Dimethicone – INCI
Substancja bazowa i aktywna.
Pomaga utrzymać łatwą w rozprowadzeniu konsystencję produktu kosmetycznego. Zmniejsza właściwości lepkie. Chroni emulsję przed rozwarstwianiem składników.
Jest również emolientem suchym.
Nie alergizuje, średnio komedogenny. Stosowany w zbyt dużym stężeniu może powodować zablokowanie porów i wytworzenie zaskórników oraz wyprysków. Może też pośrednio wywoływać również stany zapalne skóry w tych miejscach, ale nie jest to częste zjawisko.
Substancja ma zdolność do nadbudowywania, a więc może być trudno zmywalna i z czasem obciążać skórę oraz włosy. Trzeba więc zwracać uwagę na jego dokładne usunięcie podczas mycia.
U osób wrażliwych może lekko drażnić skórę oraz błony śluzowe oczu, jednak ogólnie jest to substancja bezpieczna do stosowania w produktach kosmetycznych.
Ma pochodzenie syntetyczne.
W składzie INCI dimetikon znajdziemy pod nazwą: Dimethicone, Dimethyl Silicone, Dimethicone Copolyol, Polydimethylsiloxane.
Dimethicone w kosmetykach
Jako emolient suchy tworzy na skórze warstwę ochronną, ale nie pozostawia tłustego filmu. Ogranicza wysuszenie skóry poprzez ucieczkę wilgoci. Powleka skórę lub włosy chociaż ze względu na duże cząsteczki, nie wnika w ich głąb.
Dimetikon jest silikonem, znajduje się w kosmetykach kolorowych oraz pielęgnacyjnych i bazach pod makijaż. Dzięki jego zastosowaniu, skóra i włosy otrzymują jedwabistą gładkość. Zapobiega „ciastkowaniu” się podkładów i pudrów oraz cieni do powiek. Jeśli zastosowany jest w odpowiednim stężeniu, nie powinien powodować zatykania porów.
Przez to, że zapobiega ucieczce wody ze skóry może wspomagać leczenie niektórych podrażnień. Znajduje się nieraz w produktach do zaleczania blizn, ponieważ wspomaga elastyczność skóry i utrzymanie jej optymalnego nawilżenia. Tego typu produkty sprawdzają się szczególnie u osób ze skłonnością do przerostu i bliznowacenia. Silikonowe żele i plastry nie zadziałają jednak na stare blizny, w których do przerostu już doszło.
Dimethicone a kosmetyki przeciwzmarszczkowe
Dimetikon dodawany jest do kremów i balsamów przeciwzmarszczkowych ze względu na swoją właściwość powlekania skóry i tworzenia na jej powierzchni elastycznego, miękkiego filmu. Wygładza zmarszczki od zewnątrz, jednak nie wypełnia ich od środka. Ułatwia tym samym aplikację makijażu. Kolorówka przeznaczona dla kobiet o dojrzałej cerze również często zawiera dodatek silikonów, takich jak dimetikon.
Dimethicone – szkodliwość
Wokół dimetikonu narosło mnóstwo mitów o jego szkodliwości. Pojawiały się również pewne badania naukowe twierdzące, że jest on niekorzystny dla zdrowia. Tymczasem, dimetikon:
- Może się co prawda nadbudowywać, jeśli nie jest prawidłowo zmywany, ale sam z siebie nie powinien być komedogenny.
- Nie utrudnia oddychania skórze, ponieważ ten proces zachodzi w komórkach. Faktem jest, że w miejscu, gdzie dimetikon jest zastosowany tworzy się film ochronny, jednak zostanie on potem z niej usunięty (zmyty).
- Stosowany jest szeroko nie tylko w kosmetyce, ale i medycynie oraz farmacji do wyrobu całego spektrum pomocy biomedycznych.
- Nie wnika w skórę, dlatego nie może jej wyrządzić szkody od środka. Nie kumuluje się również w samym organizmie, tak jak np. metale ciężkie.
Dimetikon, zastosowany w odpowiedniej formulacji, jest więc bezpieczny dla zdrowia. Można go znaleźć w takich produktach jak:
- Sutricon silikonowy żel na blizny
- Vichy Aqualia Thermal balsam nawilżający pod oczy
- La Roche Posay Toleriane Teint
- Biotebal odżywka do włosów wypadających
- La Roche Posay Redermic C krem przeciwzmarszczkowy
Tworzymy zespół ekspertów i pasjonatów tematyki zdrowotnej, dietetycznej i kosmetologicznej. W pisaniu opieramy się na aktualnej wiedzy medycznej, zaleceniach i badaniach naukowych. Przede wszystkim, nie ustajemy w edukowaniu się, aby dostarczyć naszym Czytelnikom jak najszersze i najaktualniejsze informacje z zakresu zdrowia i urody.