Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe?
Zapalenie spojówek to stan, w którym oczy są zaczerwienione, swędzą i/lub pieką, nadmiernie łzawią lub produkują ropną wydzielinę.
Zapalenie spojówek wywołane przez infekcję bakteryjną lub wirusową może być bardzo zaraźliwe. Szczególnie jeśli do czynienia mamy z ropną wydzieliną i łzawieniem a także nie stosujemy odpowiednich zabiegów higienicznych. Należą do nich:
- Bardzo częste mycie rąk ciepłą wodą i mydłem. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile razy dotykamy rękami naszych oczu, a następnie innych powierzchni. W ten sposób rozprowadzamy bakterię lub wirusa na innych.
- Częste pranie pościeli mającej kontakt z oczami, a więc poduszek i ich poszewek.
- Stosowanie własnego ręcznika do rąk i ciała, niedzielenie się nim z nikim w domu czy w pracy.
- Nie tarcie oczu.
- Wycieranie ropnej wydzieliny z okolic oczu za pomocą czystego ręcznika, bawełnianych wacików, a następnie dokładne umycie rąk. Ważne! Przy każdym nowym ruchu używamy nowego wacika.
W przypadku stwierdzenia zapalenia spojówek o podłożu bakteryjnym, pacjentowi zostaną przepisane leki z antybiotykiem. Nie należy się nimi dzielić z inną osobą, szczególnie, jeśli końcówka aplikatora (tubki, buteleczki) dotykała palców zakażonej lub samej zainfekowanej powierzchni.
Aby uniknąć kolejnego zakażenia, należy wyrzucić wszelkie przybory makijażowe, których się używało podczas infekcji. Nie należy ich również oddawać innej osobie, „żeby się nie zmarnowały”. Powinny być one traktowane jako źródło reinfekcji.
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.