 „]
Długotrwałe stosowanie Octeniseptu
Octeniseptu, tak jak żadnego innego leku, nie należy stosować przez dłuższy czas bez konsultacji lekarskiej. Takie są zalecenia producenta. Oznacza to, że jeśli rana, pomimo stosowania tego leku, nadal się nie goi, występują objawy zakażenia, należy udać się po poradę do specjalisty, bo może być konieczne podanie antybiotyków. Octenisept służy do płukania lub odkażania skóry i ran, a nie do długotrwałego stosowania na już głęboko zakażone rany.
Octenisept szkodliwy dla dzieci?
Octenisept nie powinien być stosowany u dzieci bez wyraźnej potrzeby, a tą potrzebą są otarcia skóry, rany, a w przypadku noworodków – przemywanie pępka. Przy czym pamiętajmy, że Octeniseptu w tym przypadku używa się tylko u maluszków, których pępki nie goją się prawidłowo lub są nadkażone i też przez ograniczony czas. Jeśli nie jesteśmy w stanie opanować wysięku za pomocą tego leku, powinniśmy poradzić się położnej lub pediatry czy lekarza rodzinnego.
Octenisept nadaje się do płukania rany
Inną sporną kwestią jest płukanie głębszych ran. Octenisept sprzedawany jest też bowiem w litrowych butlach, które umożliwiają płukanie nieco bardziej skomplikowanych przypadków otarć, skaleczeń czy ran wynikłych z zabawy lub uprawiania sportu. Producent jednak zaznacza, że w przypadku płukanek z Octeniseptu nie należy rany zamykać całkowicie, a umożliwić jej drenaż. Rany nikt, kto nie ma profesjonalnego przygotowania do tego typu zabiegów i tak nie zamyka szwami czy zszywkami medycznymi. Oznacza to więc, że kwestią zabezpieczania głębokich, skomplikowanych ran zajmują się profesjonaliści z dziedziny ochrony zdrowia. Dlatego argument, że nie powinniśmy go w taki sposób używać jest w pewnym sensie trafiony ale nie ze względu na właściwości samego leku a brak wiedzy i doświadczenia człowieka w tym niewyszkolonego.
Co jest lepsze: spirytus czy Octenisept?
Spirytus to alkohol wysokoprocentowy, stosowany przez wiele lat w celu dezynfekcji ran. Niestety spirytus może działać bardzo drażniąco na skórę, co jest szczególnie niepożądane przy skomplikowanych ranach oraz u dzieci. Ponadto wysusza skórę, czym może potencjalnie utrudniać jej gojenie się. Dlatego specjaliści mimo wszystko polecają Octenisept.
Jeśli w domu nie mamy Octeniseptu lub innego środka leczniczego do dezynfekcji, a jedynie spirytus, natomiast znajdujemy się w sytuacji, gdy rana musi zostać zabezpieczona, możemy wspomóc się spirytusem do odkażenia rany, a przy najbliższej okazji przejść na lek z oktenidyną oraz poradzić się lekarza.
Przeczytaj, co powinno znaleźć sie w apteczce mamy i dziecka.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.