diosmina co to jest

Diosmina – jakie wykazuje działanie?

,

diosmina co to jest

Diosmina jest substancją pochodzenia naturalnego, choć w farmakologii jest wykorzystywana jej postać półsyntetyczna. Wykazuje liczne działania prozdrowotne, w tym: przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwobrzękowe. Jest powszechnie stosowana przy stanach zapalnych żył czy hemoroidach. Co to jest diosmina?

Diosmina – co to jest?

Diosmina jest glikozydem flawonoidowym – substancją, która w dużych ilościach znajduje się w cytrusach: pomarańczach, mandarynkach, cytrynach. Z tych właśnie owoców była ona pozyskiwana w produkcji pierwszych leków. Obecnie dalej są one wykorzystywane, ale jedynie do otrzymania substancji, z których syntezuje się diosminę. Dlatego też większość leków zawierających tę substancję czynną jest stosunkowo bezpieczna, a ryzyko wystąpienia działań niepożądanych – minimalne, uwarunkowane indywidualnie.

farmaceutka w aptece

Diosmina – działanie

Jak działa diosmina? Substancja ta łagodzi stany zapalne tkanek poprzez hamowanie aktywności niektórych enzymów w organizmie. Zwiększa napięcie ścian naczyń krwionośnych, dzięki czemu poprawia krążenie w naczyniach włosowatych. Hamuje też powstawanie obrzęków czy pajączków i żylaków poprzez zmniejszenie przepuszczalności żył. Stąd jest wykorzystywana w lekach łagodzących uczucie ciężkości nóg, takich jak Diohespan Max. Diosmina ma jednak znacznie więcej właściwości.

Diosmina – właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne

Substancja ta zapobiega uszkodzeniom komórkowym spowodowanym aktywnością wolnych rodników. Chroni wiele ważnych narządów – w tym wątrobę czy jelita. Zmniejsza także ryzyko powstawania ogólnoustrojowych ostrych stanów zapalnych. Warto też wspomnieć o działaniu antynowotworowym diosminy. Właściwości polegające na hamowaniu aktywności enzymów kancerogennych sprawiają, że ryzyko zachorowania na raka może obniżyć się nawet o kilkadziesiąt procent według niektórych badań. Bardzo często diosmina jest dodawana do suplementów zawierających inne substancje antyoksydacyjne, by wzmocnić ich działanie. W tabletkach Detramax znajduje się także wyciąg z winorośli i pestek winogron, które doskonale uzupełniają przeciwutleniające działanie diosminy.

Jak działa diosmina na cukrzyków?

Cukrzyca to nic innego jak zaburzenie prawidłowego metabolizmu cukru w komórkach organizmu. Badania wykazują, że diosmina ma działanie przeciwcukrzycowe i zwiększające wrażliwość komórek na insulinę. Stałe podawanie tej substancji obniża poziom glukozy we krwi, stąd jest też czasami wykorzystywana pomocniczo w leczeniu cukrzycy typu 2. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie tej substancji w celu regulacji stężenia cukru należy uzgodnić z lekarzem prowadzącym i nie zastępuje ona innych zapisanych leków.

Diosmina – zastosowanie

Preparaty z diosminą są powszechnie stosowane w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej o różnym stopniu zaawansowania. Do najczęstszych objawów choroby należą:

  • wieczorne obrzęki nóg,
  • skurcze kończyn dolnych,
  • żylaki,
  • owrzodzenia.

Dzięki swoim właściwościom uszczelniającym i uelastyczniającym naczynia krwionośne stymuluje prawidłowy przepływ krwi. Łagodzi tym samym nieprzyjemne dolegliwości i wspiera leczenie schorzenia. Podobne działanie diosmina wykazuje w przypadku żylaków odbytu. Przy dłuższym stosowaniu obserwuje się złagodzenie bólu i zmniejszenie krwawienia z hemoroidów.

Diosmina – dawkowanie

W stanach ostrych, szczególnie przy hemoroidach, zaleca się przyjmowanie nawet do 1000 mg substancji trzy razy dziennie. Wiele produktów oferuje tak dużą dawkę – na przykład DIH Max. W przypadku przewlekłych objawów łagodnej niewydolności żylnej wystarczy 300-600 mg dziennie, czyli na przykład jedna tabletka Phlebodia. Pamiętajmy, że w leczeniu czy wspomaganiu leczenia jakichkolwiek problemów zdrowotnych związanych z naczyniami krwionośnymi (a więc żylaków, nieszczelności naczyń, siniaków) ogromne znaczenie ma dieta, bogata szczególnie w witaminę C, kwasy omega-3 oraz przeciwutleniacze. Dzięki dobrze skomponowanemu jadłospisowi lekarz może zalecić mniejszą, a wciąż skuteczną dawkę farmaceutyków.

Diosmina – działania niepożądane

Ponieważ diosmina jest substancją naturalną, ryzyko działań niepożądanych jest minimalne. Zgłaszane do tej pory dolegliwości są niezmiernie rzadkie i dotyczą zazwyczaj układu pokarmowego: są to wymioty czy nudności. Jednakże łączenie diosminy z innymi substancjami może powodować niebezpieczne dla zdrowia interakcje. W przypadku stosowania innych produktów leczniczych lub suplementów, należy skonsultować się z lekarzem. Substancja nie wykazuje wpływu na funkcjonowanie nerek czy wątroby. Z powodu zbyt małej liczby badań, stosowanie u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią powinno zostać poprzedzone konsultacją lekarską.

Diosmina może przynieść ulgę przy uczuciu ciężkości i obrzmienia nóg, a także przy hemoroidach. By jednak odczuć poprawę, należy przyjmować ją długotrwale – minimum 1-2 miesiące. Po tym czasie powinniśmy zgłosić się do lekarza na kontrolę, który oceni dalszą ścieżkę leczenia i, być może, skoryguje dawkę.